Za bezmyślne mazanie po książce można złapać uwagę lub lufę. Ale notatki w książce robione z głową i pomysłem – to sposób na dobrą ocenę.

Ale bazgroły!

Bazgroły, szlaczki, kółeczka, serduszka – to wszystko może pomóc w zapamiętywaniu. Wymyśl kilka własnych oznaczeń, miej kilka znaczków, które zawsze będą oznaczać to samo, np.:

  • podkreślenie linią prostą = ważny fragment, który trzeba wykuć i zabłysnąć cytatem przy odpowiedzi,
  • linia falowana = trudny fragment, o który koniecznie trzeba zapytać nauczyciela, by rozwiać wątpliwości i… też zabłysnąć z powodu wnikliwej i uważnej analizy tekstu,
  • kwadrat = wygląd głównego bohatera,
  • wykrzyknik = wypowiedź głównej postaci,
  • znak zapytania = zdanie, z którym absolutnie się nie zgadzasz…

Wyrzuć na margines

Uwagi, przemyślenia do urywka tekstu
Za godzinę zapomnisz, o czym czytałeś, co zachwyciło Cię albo zdenerwowało we fragmencie tekstu. Może czegoś nie rozumiesz? Z czymś się nie zgadzasz? Notuj to wszystko! Nie musisz pisać ładnie, składnie, pełnymi zdaniami. To są informacje dla Ciebie, więc stosuj skróty, znaczki, szlaczki, wypunktowania.

Moja opinia
Możesz „gadać” z tekstem, „kłócić się” z nim lub „chwalić” go. Na marginesowych notatkach pisz też, co myślisz na temat danego fragmentu, postaci, zdarzenia, słów. Możesz stawiać oceny, przyznawać punkty.

Nieważne, ważne, najważniejsze
Nie pomijaj w notatce zupełnie nieważnych urywków tekstu. Jeśli na marginesie nie umieścisz przy jakimś fragmencie żadnego znaczka, możesz przy omawianiu lektury zapomnieć, o co tam chodziło… Jeśli więc fragment uznałeś za nieważny, postaw na marginesie np. minusik. Wtedy już wszystko jasne.

A na koniec

Przejrzyj książkę jeszcze raz. A właściwie przejrzyj swoje notatki w niej. Da się z nich uczynić jedną zbiorczą notatkę z:

  • najważniejszymi problemami,
  • najczęściej powtarzającymi się zagadnieniami,
  • rzeczami koniecznie do zakucia,
  • trudnymi sformułowaniami, których znaczenie trzeba jeszcze sprawdzić.

Taka notatka to książka w pigułce. Twój bryk, ściąga, której nie musisz się wstydzić, kryć się z nią.

Ważne, choć takie oczywiste
Pamiętaj, że książka to nie śmietnik ani brudnopis. A Twoje oznaczenia to nie bazgroły wymalowywane sobie a muzom. Do notatek używaj najlepiej miękkich ołówków (mogą być kolorowe!). Łatwo je potem wytrzeć gumką.