Mitologia jako źródło tematów literackich – wybrane utwory.

Motywy mitologiczne przewijają się przez utwory wszystkich epok. Fascynacja antykiem najbardziej kojarzy Ci się pewnie z renesansem, bo rzeczywiście stanowi ona jedno z haseł wywoławczych tej epoki.

  • Ale nie wolno Ci również zapomnieć o wątkach mitologicznych rozsianych po innych utworach tego poety: przywołaj fraszkę Ku Muzom, Pieśń XXIV („Niezwykłym i nie lada piórem opatrzony” – motyw Ikara), Treny (Hades, postać Persefony).
  • Drugim twórcą, który powinien Ci się automatycznie przypomnieć jest Zbigniew Herbert czerpiący z mitologii nie tylko tematykę wierszy (Nike, która się waha), ale oceniający również przez jej pryzmat współczesną rzeczywistość (bogowie są równie okrutni jak dzisiejsi oprawcy – Apollo i Marsjasz, Ofiarowanie Ifigenii; bywają tchórzliwi i oportunistyczni). U Herberta często pojawia się też mit Arkadii jako symbolu utraconej harmonii.

A co między renesansem a współczesnością?

  • Wymień Stanisława Wyspiańskiego i jego Noc listopadową (obok mitycznych postaci: Nike, Pallas Ateny pojawia się tu cały mit eleuzyjski – o zstępującej do Hadesu i cyklicznie powracającej Korze, który ma symbolizować różne okresy w historii Polski), Marię Pawlikowską-Jasnorzewską (erotyk Nike) oraz Stanisława Grochowiaka (Ikar). Przy tym ostatnim przypomnij znany Ci zapewne obraz Brueghela Upadek Ikara – to szansa zarobienia dużego plusa!

 

Zobacz:

Mitologia grecka

Mitologia jako źródło tematów literackich – wybrane utwory

Mitologia odwiecznym źródłem inspiracji twórczej. Uzasadnij słuszność tego stwierdzenia, odwołując się do dwóch przykładów z literatury i dwóch przykładów ze sztuki.

Mitologia – praca domowa