Na egzaminie gimnazjalnym polecenie, aby napisać zaproszenie, pojawia się bardzo często. Przygotuj się – może i w tym roku przyjdzie Ci zmierzyć się z tą formą?

Przykłady:

Zredaguj zaproszenie na wieczorek poetycki z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kółko poetyckie przy Gimnazjum nr 42 w Warszawie bardzo serdecznie zaprasza uczniów i rodziców na wieczorek poetycki zorganizowany z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie wiersze i pieśni patriotyczne, a także pokaz tańców narodowych w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Zapraszamy 28 kwietnia o godz. 19.00 do świetlicy Gimnazjum nr 42 przy ul. Gwiezdnej 2.

Zredaguj zaproszenie na otwarcie wystawy pt. Historia mody. Posłuż się fikcyjnymi danymi.

Bardzo serdecznie zapraszamy Szanownego Pana na uroczyste otwarcie wystawy pt. Historia mody, które odbędzie się 15 kwietnia 2005 roku o godz. 19.30 w sali widowiskowej Osiedlowego Domu Kultury przy ulicy Modrzewiowej 18. Wykład inaugurujący wygłosi znany projektant mody, Bruno Tymoncki, a krótki pokaz mody poprowadzi top-modelka, Julia Mikis.
Po uroczystości zapraszamy na poczęstunek.
Klub projektantów – amatorów przy Osiedlowym Domu Kultury

Napisz w imieniu organizatorów zaproszenie na wystawę poświęconą historii książki i piśmiennictwa.

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę poświęconą historii książki i piśmiennictwa. Wystawa odbędzie się w Bibliotece Narodowej przy ul. Twardej w dniach 10 kwietnia – 15 maja br. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wystawy – w planach wykłady na temat historii druku i piśmiennictwa, spotkania z pisarzami i tłumaczami oraz wiele wyjątkowych eksponatów – od egipskich papirusów, przez białe kruki, po ekskluzywne wydania współczesnych książek.
Zarząd Biblioteki Narodowej w Gdańsku

W imieniu członków Szkolnego Koła Sportowego zredaguj tekst zaproszenia na turniej szachowy dla rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły.

Koleżanki i koledzy!
W dniach 23 – 24 kwietnia w naszej szkole organizujemy międzyszkolny turniej szachowy i byłoby nam bardzo miło, gdybyście zechcieli się z nami zmierzyć!
Zapisy na turniej trwają do 15 kwietnia i przyjmuje je p. Mirosław Wróbel, nauczyciel WF-u w naszej szkole. On też udziela wszelkich informacji.
Nie dajcie się prosić – zmierzmy się i wyłońmy szachowego mistrza! Dla najlepszych czekają puchary ufundowane przez dyrekcję naszej szkoły.
Szkolny Klub Szachowy z Gimnazjum nr 3 w Wesołej

W imieniu kolegów z twojej klasy napisz skierowane do innych uczniów zaproszenie na wykład o wybitnych przedstawicielach Złotego Wieku Polski.

Uczniowie klasy IIIb bardzo serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych uczniów na wykład poświęcony sylwetkom najwybitniejszych przedstawicieli Złotego Wieku Polski, m.in. Jana Kochanowskiego, Mikołaja Kopernika i Jana Zamojskiego.
Wykład, przygotowany pod okiem nauczycieli języka polskiego, historii i geografii, wygłoszą Zosia Humczyk i Szymon Madej.
Zapraszamy w piątek, 18 maja o godzinie 16.00 do sali geograficznej w naszym gimnazjum.
Uczniowie klasy IIIb

 

Zaproszenie – co to za forma?

