Większości młodych kierowców zależy na samochodzie wydajnym i efektownym, ale jednocześnie niedrogim w utrzymaniu. Zdanie egzaminu, nabycie auta i polisy OC to już wystarczająco duże wydatki. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie pojazdów, których eksploatacja nie naraża budżetu w znaczącym stopniu. Sprawdź je!

Jak zakupić tanie auto?

Samochody w atrakcyjnych cenach znajdziesz nie tylko w ogłoszeniach osób prywatnych, ale także w komisach i firmach leasingowych. Wybierz model 5- lub 6-letni, aby zaoszczędzić i móc z niego korzystać przez kolejnych kilka lat. Z kolei pojazd poleasingowy będzie młodszy, nawet 3-letni. Weź jednak pod uwagę, że jako firmowy środek transportu jest znacznie bardziej wyeksploatowany. Odznacza się np. większym przebiegiem względem auta w tym samym wieku kupowanego od osoby prywatnej. Ma też uboższe wyposażenie – jedynie podstawowe.

Aby zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC mniej, wybierz samochód młodszy, z mniejszym silnikiem i w modelu, który rzadko ulega awariom (sprawdź statystyki!). Poznaj auta, które chętnie wybierają młodzi kierowcy: https://kioskpolis.pl/najlepsze-auto-dla-mlodego-kierowcy-wplyw-na-wysokosc-oc/. Jeśli chcesz obniżyć składkę OC, zarejestruj swój pojazd mechaniczny jako współwłasność, najlepiej z osobą, której przysługuje więcej zniżek. Może to być np. rodzic.

 

Trzy samochody tanie w eksploatacji

Wśród aut, za których użytkowanie nie zapłacisz wiele, znajduje się rosyjski model średniej klasy: Łada Priora 2171. Ma instalację gazu płynnego LPG. Wydasz na nie ok. 1,27 zł za każdy kilometr.

Porównywalnie wiele poświęcisz na utrzymanie modelu Dacia Logan MCV. W przeliczeniu na odległość to 1,28 zł za kilometr. Ponieważ pojazd ma mały silnik (1,4 l), ubezpieczyciel przyzna Ci na niego zniżkę OC.

Jednym z bardziej efektownych samochodów cechujących się tanią eksploatacją jest Honda Insight. Za nową zapłacisz dużo, dlatego poszukaj używanej lub poleasingowej. Miesięczne użytkowanie pochłania 1,42 zł za każdy kilometr.

 

Inne auta z kosztem eksploatacji

Za miesięczne utrzymanie kolejnych zaproponowanych modeli samochodów zapłacisz nieco więcej od poprzednich trzech, jednak wciąż nie będzie to znacząco wyższy koszt. Zwróć uwagę np. na Renault Kangoo. Ponieważ jest świetny dla przedsiębiorców, znajdziesz go w atrakcyjnej cenowo ofercie poleasingowej. Skorzystasz z ładowności auta, a oszczędny silnik pomoże Ci zaoszczędzić na opłatach za paliwo. Miesięczna eksploatacja będzie Cię kosztować 1,43 zł za kilometr.

Toyota Yaris to jeden z samochodów polecanych dla młodych kierowców z uwagi na idealne dostosowanie do warunków miejskich. Jest wygodny, bezpieczny i stosunkowo tani. Łatwo się go prowadzi i nie ulega często awariom. Z kolei Toyota Auris sprawi, że mniej zapłacisz za miesięczne wydatki. Każdy kilometr będzie Cię kosztował 1,44 zł.

Z opłatami podobnego rzędu spotkasz się podczas jeżdżenia modelem Ford Focus. On też doskonale spisze się na drogach miejskich. W wersji 1.6 TDCi DPF zapłacisz jedynie o grosz więcej na kilometrze względem Toyoty Auris, czyli 1,45 zł.