Choć operatorzy internetu mobilnego zapewniają coraz większe pakiety sieciowe, również użytkownicy używają swoich zasobów coraz odważniej. W efekcie miesięczne zestawienie może zniknąć zaskakująco szybko. Warto zwracać szczególną uwagę na to, ile internetu zużywają poszczególne aplikacje – dzięki temu możliwa jest lepsza kontrola nad transferem.

Czasy, kiedy trzeba było liczyć się z każdym utraconym Mb, minęły, ale analizując oferty internetu mobilnego, nadal zwracamy – i słusznie – dużą uwagę na takie kwestie jak:

  • wielkość pakietu od operatora
  • podział pakietu (np. na ewentualny układ dzień/ noc)
  • możliwość korzystania z niektórych aplikacji bez utraty swoich zasobów sieciowych.

Choć w świecie zużycia internetu mobilnego przeciętny użytkownik porusza się coraz płynniej, nadal aktualne pozostaje pytanie: jak wiele sieci wykorzystują poszczególne popularne aplikacje?

Facebook

Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Ważne jest to, co pojawia się na ekranie smartfona, czyli pasek, który jest przewijany. Zawiera on propozycje od osób i stron, z którymi nawiązany jest kontakt. O ile więc będą to teksty, zużycie internetu nie będzie duże. Jeśli jednak to transmisja wideo lub nawet krótkie filmy, ale oglądane jeden po drugim – transfer okaże się zaskakująco duży. Zakłada się, że godzinne korzystanie z FB na poziomie aktywnym – zakładając sporo aktywności i odtwarzania filmów – pobierze ok. 200-250 MB.

Youtube

System YouTube’a jest dobrze dostosowany do tego, by nie wykorzystywać zbyt wiele zasobów sieciowych. W efekcie można wybierać np. pomiędzy jakością odtwarzanego obrazu, a więc i pobieranym internetem. W wielu przypadkach wcale nie trzeba sięgać po warianty 720p czy 1080p – na urządzeniu mobilnym nie będzie widoczny aż tak imponujący efekt. Tymczasem różnica jest spora. Film odtwarzany w opcji 1080p przez minutę przejmie ok. 70 MB. Jeśli jednak obniżyć go do 480p, transfer sięgnie 10 MB.

Spotify

Czy korzystając z serwisów muzycznych, należy obawiać się o transfer internetu mobilnego? Zdecydowanie nie – bez obaw, to bardzo ekonomiczna forma multimediów. Warto o tym pamiętać zastanawiając się, czy lepiej odtwarzać piosenki z darmowego YouTube, czy płatnego Spotify. Samo to, że w przypadku YouTube uruchamia się obraz, oznacza wygenerowanie dużych potrzeb sieciowych. Tymczasem w przypadku Spotify standardowe odtwarzanie przez godzinę przekłada się na zużycie ok. 40 MB. Oczywiście znaczenie ma tu jakość utworu i dźwięku, ale nawet stawiając na najwyższe parametry, przez godzinę zniknie z zasobów ok. 120-150 Mb. To niewiele w porównaniu do multimediów filmowych.

Jaki pakiet internetu jest potrzebny?

Zastanawiasz się, jaki pakiet internetu mobilnego jest idealny w przypadku, gdy dość aktywnie używasz aplikacji i rzadko korzystasz z Wi-Fi? Analizując oferty operatorów, warto porównać ich szczegółowe warunki. Umożliwia to porównywarka PanWybierak.pl – jej system prezentuje aktualne ceny internetu mobilnego i umożliwia ewentualne zamówienie danej usługi. W ten sposób odbiorca ma pewność, że wybiera najkorzystniejszą ofertę. Dodatkowo jej wybór można wcześniej skonsultować ze specjalistami, którzy pomagają w znalezieniu optymalnej propozycji np. pod kątem aktualnych promocji. One bywają na wagę złota – może bowiem okazać się, że np. dostęp do Netflixa jest już w cenie abonamentu, co realnie pozwala obniżyć koszty miesięczne.