Zaproszenie to zazwyczaj niewielkich rodzajów karnecik. To bardziej oficjalna niż ustna forma zaproszenia kogoś np. na swoje urodziny, piknik czy imprezę w domu. Ale nie zawsze piszemy zaproszenie tylko w swoim imieniu! Może się okazać, że zapraszamy np. rodziców w imieniu klasy na przygotowane przedstawienie czy przedstawicieli jakichś instytucji na zorganizowaną w naszej szkole wystawę lub uroczystość poświęconą np. świętu patrona szkoły.

Pamiętaj o stałych elementach

Bez względu na to, do kogo kierowane jest zaproszenie, musi się ono składać z pięciu stałych elementów.
Zapamiętaj pytania!

 1. kto? (kto jest nadawcą, czyli kto zaprasza)
 2. kogo? (kto jest adresatem zaproszenia, czyli kogo zapraszamy)
 3. kiedy? (czyli kiedy odbędzie się dana uroczystość)
 4. gdzie? (gdzie się odbędzie)
 5. z jakiej okazji (czyli rodzaj uroczystości, na którą zapraszamy)

Oficjalne czy nieoficjalne?

Koniecznie zwróć uwagę, do kogo ma być skierowane Twoje zaproszenie. Czy będzie miało ono charakter nieoficjalny (gdy zapraszasz rodziców lub rodzinę, swoich znajomych), czy też oficjalny (gdy zapraszaną osobą jest ktoś, kogo nie znasz lub dorosła osoba – np. nauczyciel, dyrektor, rodzice innych uczniów).
Choć zaproszenie zawiera zawsze te same elementy, nie zawsze tak samo wygląda! W przypadku zaproszeń nieoficjalnych możesz sobie pozwolić na większą swobodę, przy zaproszeniu oficjalnym trzymaj się ściśle formułek!

Czyli inaczej mówiąc: oficjalne i nieoficjalne

Jeżeli osoba, którą zapraszamy, jest:

 • starsza od nas (nie rok czy dwa, ale znacząco – jest już dorosła),
 • nieznana nam bliżej (wiemy, kim jest i jak się nazywa),
 • osobą publiczną (artysta, naukowiec, przedstawiciel władz),
 • naszym nauczycielem, wychowawcą, przyjacielem rodziców itp.

wówczas kierujemy tylko zaproszenie oficjalne. Czyli piszemy je według powszechnie przyjętych zasad (o tych zasadach w dalszej części tekstu), bardzo grzecznie i z ogromnym szacunkiem do adresata zaproszenia.

A zaproszenie nieoficjalne?
Napisać je można do koleżanek i kolegów, rówieśników, bliskiej rodziny (rodziców, chrzestnych). Oczywiście, również musi być bardzo grzeczne i serdeczne, ale można sobie pozwolić na swobodniejsze sformułowania (np. wpadnij do mnie, szykuje się imprezka – nie może Cię zabraknąć).

Redagujemy zaproszenie

 • Pamiętaj, że każde zaproszenie musi rozpoczynać formułka: zapraszamy, serdecznie zapraszam, mamy zaszczyt zaprosić. Pisząc zaproszenie do kolegów czy koleżanek, możesz sobie pozwolić na odrobinę luzu i fantazji i napisać np. Koniecznie wpadnij…, Byłoby mi miło, gdybyś przyszła… Ale uwaga! To tylko wtedy, gdy piszesz do rówieśnika, którego dobrze znasz! Bezpieczniejsza jednak będzie formułka: zapraszam, i najlepiej jej się trzymaj.
 • W zasadniczej treści zaproszenia nie rozpisuj się! Zaproszenie jest krótką formą wypowiedzi, musisz więc ograniczyć się do konkretów – czyli poinformować o rodzaju uroczystości (czy jest to wystawa, wykład, bal czy może urodziny) oraz podać jej dokładny termin i miejsce. Dokładny – czyli datę z godziną, a miejsce z całym adresem (np. numerem sali czy mieszkania).
 • Jeżeli w czasie imprezy odbędzie się coś wyjątkowego – np. poczęstunek lub bardzo ciekawy wykład, możesz to zaznaczyć na zaproszeniu – zaproszenie ma przecież zachęcić do przyjścia. Pamiętaj tylko, żeby było to ujęte w zwięzły sposób.
 • Nie zapomnij o podpisie! Zaproszenie w żadnym wypadku nie może być anonimowe! Podpis zależy od tego, czy zaproszenie jest oficjalne, czy nie – w przypadku zaproszenia skierowanego do kolegi wystarczy podpisać się samym imieniem, jeśli jednak zaproszenie jest oficjalne, obowiązkowe jest imię i nazwisko.
  A co, kiedy nadawcą zaproszenia jest jakaś grupa, np. uczniowie? Oczywiście, nie podpisują się wszyscy po kolei! Wtedy wystarczy napisać ogólnie: uczniowie klasy IIa, Kółko poetyckie itd.

