Chcąc zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze i wypełnić swoją rolę wychowawczą w stu procentach, młody rodzic staje przed wieloma wyzwaniami. Wśród nich na pewno znajdzie się troska o odpowiedni rozwój mentalny. Rozbudzenie w dziecku chęci do czytania to jeden z najważniejszych kroków, jaki rodzice powinni powziąć w tym celu, dlatego między innymi zadają sobie pytanie: kiedy jest odpowiedni czas, by zacząć czytać dziecku i jakie książki wybierać?

dziecko, dziewczynka z książką

Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne?

Czytanie jest niezwykle ważnym elementem życia każdego człowieka, nawet małych dzieci. Każdy z nas wspomina miłe chwile dzieciństwa, kiedy to nam rodzice czytali do snu, dlatego podczas wychowywania własnych dzieci nie powinniśmy tego rytuału pomijać. Wspólne czytanie jest idealną okazją do spędzenia czasu z dzieckiem, okazania mu czułości i miłości oraz pomaga w budowaniu więzi emocjonalnej.

To zdecydowanie lepsza forma rozrywki niż telewizor czy komputer, ponieważ dziecko czuje się wtedy zauważone, kochane i ważne, a ponadto niesie to również korzyści dla jego rozwoju intelektualnego – rozwija w dziecku twórcze myślenie, kreatywność, poprawia koncentrację, wzbogaca słownictwo i rozwija swoje umiejętności w mowie.

Ponadto dobre książki dają dziecku dobry przykład moralności, pomagają w rozróżnianiu dobra od zła oraz utworzeniu własnego kodeksu wartości i zasad, a przez to kreują osobowość. Dzięki ciekawym i wartościowym książkom dziecko nabierze również nowego spojrzenia na otoczenie i zrodzi się w nim większa ciekawość świata oraz chęć do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

chłopiec czyta książkę

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Nie ma sztywno zdefiniowanej reguły, kiedy powinno się zacząć czytać dziecku. Powszechnie uważa się, że im wcześniej, tym lepiej, dlatego powinno się wprowadzić ten nawyk nawet tuż po narodzinach. Istnieją jednak badania, których wyniki potwierdzają, że jeszcze w łonie matki, czytanie wpływa korzystnie na dziecko – już wtedy daje mu to poczucie bezpieczeństwa i przyzwyczaja się ono do głosu matki, dzięki czemu uspokaja się na jego dźwięk i po narodzinach go rozpoznaje.

Po przyjściu na świat dzięki wspólnemu czytaniu maluch buduje więź z rodzicem oraz nabiera ciekawości otaczającego go świata i przedmiotów, dlatego warto opowiadać mu o obiektach, znajdujących się wokół niego. Na wdrożenie zwyczaju czytania do codziennej rutyny nigdy nie jest za wcześnie.

Czy pora dnia przeznaczona na czytanie dzieciom ma znaczenie?

Nie ma określonej stałej pory dnia, którą należy poświęcić na czytanie dziecku. Wszystko zależy od rytmu dobowego rodziny i preferencji. Przyjęło się, że najczęściej wybieraną porą jest wieczór. Czytanie na dobranoc pomaga maluchowi wyciszyć się i ułatwia zasypianie, jednak równie dobrze ta czynność może odbywać się po przebudzeniu lub jako przerwa w zabawie. Jedyną istotną zasadą w tej kwestii jest to, by powtarzać to regularnie – najlepiej codziennie, przynajmniej przez 15 minut i w miarę możliwości o stałych porach.

Do jakiego wieku powinno się czytać dziecku?

Tu również nie istnieje ściśle określony wiek. Wspólne czytanie jest idealną formą rozrywki i spędzania wolnego czasu, które wpływa korzystnie na budowaniu relacji między dzieckiem a mamą lub tatą, dlatego warto pielęgnować ten zwyczaj najdłużej jak to możliwe. Jednak takim momentem może być chwila, w której dziecko stwierdzi, że samo chce poczytać.

Co poradzić na brak zainteresowania ze strony dziecka?

