Smutne jest życie człowieka chorego na zazdrość, ale jeszcze smutniejsze – osób z jego otoczenia. Dlatego broń się przed zazdrością innych ludzi, ale przede wszystkim – przed swoją własną.

Zazdrość to „choroba”. Nie jest ani śmieszna, ani nie należy jej traktować z pobłażliwością. Lżejsze przypadki są przyczyną wielu chorób psychosomatycznych (czyli wynikających z problemów psychicznych). Dlatego, jak w każdym medycznym przypadku, lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Jeśli szczególnie silnie odczuwasz wokół siebie zazdrość, zadaj sobie pytania:

• Czy nie zapominam o tym, co ludzie dla mnie zrobili?
• Czy umiem im podziękować, jeśli mi pomogą?
• Czy umiem podzielić się sukcesem?

Jeśli tego nie robisz, ludzie będą wobec Ciebie zazdrośni, bo ich lekceważysz.

ZAZDROŚĆ W ZWIĄZKU

Jeśli zauważysz pierwsze oznaki zazdrości partnera – tęp je. Bezlitośnie! Jeśli Ty sam jesteś typem nadmiernie kontrolującego zazdroś­nika i wciąż dręczą Cię obrazy, jak to jesteś zdradzany lub porzucany, pamiętaj:

 • Zazdrość, kontrolowanie, brak prywatnej przestrzeni – zabija związek.
 • Zazdroszcząc, ośmieszasz się (zajrzyj do literatury; po brzegi w niej paradnych zazdrośników, którym nikt nie współczuje, a wszyscy z nich szydzą – chcesz taki być?).
 • Okazując zazdrość, pokazujesz, że masz kompleksy i zaniżoną samoocenę. Chciałbyś być z kimś z kompleksami i zaniżoną samooceną?
 • I tak nic nie poradzisz. Jeśli partner będzie chciał Cię zdradzić – zrobi to.
 • Jeśli dręczysz partnera wyrzutami i śledztwem – pamiętaj, że on musi to gdzieś odreagować… i musi mieć kogoś, żeby się przed nim na Ciebie poskarżyć.

10 RAD JAK ZWALCZYĆ W SOBIE ZAZDROŚĆ?

 1. Naucz się mówić ludziom komplementy.
 2. Nigdy nie umniejszaj niczyich sukcesów; wręcz przeciwnie: wyolbrzymiaj je.
 3. Rób wszystko jak najlepiej umiesz, tak żebyś potem nie mógł mieć do siebie żadnych pretensji.
 4. Miej sukcesy; pole tych sukcesów jest obojętne, ale jeśli chociaż w jednej maleńkiej sferze życia wiedzie Ci się dobrze, zazdrość wobec innych Cię nie dopadnie.
 5. Gdy ktoś chwali się, okaż zainteresowanie i powiedz: „Masz się czym pochwalić. Gratuluję”. Będziesz miał przyjaciela na całe życie.
 6. Jeśli bardzo podoba Ci się rzecz, którą ma kolega, wyobraź sobie, że ją już masz. Możesz nawet schować lub dać komuś na przechowanie kwotę, którą byś za to coś zapłacił. Od razu przejdzie Ci chęć posiadania.
 7. Przed snem, szczególnie po awanturze z partnerem, wyobraź sobie wszystko, co powiedzieliście, ale Ty bądź tą drugą stroną. Zobaczysz, że zazdrość wzbudza tylko irytację, nigdy zrozumienie.
 8. Jeśli jesteś zazdrosny o znajomych partnera, nie ma innej rady – poszukaj własnych.
 9. Poproś kogoś zaufanego, żeby ostro Ci wytykał, ilekroć widzi, że jesteś o coś zazdrosny. Możesz nawet ogłosić, że pracujesz nad sobą i od dziś nikomu niczego nie zazdrościsz. Zobaczysz, jak wielu ludzi zainteresuje ten problem.
 10. Zawsze bezlitośnie wyrażaj się o zazdrośnikach. Dzięki temu potem będzie Ci głupio samemu takim być.