Koniec roku szkolnego często wiąże się z godzinami dodatkowej nauki, z zarwanymi nocami… To okres zwiększonej aktywności dla naszych umysłów. Po tak ciężkim wysiłku należy się urlop!

Mózg nie jest maszyną, która może wykonywać jakąś czynność bez ustanku z tą samą wydajnością. Mózg to cudownie wyspecjalizowany żywy narząd, który – by pracował efektywnie – musi być odpowiednio traktowany. Ważne jest, by należycie go pielęgnować: poprzez właściwe odżywianie, dotlenienie, ale także poprzez zapewnienie mu odpoczynku.

Szczególnie ważny jest odpoczynek po okresie zwiększonej aktywności – koniec roku szkolnego często wiąże się z godzinami dodatkowej nauki, z zarwanymi nocami… Po tak ciężkim umysłowym wysiłku należy się urlop! O samej konieczności odpoczynku czy zrobienia sobie przerwy nawet nie trzeba wiele pisać. To sprawa oczywista! Spróbujmy się jednak dzisiaj przyjrzeć umysłowym wakacjom. Co się wtedy dzieje? Kiedy nasz mózg najbardziej odpoczywa? Jak wykorzystać wakacje do poprawy działania naszego umysłu?

Wakacje… Wreszcie nie trzeba chodzić do szkoły! Czasem kusi nas, by ten czas wykorzystać na nadrobienie jakichś zaległości, niekiedy naprawdę mamy coś do zdania, coś do nauczenia się. Ważne jest jednak, by pamiętać, że przemęczony umysł będzie strajkował, nie będzie chłonął wiedzy tak szybko, jak chcielibyś­my tego. Ekonomiczniej jest zrobić sobie przerwę, odpocząć. Pozornie stracimy czas, ale później zobaczymy, że umysł znacznie szybciej przyswaja nowe informacje. Tym samym uczymy się szybciej, a przy okazji mamy sporo frajdy!

Jak wykorzystać zatem wakacje?

Po pierwsze, pamiętaj o śnie!
Sen pozwala zregenerować siły, także te umysłowe. To podczas snu dochodzi do konsolidacji, czyli swojego rodzaju poukładania pamięci. Wyspany mózg chętniej będzie pracował następnego dnia!

Po drugie, daj sobie szansę na zrobienie czegoś innego niż na co dzień.
Wreszcie masz czas na swoje hobby, poznawanie nowych rzeczy, ciekawe wyjazdy, nowe znajomości… Robienie czegoś nowego, innego pozwala skierować umysł na nowe tory. Dzięki temu poszerzasz swoje horyzonty i przyzwyczajasz mózg do myślenia w inny niż dotąd sposób. Całkiem możliwe, że przyda Ci się to w nowym roku szkolnym! Oderwij się zatem od codzienności i pozwól sobie na odrobinę szaleństwa!

Po trzecie, pamiętaj o aktywności fizycznej.
Wakacje to dobry czas na podreperowanie kondycji. Umysł w sprawnym ciele także funkcjonuje sprawniej!

Po czwarte, zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa!
Frajda i śmiech! Oto, co jest najważniejsze w czasie umysłowych wakacji! To właśnie śmiech powoduje, że rozładowujemy stres, odprężamy się. Powoduje on także zmiany w biologii naszego organizmu, m.in. zwiększa się poziom endorfin, spada stężenie kortyzonu, wzmacnia się układ odpornościowy. Endorfiny mają dobroczynny wpływ na motywację, nastrój, zmniejszają też odczuwanie bólu. Odprężające działanie śmiechu umożliwia lepszą koncentrację uwagi i wzmocnienie pamięci. Także w sferze fizycznej śmiech ma ważne znaczenie – kiedy się śmiejemy, nasza przepona pracuje silniej (to dlatego czasem nas boli brzuch ze śmiechu!), wspomagamy tym samym lepszy przepływ powietrza przez płuca i zapewniamy ­lepsze dotlenienie mózgu. Śmiejmy się zatem jak naj­częś­ciej!

Poczucie humoru często pomaga przezwyciężyć kłopoty, nabrać do nich dystansu. Warto pamiętać o ochronnej funkcji śmiechu dla naszego samopoczucia – tego fizycznego i psychicznego!

  • Wybierz się zatem na wakacje w Krainę Śmiechu!
  • Przeczytaj jakąś lekką, wesołą książkę, wybierz się do kina na komedię!
  • Przypomnij sobie różne dowcipy, miej je zawsze w zanadrzu. Jeśli nie pamiętasz żadnego, zaopatrz się w jakiś zbiorek śmiesznych opowiastek, przejrzyj internet w poszukiwaniu dobrego dowcipu. Dobry żart jest naprawdę wiele warty!
    Baw się słowami, wymyślaj zabawne gierki słowne.
  • Idź potańczyć, skorzystaj z zaproszeń na imprezy.
  • Wiadomo, że to, co śmieszy Cię jednego dnia, może nie sprawdzić się w innym czasie lub w innym towarzystwie. Ważne zatem jest mieć szeroki wybór aktywności, które przynoszą Ci frajdę. Czasem trudno coś na poczekaniu wymyślić, dlatego zrób sobie listę niedrogich czynności, które podnoszą Twój poziom dobrego samopoczucia. Samo tworzenie takiej listy może już być wesołym wydarzeniem – zaproś do tego swoich znajomych! Unikniesz nudy, a jednocześ­nie każdego dnia będziesz mógł skorzystać ze swojej pełnej humoru ściągi!
  • Zapewnij sobie codziennie przynajmniej jedną przyjemność!
  • Baw się dobrze! Po wesołym urlopie Twój umysł znowu poszybuje na wyżyny swoich możliwości!