Tester predyspozycji:

Odpowiedz sobie, czy…

  • interesujesz się najnowszymi wydarzeniami w kraju i na świecie,
  • jesteś wrażliwy na nieszczęścia innych ludzi, potrafisz zrozumieć ich racje,
  • jesteś dokładny, uporządkowany, precyzyjny, obiektywny,
  • jesteś wygadany, otwarty na kontakty z ludźmi,
  • umiesz przeciwstawić się naciskom,
  • masz dobrą pamięć, potrafisz uczyć się całymi godzinami.

Zrezygnuj, jeśli…

  • jesteś indywidualistą, lubisz chodzić własnymi ścieżkami, chcesz coś tworzyć,
  • mdlejesz na samą myśl o publicznych wystąpieniach.

 

Droga do zawodu

Na studia prawnicze najłatwiej będzie Ci się dostać po liceum ogólnokształcącym, najlepiej o profilu humanistycznym. Ale nie jest to regułą. Jeśli będziesz dobry z historii, na pewno poradzisz sobie po każdej szkole.

Jeżeli chcesz pracować w administracji (rządowej i terytorialnej, sądowej, skarbowej, celnej itp.), dobrze jeśli ukończysz liceum o profilu ekonomiczno–administracyjnym.

Uwaga! Na egzaminie wstępnym pada wiele pytań o aktualne wydarzenia. Oglądaj „Wiadomości” i czytaj gazety.

 

Co wybierzesz?

Zawód: sędzia
Sędziowie muszą być bardzo odpowiedzialni. To właśnie oni decydują o losie oskarżonych. Żeby kogoś wsadzić do więzienia na 25 lat, trzeba mieć naprawdę charakter.

Zawód: adwokat
Adwokat to osoba, która broni oskarżonego w sądzie. To jego obowiązek. Nie wolno mu nigdy odmówić obrony, nawet okrutnych zbrodniarzy – nawet jeśli ma mieć z tego powodu wyrzuty sumienia. Za to panie ze sklepu będą zwracać się do Ciebie mecenasie.

Zawód: prokurator
To zawód dla prawdziwych stróżów prawa. Jeśli chcesz walczyć o sprawiedliwość i ład społeczny, na pewno będziesz się dobrze czuł w prokuratorskiej todze. Ale pamiętaj, to zawód dla ludzi o silnych nerwach. Prokuratorzy są obecni w czasie sekcji zwłok ofiar przestępstwa.

Zawód: radca prawny
Mówi się, że radca prawny to jeden z najlepiej opłacanych zawodów prawniczych. Może pracować w działach prawnych dużych firm albo prowadzić własną kancelarię. Jeśli ukończysz aplikację radcowską, raczej nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy.

Zawód: notariusz
W kancelarii notarialnej króluje prawo rolne i spadkowe. To nuda. Ale przynajmniej praca notariusza nie jest tak stresująca jak adwokata czy prokuratora. I całkiem nieźle wynagradzana.

Zawód: legislator
To jeden z najbardziej twórczych prawniczych zawodów. Zajmuje się opracowywaniem ustaw i rozporządzeń. Tylko czasem żal, gdy posłowie z jego dzieła zrobią legislacyjny bubel.

 

Prawo – specjalności przyszłości!

Cały czas powstają nowe dziedziny prawa. Obecnie najszybciej ­rozwijają się te związane z nowoczesnymi technologiami: prawo telekomunikacyjne czy przestępczość komputerowa. Bardzo na czasie jest teraz także wszelka ochrona własności intelektualnej i dóbr osobistych. Będzie potrzebował prawnika na przykład ktoś, kogo piosenki publikuje się bez wykupienia praw autorskich.

W Polsce powstaje coraz więcej zagranicznych firm. Będzie praca dla specjalistów zajmujących się prawem międzynarodowym.

 

Zawody pokrewne:

Zawód: urzędnik
Opinia, że w urzędzie jest nudno i pracują w nim wyłącznie zgryźliwe panie, jest niesprawiedliwa, krzywdząca i zupełnie nieprawdziwa. Oczywiście pracują tu ludzie w różnym wieku, ale coraz więcej młodych. Niektóre urzędy są prawie w całości nimi obsadzone, np. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Oczywiście nie sposób uniknąć rutyny, ale zdarzają się też dni niezwykle stresujące, np. wtedy gdy organizujemy szkolenia czy duże konferencje.

Zawód: doradca podatkowy
Dopóki będziemy mieć tak skomplikowany system podatkowy
i wysokie podatki, firmy będą korzystały z pomocy doradców podatkowych. Jeżeli dodatkowo
będziesz miał uprawnienia do prowadzenia biura rachunkowego, możesz mieć własną, dobrze prosperującą firmę.

Zawód: kadrowiec
W każdej firmie potrzebna jest osoba, która zajmie się naliczaniem urlopów, sporządzaniem umów o pracę i prowadzeniem akt osobowych pracowników. Nie jest to jednak najciekawsze zajęcie. Chyba że dodatkowo zajmuje się rekrutacją pracowników, tworzeniem ścieżek kariery i przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych.

Zawód: policjant
Ludzie pracujący w tym zawodzie na nudę raczej nie narzekają, ale za to jest to praca związana z dużym ryzykiem. Pościgi za złodziejami, poszukiwania morderców, pilnowanie porządku na wielkich imprezach to niewielka część tego, czym się zajmuje.

 

Jak się studiuje? Parę ciekawostek!

Na studiach czekają rzeczy niezbyt ciekawe: egzaminy z prawa konstytucyjnego, rzymskiego czy cywilnego – bardzo trudne, powiedziałbym, że czasem niemożliwe do zaliczenia. Jestem obecnie na III roku, a w zasadzie na II, ponieważ nie zaliczyłem prawa rzymskiego, a to należy do kanonu programu. Egzamin jest tak trudny, że jeśli ktoś nie wkuje na pamięć całej książki, nie ma szans zdać. To czysto encyklopedyczna wiedza.

Ciężkie studia!
Na prawie naprawdę trzeba zakuwać. Ale jeśli poradzisz sobie z prawem rzymskim na I roku i obydwoma częściami „cywila”, czyli prawa cywilnego, na II i III roku, możesz już prawie poczuć się magistrem. No, chyba że zawalisz finanse na IV.

Różnorodność!
Na prawie uczysz się wszystkiego, od ochrony środowiska, pozwoleń budowlanych i hodowli zwierząt aż po techniki legislacyjne w parlamencie. Ale za to możesz myśleć o pracy w prawie każdej branży.

Dużo luzu!
Studenci prawa w ciągu roku raczej się nie przemęczają. Zajęć jest mało, a w dodatku wiele z nich jest nieobowiązkowych. Pozostaje dużo czasu na pracę zawodową (zwykle już od III roku studenci pracują) i imprezy do białego rana. No, chyba że jest sesja.

Sekcja zwłok!
Zajęcia w prosektorium czekają nie tylko studentów medycyny. Jeżeli interesuje Cię prawo karne i kryminologia, chcesz zostać prokuratorem, to raczej nie ominą Cię zajęcia z medycyny sądowej. I dobrze, bo są naprawdę ciekawe.

Aplikacja
Jeśli marzysz o wykonywaniu któregoś z typowo prawniczych zawodów, musisz ukończyć aplikację. Jest ich sześć – sędziowska, prokuratorska, adwokacka, radcowska, notarialna i legislacyjna. Nie jest łatwo się na nie dostać, ale, być może, wkrótce się to zmieni.