A na koniec…
…możesz dodać formułkę, w której wyrazisz nadzieję, że zapraszana osoba skorzysta z Twojego zaproszenia, np.
Byłoby nam niezwykle miło, gdyby zechcieli Państwo przyjąć nasze zaproszenie…,
Będziemy się czuli zaszczyceni, widząc Panią na naszej skromnej uroczystości.

Zwroty grzecznościowe!
Uważaj! Pisząc zaproszenie, koniecznie pamiętaj o zwrotach grzecznościowych – wyrażają one szacunek do osoby, którą chcesz zaprosić. Wielką literą pisz więc: Pan, Szanowni Państwo, Droga Babciu.

 

Co z wyglądem zaproszenia?

Kiedy piszesz (lub otrzymujesz) zaproszenie, to z pewnością widzisz, że jest ono w charakterystyczny sposób rozplanowane na papierze. Nie jest napisane tekstem ciągłym, od lewej do prawej, lecz starannie napisane na środku, z wyraźnie podzielonymi linijkami. Na egzaminie też powinieneś zadbać o graficzną stronę swojego zaproszenia. Masz do dyspozycji około siedmiu linijek, więc spokojnie zmieścisz całą treść zaproszenia. Nasza propozycja rozplanowania tekstu:

 • 1. linijka (ewentualnie dwie, jeśli nadawca ma bardzo długą nazwę) – kto zaprasza (np. uczniowie Gimnazjum nr…)
 • n 2. linijka – serdecznie zapraszają
 • 3. linijka – kogo? (np. Panią Dyrektor Jadwigę Sokołowską)
 • 4. linijka – na co? (np. na wieczorek poetycki z okazji Dnia Nauczyciela…)
 • 5. linijka – czas planowanej uroczystości i miejsce planowanej uroczystości (np. który odbędzie się 15 października, o godzinie 17 w sali gimnastycznej naszego gimnazjum).
 • 6. linijka – podpis zapraszającego (np. Samorząd Szkolny)

 

Sprawdź, za co egzaminatorzy przyznają punkty!

Za realizację tematu, czyli:

 • wskazanie adresata (jeśli w poleceniu nie jest zaznaczone, żeby zaprosić konkretną osobę, wystarczy, że adresata nazwiemy ogólnie – np. Państwo, Pan…), nadawcy (jeśli nadawca został wskazany jednoznacznie w tekście, podpis pod zaproszeniem nie jest obowiązkowy), jednoznaczne określenie miejsca (dokładnie!), czasu (czyli dzień, miesiąc, godzina, może być rok) oraz celu (czyli na co zapraszamy).
  Nie może zabraknąć żadnego z tych elementów!
 • zastosowanie wyrazów o charakterze perswazyjnym. Co to oznacza? Że w zaproszeniu musi pojawić się przynajmniej jeden zwrot: zapraszam, serdecznie zapraszam.

Za kompozycję, czyli:

 • dostosowanie wypowiedzi do sytuacji komunikacyjnej. Zaproszenie musi charakteryzować się spójnością i zwięzłością, nie można jednak pominąć żadnego z pięciu elementów!

