W końcu musisz to powiedzieć!

Rodzicom – że masz inny niż oni pomysł na swoją przyszłość.
Dziewczynie – że pomyliłeś się i chcesz się z nią rozstać.
Chłopakowi – że wyjeżdżasz na stałe – i to już koniec.

Masz taki zamiar? Tak trudno zagaić? Nie ma nic trudniejszego, niż zacząć, przekroczyć magiczny próg rozpoczęcia rozmowy. Im bliższa osoba, tym trudniej. Ale są sposoby, by sobie pomóc.

Okiem dziewczyny
Chłopak przyjaciel – jak najbardziej! Jak brat, po prostu kumpel, ma się przy nim poczucie bezpieczeństwa, można razem konie kraść i… opowiadać o swoim ideale, doradzać w sprawach babskich. Możliwe.

Okiem chłopaka
Przyjaźń chłopaka i dziewczyny – nie ma takiej możliwości. Jeśli są sobie bliscy i dużo razem przebywają – prędzej czy później on zechce czegoś więcej, ona wypróbuje na nim swoją kobiecość. A jak do tego dojdzie atmosferka – wyjazd, imprezka… Ludzie! Krew nie woda, piwko nie pomyje! Przyjaźnić to się może on z kumplem – ona ze swoją kumpelą z ławki!!!

.

6 trików jak przejść do sedna sprawy

1. Zasygnalizuj rzecz wcześniej, inaczej mówiąc, nakręć atmosferę.

  • Wpadnę dziś do ciebie pogadać o czymś ważnym.
  • Mamo, zarezerwuj dla mnie godzinkę wieczorem, mam ważny temat.
  • Tato, zajdź do mnie, mam pewną sprawę.
  • Mam ważny temat, spotkajmy się o siedemnastej.

2. Wyeliminuj „zakłócacze”.
Będą Ci przeszkadzać: komórka, osoby trzecie, telewizor. Postaraj się, żeby ich nie było.

3. Nie zwlekaj. Żelazna zasada przechodzenia do sedna sprawy brzmi: Tak szybko, jak tylko kultura na to pozwala.
Jeśli przy pierwszej próbie nie uda się przejść do meritum, z każdym kolejnym razem będzie coraz trudnej. A najtrudniej z najbliższymi – zaleją Cię potokiem bieżących spraw i informacji. A jeśli na dodatek będą one smutne, niepomyślne – nie przebijesz się, bo gdy dziewczyna opowiada Ci o nieszczęściu przyjaciółki i na serio się tym przejmuje, kim się okażesz, gdy zmienisz temat? Dlatego im bliższy Ci rozmówca, tym szybciej przechodź do meritum.

4. Nie wycofuj się, gdy zaczniesz.
Przerywasz, ale milkniesz i pozwalasz powrócić do poprzedniego tematu? Błąd! Przerywanie, gdy ktoś mówi, to wielki nietakt. Jeśli się nań decydujesz, bądź już konsekwentny.

5. Nie przestawaj słuchać, co mówi przeciwnik. Inaczej nigdy nie wstrzelisz się w jego tok mówienia. Kto chce przejść do meritum, musi bardzo uważnie słuchać słowotoku swojego rozmówcy i znaleźć punkty zaczepienia, np. „Właśnie, ja też chcę pogadać o odpowiedzialności…”

6. Wykorzystaj symboliczny gest, by przejść do rzeczy.

  • Przesiądź się w inne, bardziej oficjalne miejsce.
  • Odsuń od siebie szklankę zdecydowanym ruchem.
  • Zrób wokół siebie kilka ruchów, poprawiając serwetki, dzbanuszki, długopisy, jakby się robiło miejsce dla czegoś nowego.
  • Odchrząknij, wyprostuj plecy i na chwilę zamilknij.

Te gesty (chociaż wystarcza tylko jeden) automatycznie zadziałają na podświadomość rozmówcy i wyślą mu sygnał: zaczyna się coś nowego. Tylko nie wolno spalić tego chwytu. Przesiadanie się lub chrząkanie trzeci raz z rzędu jest groteskowe…
•A jak już przyjdzie ta chwila, zagaj: „Powiem to wprost i szczerze…” I powiedz.