Niektóre dzieci nie przejawiają zainteresowania książką i nie chcą słuchać nawet krótkich historyjek. Właśnie dlatego ważne jest, by zacząć czytać dziecku jak najwcześniej – wtedy jest większa szansa, że nawyk ten stanie się dla malucha rzeczą naturalną. By czytanie książek stało się dla dzieci bardziej interesujące, dobrym sposobem jest pozwolenie, by samodzielnie wybrało książkę w sklepie. Ważny jest też przykład, jaki dają dziecku rodzice – mama i tata, którzy są dla dziecka autorytetem i wzorcem, mogą zachęcić je przez spędzanie własnego czasu, czytając.

Jakie książki wybierać na wspólne czytanie z dzieckiem?

Wybór odpowiedniej książeczki dla maluszka nie jest łatwym ani oczywistym zadaniem. Musi być ona przede wszystkim dostosowana do wieku dziecka. Niemowlętom warto czytać książki, które mają czarno-białe ilustracje, ponieważ dostrzegają one tylko kontrastowe kolory. Gdy maluch ma już kilka miesięcy, warto wybierać plastikowe lub kartonowe książeczki. Można zaangażować dziecko poprzez wspólne przekładanie kartek, pokazywanie i opowiadanie co przedstawia dany obrazek. Z czasem dobrze jest zwiększać poziom skomplikowania czytanych bajek i modelować ton głosu, by bardziej je zaciekawić.

Wybierając bajki na dobranoc, uwagę rodziców powinna zwrócić przede wszystkim treść i przekaz publikacji, które należy dostosować do wieku i zainteresowań dziecka. Warto, aby przekazywały określone wartości, pomagające w prawidłowym rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym. Ponadto bardzo ważną cechą książeczek dla najmłodszych jest to, by były one ciekawe i pobudzały wyobraźnię malucha. Oto kilka przykładowych propozycji, które pokocha każde dziecko.

Seria „Dziennik Nikki” Rachel Renée Russell

Nastolatka Nikki J. Maxwell jest jak wiele dziewcząt w jej wieku. Bohaterka posiada literackie zacięcie, które sprawia, że prowadzi ona swój własny dziennik, oczywiście całkowicie tajny i niezwykle znaczący, w którym opisuje ona swoje myśli, uczucia, przeżycia. Jej życie opiera się głównie na szkole i wydarzeniach z nią związanych, zmaganiami z rówieśnikami i sprawami sercowymi. Jej rywalką na wielu płaszczyznach jest Mackenzie Hollister. Oczywiście podmiotem ich rywalizacji jest również chłopak, Brandon. Wskutek pewnych okoliczności fragment dziennika Nikki trafia w ręce Hollister. To fantastyczna pozycja stylizowana na pamiętnik, pełna żartobliwych komentarzy i rysunków, pisana lekkim tonem z dużą dawką humoru.

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.akapit-press.pl/12-dla-dzieci

„Wszyscy jesteśmy geniuszami” Jose Arturo Torres, Andrew Maltes

To książka dedykowana dzieciom, która otrzymała nagrodę główną w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”. Skierowana jest do wszystkich, którzy mają ambicje, marzenia i chcą tworzyć lepszy świat. Jej tematem są niesamowite historie dzieci, które miały wpływ na losy świata i pełna jest wielu ciekawostek.

„Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek” Hanna Ożogowska

Tosia i Tomek są rodzeństwem, które jest swoim kompletnym przeciwieństwem – Tosia jest grzeczna i spokojna, a Tomek ciągle ma zwariowane pomysły. Zrządzenie losu sprawia, że przed wakacyjnym wyjazdem zamieniają się rolami – Tosia jest zmuszona udawać twardego chłopca, a Tomek musi chodzić w sukienkach. Do tego muszą zachować to w tajemnicy. Czy im się to uda? Jak zakończy się ta zwariowana przygoda?

książeczki, biblioteka, chłopiec czyta

Podsumowanie

Czytanie dziecku jest nieodłącznym elementem odpowiedniego wychowania dziecka. Czytając wspólnie już od najmłodszych lat, rozwija się jego pamięć, poprawność mowy, wyobraźnia, więź z rodzicami i wiele innych. Problem może sprawiać rodzicom kwestia, kiedy zacząć czytać dziecku i jakie bajki najlepiej wybierać. Pewne jest jedno – nigdy nie jest na to za wcześnie. Natomiast co do wyboru bajek dla dzieci, powinny być one dostosowane do wieku i nieść ze sobą odpowiednie wartości do przekazania.