Za język i styl, czyli:

 • poprawność językową i stylistyczną. Bardzo ważne jest użyte słownictwo – musi być odpowiednie dla tej formy. Za użycie nieoficjalnych wyrazów w zaproszeniu skierowanym np. do dyrekcji szkoły stracicie punkty, uważajcie więc, do kogo Wasze zaproszenie ma być skierowane! Egzaminatorzy zwrócą także uwagę na odmianę wyrazów, budowę zdań pojedynczych i złożonych (nie powinny powtarzać się te same struktury zdaniowe). Pojawiające się w zaproszeniu kolokwializmy, wielosłowie, wieloznaczność czy nieuzasadnione powtarzanie wyrazów też będą kosztować stratę punktów.

Za zapis, czyli:

 • poprawną ortografię i interpunkcję

Uwaga!
Zaproszenie bardzo często pojawia się na egzaminach! Dokładnie przećwicz jego pisanie. Za poprawnie napisanie tej formy możesz zdobyć ok. 5 – 6 punktów! To naprawdę dużo i szkoda byłoby stracić je w głupi sposób – tym bardziej, że zaproszenie to naprawdę łatwa forma.

 

Co musi być prawdziwe, a co wymyślone?

W poleceniu na egzaminie może pojawić się prośba:
W zaproszeniu użyj fikcyjnych danych
lub
Zaproszenie skieruj do fikcyjnych osób

O co chodzi? O anonimowość Twojej pracy. Sprawdzający nie może wiedzieć, czyją pracę czyta, i dlatego nie ma prawa wśród odpowiedzi znaleźć jakiejkolwiek informacji na ten temat. Nie umieszczaj więc w zaproszeniu (ani w żadnym innym zadaniu) swojego nazwiska, adresu. Napisz, że jesteś Anią Kowalska lub Piotrkiem Nowakiem.
Prawdziwe natomiast mogą być: nazwa szkoły i jej adres, określenie przedstawicieli władz, nazwisko poety, artysty lub innej osoby publicznej, którą chcesz zaprosić (np. Wisława Szymborska, Janina Ochojska, premier Kazimierz Marcinkiewicz).

O tym absolutnie nie można zapomnieć!

 • o zwrotach grzecznościowych – Szanowna Pani,
 • o wielkiej literze w zwrotach Pani, Pan, Państwo, Twój, Wasz,
 • o pięciu elementach zaproszenia
  • kto? (kto jest nadawcą, czyli kto zaprasza)
  • kogo? (kto jest adresatem zaproszenia, czyli kogo zapraszamy)
  • kiedy? (czyli kiedy odbędzie się dana uroczystość)
  • gdzie? (gdzie się odbędzie)
  • z jakiej okazji (czyli rodzaj uroczystości, na którą zapraszamy)

Elementy dodatkowe
W zaproszeniu możesz też umieścić prośbę dotyczącą pożądanego stroju (np. strój wieczorowy na wieczorną uroczystość lub karnawałowy na bal) albo prośbę o potwierdzenie udziału w uroczystości (wówczas musisz podać numer telefonu i nazwisko osoby, z którą należy się skontaktować). Jeśli zapraszasz na wystawę, wykład, przedstawienie, możesz też upewnić odbiorcę, że wstęp jest bezpłatny. Dodatkowym elementem zaproszenia jest również przedstawienie w skrócie planu uroczystości (wymieniasz, co organizatorzy zaplanowali: dyskusję, występy artystyczne, prezentacje prac).

 

Takie polecenia już się pojawiły

Zadanie 1.
Zredaguj w imieniu samorządu szkolnego zaproszenie skierowane do przedstawicieli lokalnych władz na uroczystość nadania Gimnazjum nr 1 w Kamieńczyku imienia Ignacego Krasickiego.

