Fiszki to pomoce naukowe, przyjmujące postać niewielkich karteczek. Wykorzystuje się je do nauki języków obcych, dat ważnych wydarzeń historycznych, nazwisk znanych postaci, a także miejsc i krain geograficznych. Wyróżnia się fiszki tradycyjne i fiszki multimedialne, z których można korzystać za pomocą aplikacji mobilnej.

Fiszki multimedialne – czym się charakteryzują i jak się z nich uczyć?

Fiszki multimedialne są dobrym zamiennikiem dla fiszek tradycyjnych, które przyjmują postać niewielkich karteczek. Można z nich korzystać za pomocą aplikacji mobilnej, dzięki czemu można się z nich uczyć w różnych miejscach, np. podczas lotu samolotem czy w poczekalni u lekarza. Fiszki w Fiszoteka.pl to także dobry sposób dla osób zapominalskich – korzystając z tego typu rozwiązania nie trzeba obawiać się o to, że zgubimy swój zestaw fiszek. Wśród zalet karteczek multimedialnych należy wymienić także to, że można stale poszerzać swój zasób słownictwa, m.in. przez korzystanie z fiszek innych użytkowników. Ponadto fiszki multimedialne są bezpłatne, a ich przygotowanie nie jest czasochłonne. Sprawdź aplikację Fiszkoteka, żeby przekonać się, dlaczego warto korzystać z karteczek elektronicznych.

Fiszki tradycyjne – kiedy z nich korzystać?

Fiszki tradycyjne (papierowe) są dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które dopiero zaczynają poznawać różne efektywne sposoby zdobywania wiedzy. Na przykładzie własnoręcznie zrobionych karteczek z obrazkami można pokazać dzieciom, że nauka może stanowić część zabawy. Ten sposób nauki jest praktycznym zastosowaniem maksymy: „nauka przez zabawę”. Z fiszek tradycyjnych mogą korzystać również osoby dorosłe, które nie należą do entuzjastów nowych technologii.

Zalety uczenia się przy użyciu fiszek

Podstawową zaletą nauki z wykorzystaniem z fiszek jest efektywność i szybkość przyswajania nowych informacji. Dzięki tej metodzie wszystkie nauczone słowa, zwroty, daty, itp. pozostają w pamięci na dłużej. Ponadto dzięki fiszkom multimedialnym można kontrolować swoje postępy w nauce, tworzyć indywidualne plany nauki, a także dostosowywać treści do swojego poziomu. Warto przy tym pamiętać, że nauka za pomocą fiszek wymaga sumienności, zaangażowania i systematyczności.