Dobre samopoczucie to pierwszy krok do tego, by cieszyć się pełnią życia. By na maksa korzystać z tego, co niesie każdy dzień. Ale o samopoczucie trzeba dbać!

1. Zadbaj o codzienny krótki spacer na świeżym powietrzu i sesją głębszych wdechów i wydechów.
Jeśli tego dnia nie masz szansy na spacer to dokładnie wywietrz swój pokój plus wykonaj kilka przysiadów, energicznych wymachów rąk, krążenie bioder itp.
Korzyści: zaczerpniesz energii, dotlenisz się i poprawisz krążenie. Działa doskonale w przypadku senności, pierwszych symptomów bólu głowy, znużenia, itp.

2. Przytul się … do kogo chcesz! Do mamy, przyjaciela czy chłopaka, a nawet psa.
Dlaczego? Bo osoby, które przytulają się do siebie, mają niższe ciśnienie krwi. Tak wynika z badań Uniwersytetu Północnej Karoliny. Kojący wpływ ma nawet trzymanie się za ręce tylko przez 10 minut. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri w Kolumbii udowodnili, że głaskanie psa (nawet obcego) zmniejsza stres i uspokaja, bo gwałtownie rośnie stężenie serotoniny oraz innych hormonów zmniejszających stres: prolaktyny i oksytocyny.

3. Śmiej się jak najczęściej.
To najszybszy minitrening antystresowy. Śmiejąc się 20 sekund, osiągasz ten sam efekt, co ćwicząc przez 15 minut na rowerze stacjonarnym.

4. Przywołaj ulubione wspomnienia.
Wystarczy, że zamkniesz oczy i przypomnisz sobie pierwsze kroki swojego dziecka lub dzień­ ślubu. To sygnał dla Twojego organizmu, by zaczął wprowadzać się w stan relaksu. Zadbaj o to, by na biurku zawsze stały Twoje ulubione zdjęcia.

5. Przelej uczucia i myśli na papier.
Daj wyraz swoim emocjom. Pisz o tym, co Cię cieszy i co boli. Nie zagłuszaj swoich odczuć. Z badań­ przeprowadzonych na Uniwersytecie w Kalifornii wynika, że u ludzi, którzy wyrażają własne emocje na piśmie, stwierdzono wyższą odporność na choroby.

6. Nie oglądaj programów informacyjnych po 23:00.
Mogą Cię niepotrzebnie wzburzyć. Zamiast tego wycisz się – wybierz jakieś zajęcie, które Cię zrelaksuje i uspokoi. Łatwiej zaśniesz, a Twój sen będzie dużo lepszej jakości, więc obudzisz się bardziej wypoczęta – mówią specjaliści zajmujący się snem.

 

Sprawdź swój barometr samopoczucia

Test
Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: Czym jest dla Ciebie okres zimowy?

a. Porą ponurą, gdzie niskie temperatury działają paraliżująco, a perspektywa śniegu i lodu powodują częste złe samopoczucie i letarg zimowy.
b. Porą obojętną, nic szczególnego; zima jest taka sama, jak każdy inny okres.
c. Porą przepełnioną energią i magią atmosfery świątecznego oczekiwania, tworzenia planów na przyszłość.

Odpowiedź

a. Dla osób przeżywających niepowodzenia, zima postrzegana jest jako pora ponura. Tracą chęć do życia. Śnieg i lód działają obezwładniająco, hamując możliwości i energię. Zima staje się okresem przebywania w ukryciu, wypatrywania sensu życia i niewielkich oczekiwań.

b. Dla osób biernych, które nie mają wielkich oczekiwań, zima jest stanem jak każdy inny, ich działania są automatycznie zaprogramowane, żyją powtarzając te same scenariusze, zmartwienia i pomysły.

c. Dla osób odnoszących sukcesy, zima przepełniona jest marzeniami. Rodzą się wizje i plany, stawiają sobie cele, żyjąc twórczo otwarci są na nowe pomysły. Usiłują dotrzeć do określonego miejsca przeznaczenia, a jednocześnie pragną cieszyć się pięknem i radością, której doznają po drodze.