 • Co już jest podane?
  Nadawca (samorząd), adresat (przedstawiciele władz), okazja (nadanie imienia szkole).
 • Co wymyślamy?
  Czas i miejsce uroczystości (wiadomo, że w szkole, ale gdzie dokładnie jest ta szkoła?).
 • Tak może wyglądać to zaproszenie:

Samorząd Szkolny Gimnazjum nr 1 w Kamieńczyku
(nadawca)
ma zaszczyt zaprosić Pana Prezydenta Wiesława Nowaka
(odbiorca)
na uroczystość nadania naszej szkole imienia Ignacego Krasickiego.
(okazja)
Uroczystość odbędzie się 10 maja 2006 roku, o godzinie 11, w auli naszego gimnazjum przy ulicy Spokojnej 17.
(
czas i miejsce)
Serdecznie zapraszamy.
Samorząd Szkolny

Zadanie 2.
Zredaguj zaproszenie na otwarcie wystawy pt. Historia mody. Posłuż się fikcyjnymi danymi.

 • Co już jest podane?
  Tylko okazja (otwarcie wystawy pt. Historia mody).
 • Co wymyślamy?
  Odbiorcę, nadawcę, czas i miejsce uroczystości.
 • Tak może wyglądać to zaproszenie:

Szkolne Koło Plastyczne
(nadawca)
serdecznie zaprasza wszystkich Nauczycieli i Uczniów naszego gimnazjum
(odbiorca)
na otwarcie wystawy pt. Historia mody.
(okazja)
Uroczystość odbędzie się 5 marca 2006 roku o godzinie 16, w siedzibie Koła Plastycznego – w sali numer 16.
(czas i miejsce)
Serdecznie zapraszamy.
członkowie Szkolnego Koła Plastycznego

Zadanie 3.
W imieniu kolegów z Twojej klasy napisz skierowane do innych uczniów zaproszenie na wykład o wybitnych przedstawicielach Złotego Wieku Polski.

 • Co już jest podane?
  Nadawca (Twoja klasa), adresat (inni uczniowie), okazja (wykład o wybitnych przedstawicielach Złotego Wieku Polski).
 • Co wymyślamy?
  Czas i miejsce uroczystości, ewentualnie osobę, która ma wygłosić ten wykład (jeden z uczniów czy jakiś zaproszony autorytet?).
 • Tak może wyglądać to zaproszenie:

Klasa IIIa (nadawca)
serdecznie zaprasza Uczniów naszej szkoły (odbiorca)
na wykład o wybitnych przedstawicielach Złotego Wieku Polski. (okazja)
Wykład wygłosi dyrektor Muzeum Literatury Pani Profesor Maria Jastrzębska.
Zapraszamy 10 kwietnia, o godzinie 12, do sali gimnastycznej. (czas i miejsce)
klasa IIIa

Zadanie 4.
Napisz w imieniu organizatorów zaproszenie na wystawę poświęconą historii książki i piśmiennictwa.

 • Co już jest podane?
  Tylko okazja (wystawa poświęcona historii książki i piśmiennictwa).
 • Co wymyślamy?
 • Odbiorcę, nadawcę (trzeba wymyślić, kto jest organizatorem wystawy), czas i miejsce uroczystości.
 • Tak może wyglądać to zaproszenie:

Miejska Biblioteka Publiczna nr 7 (nadawca)
serdecznie zaprasza wszystkich swoich Czytelników (odbiorca)
na wystawę poświęconą historii książki i piśmiennictwa, (okazja)
którą od 5 do 15 kwietnia 2006 roku w godzinach od 11 do 18, będzie można oglądać w siedzibie naszej biblioteki przy ulicy Krakowskiej 22. (czas i miejsce)
Serdecznie zapraszamy.
dyrekcja biblioteki

 

Zobacz:

Krótkie formy wypowiedzi pisemnej

Jak należy redagować zaproszenie?

Zaproszenie

Krótkie formy wypowiedzi pisemnej