1. Nauka języków obcych przez Internet
Języków obcych można nauczyć się nie tylko na zajęciach stacjonarnych, ale również przez Internet. Światłowód będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem, ze względu na stabilność łącza oraz wysoki transfer danych. Takie łącze internetowe jest dostępne u popularnego operatora INEA. Internet osiąga transfer wielokrotnie większy niż 1 Gb/s i jest łączem symetrycznym – prędkość ta jest osiągana zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu danych. W sieci dostępnych jest wiele serwisów oferujących naukę języków obcych. Można też skorzystać z lekcji wideo z profesjonalnym lektorem. Sprawne łącze w tym drugim przypadku to podstawa.
2. Biblioteki on-line
Obecnie w Internecie można znaleźć wiele serwisów, które udostępniają zupełnie za darmo i legalnie cyfrowe książki, w tym m.in. lektury. Nie trzeba zatem udawać się do tradycyjnej biblioteki. Pełna lista legalnych serwisów z takimi książkami dostępna jest na stronie internetowej legalnakultura.pl.
3. Edukacyjne quizy i serwisy wymiany wiedzy dla dzieci
Internet – światłowód lub kablowy – pozwala również na poszerzanie wiedzy dzieci poprzez zabawę. Przykładem serwisu, z którego warto skorzystać w takim przypadku, jest squla.pl. Na portalu znajdują się ciekawe gry i quizy z różnych dziedzin, które można dopasować do wieku najmłodszych. Inny serwis – brainly.pl – pozwala natomiast na sprawdzenie wiedzy dziecka przed sprawdzianami. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią kategorię wiedzy.
4. Gry online dla najmłodszych dzieci
W sieci dostępnych jest wiele bezpiecznych gier dla dzieci, które nie epatują przemocą. Doskonałym tego przykładem jest portal popularnej telewizji dziecięcej Minimini – miniminiplus.pl. Znajdujące się na nim gry online są idealnie dostosowane do potrzeb najmłodszych użytkowników Internetu. Postaci z bajek i kolorowe obrazy zachęcają do uczestnictwa w rozgrywce, która ma również walory edukacyjne.
5. Wycieczki online
Korzystając z Internetu, nie trzeba już podróżować, by móc zobaczyć najciekawsze miejsca na świecie. Z roku na rok rośnie liczba obiektów i lokalizacji, które można zwiedzać w takiej formie. Pozwala to nie tylko na zobaczenie z bliska najważniejszych zabytków, ale także na przeniesienie się na najbardziej znane formacje skalne, do lasu – by poznać jego roślinność i zwierzęta, czy nawet na samo dno morza lub oceanu. Takie rozwiązanie ma nie tylko walory edukacyjne, ale zapewnia również niesamowitą rozrywkę, bez konieczności ruszania się z domu. Warto wykorzystać do tego Internet światłowód, który zapewnia płynne poruszanie w trakcie wirtualnej wycieczki dzięki dużemu transferowi danych i zdjęcia w wysokiej jakości obrazu.