Znasz matematykę, lubisz pieniądze i chcesz świetnie zarabiać? Świat finansów na Ciebie czeka.

Tester predyspozycji

To praca dla ciebie, jeśli…

  • lubisz matematykę,
  • pociągają cię pieniądze, nawet jeżeli nie są one twoje
  • umiesz myśleć analitycznie.

Zrezygnuj, jeśli…

  • nie jesteś zbyt dokładny i skrupulatny,
  • nie radzisz sobie ze stresem.

Jak wyglądają studia?

  • Uczelni kształcących w zakresie ekonomii i finansów jest dużo. Te kierunki studiów są na uniwersytecie, w akademiach ekonomicznych i rolniczych oraz na uczelniach niepaństwowych.
  • Na uczelniach rolniczych obok przedmiotów ekonomicznych będziesz uczył się także łąkarstwa, pszczelarstwa i psychologii zwierząt.
  • Jeśli wydaje Ci się, że na finansach studenci uczą się tylko nudnych obliczeń, to jesteś w błędzie. Możesz spodziewać się także zajęć z kryptografii (sztuki pisania szyfrem), ekonomii środowiska naturalnego i zasobów naturalnych.

Droga do zawodu

Na rynku finansowym coraz większa konkurencja. Skończyły się czasy, kiedy wystarczyło wykształcenie średnie. Jeśli chcesz znaleźć dobrą pracę, musisz mieć ukończone studia. Dlatego powinieneś pomyśleć o nauce w liceum ogólnokształcącym, najlepiej w klasie o profilu matematyczno-fizycznym czy matematyczno-informatycznym. Dobrym wyborem będzie też liceum profilowane (profil ekonomiczno-administracyjny lub usługowo-gospodarczy).

Zawody finansowe

Zawód: księgowy
Księgowy jest potrzebny w każdej, nawet najmniejszej firmie. Zajmuje się on rozliczaniem wszystkich dochodów i wydatków. Jeżeli się pomyli, to firma może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Zawód: makler
Najważniejsze to mieć sporą wiedzę na temat finansów, znać techniki negocjacji, które bardzo się przydają w rozmowie z klientami oraz być odpornym na stres. Dobry makler musi na bieżąco śledzić informacje dochodzące z głównych rynków finansowych i na ich podstawie podejmować decyzje inwestycyjne.
Plusem tego zawodu jest możliwość sprawdzenia się wśród dużej konkurencji, poznawania i doradzania ludziom, którzy dysponują zarówno małymi, jak i wielkimi pieniędzmi.

Zawód: bankowiec
W bankach jest wiele osób, których wykształcenie jest niekoniecznie związane z bankowością. Skończyły zupełnie inne kierunki, ale na bieżąco uzupełniają wiedzę na szkoleniach. Generalnie wyższe wykształcenie będzie wymagane na coraz większej liczbie stanowisk w bankach. Oczywiście dobrze byłoby, gdyby wykształcenie było sprofilowane pod kątem bankowym, czyli na kierunkach: finanse i bankowość czy bankowość i ubezpieczenia.

Zawód: kasjer
Kasjer to osoba, która znajduje zatrudnienie nie tylko w bankach czy urzędach skarbowych, ale także w sklepach, gminach i dużych firmach.

Zawód: broker
Broker zajmuje się pośrednictwem ubezpieczeniowym, czyli reprezentuje klientów wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. Broker opracowuje kompleksowy pakiet ubezpieczeń społecznych potrzebnych klientowi, porównuje oferty różnych zakładów ubezpieczeniowych, a następnie wybiera najkorzystniejszą.

Zawody pokrewne

Zawód: ekonomista
Wbrew pozorom, jest to zawód nie tylko dla osób z umysłem ścisłym, ale humanistów. Pomyśl o tym, jeśli chcesz zajmować się finansami i rozwojem gospodarki, a nie jesteś zbyt dobry z matematyki.

Zawód: analityk kredytowy
Rozpatruje wnioski o udzielenie kredytów, np. mieszkaniowych, poszukuje sposobów ich zabezpieczenia oraz realizacji. Jeżeli chcesz być analitykiem, musisz nie tylko umieć świetnie liczyć, ale także negocjować i szukać najlepszych rozwiązań.

Zawód: doradca podatkowy
Im bardziej skomplikowany będziemy mieć system podatkowy, tym więcej miejsc pracy będzie czekało na doradców podatkowych. A na jego uproszczenie raczej się nie zanosi.

Zawód: analityk finansowy
Analityk finansowy zajmuje się prognozowaniem zmian kursów walut na rynkach finansowych. Jeżeli będziesz potrafił dobrze je przewidzieć, możesz zarobić na tym niemałe pieniądze.

Zawód: kontroler skarbowy
Do jego obowiązków należy sprawdzanie deklaracji złożonych przez podatników. Jeśli zostaniesz kontrolerem skarbowym, musisz być przygotowany na to, że raczej nie będziesz osobą pożądaną w sprawdzanych firmach.

Zawód: audytor
To osoba zajmująca się kontrolą wewnętrzną w firmie. Może ona na przykład sporządzać bilans firmy, sprawdzać rozliczenia księgowe i wystawione faktury. Audytor to jeden z najlepiej wynagradzanych zawodów.

Zawód: urzędnik skarbowy
Praca w urzędzie niestety nie jest zbyt ciekawa. Codziennie przez kilka godzin „przekładasz papierki”. Obliczasz należne podatki, odejmujesz ulgi i sprawdzasz zapłacone podatki VAT. A dodatkowo masz do czynienia z męczącymi petentami i skomplikowanymi procedurami.