Jak zacząć pracę w Norwegii?
Dobra wiadomość dla Polaków, którzy chcieliby wyjechać do pracy do Norwegii, jest taka, że nasza nacja stanowi to największą grupę emigrantów zarobkowych. W 2019 roku w Norwegii mieszkało i pracowało niemal 100 tysięcy Polaków. Norwegi dawno już nie jest dla naszych rodaków jedynie miejscem pracy sezonowej. Coraz częściej emigrujemy całymi rodzinami, planując pobyt stały lub na dłuższy czas.
Choć zarobki w Norwegii są znacząco wyższe niż w Polsce i, co ważne, dotyczy to także branży budowlanej, wyższe są także koszty utrzymania. Z powodzeniem można jednak zaoszczędzić pieniądze z bieżących wypłat, a jeśli pracujemy w Norwegii i przesyłamy pieniądze do rodziny w kraju, istnieje naprawdę wiele możliwości odłożenia znaczących kwot. Jedną z nich jest wynajem mieszkania wspólnie z kilkoma osobami. Kolejną zaś poszukiwanie pracy przez Agencję Pośrednictwa Pracy za Granicą, która pomaga załatwić wszelkie kwestie formalno-prawne związane z zatrudnieniem w Norwegii, a swoim podopiecznym oferuje odzież roboczą, brandowe narzędzia i urządzenia niezbędne do pracy na konkretnym stanowisku, a także lokuje ich w agencyjnych przystosowanych do dłuższego pobytu domach w pełni wyposażonych w to, co niezbędne do codziennego życia.
Jasny i przewidywalny system płac
Tym, co przyciąga Polaków na norweski rynek pracy, jest nie tylko wysokość zarobków, ale także jasny i przewidywalny system płac. Tu nie ma mowy o uznaniowości. Płace w wybranych sektorach, także w budowlance, są negocjowane rokrocznie. Do rozmów zasiadają przedstawiciele branżowych związków zawodowych oraz przedstawiciele organizacji pracodawców, uzgadniając minimalne stawki godzinowe. Warto mieć świadomość, że zarobki Polaków w Norwegii należą do jednych z najwyższych. Zresztą w 2018 roku średnie miesięczne zarobki wszystkich pracowników urodzonych poza Norwegią przekraczały 40 tysięcy NOK, czyli nie odbiegały mocno od średniej krajowej.
Zarobki w branży budowlanej
Minimalne stawki godzinowe w budownictwie w roku 2020 kształtują się następująco:
- wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na nie mniej, niż 209,70 NOK za godzinę;
- niewykwalifikowani pracownicy bez doświadczenia w branży mogą liczyć minimum na 188,40 NOK za godzinę;
- niewykwalifikowani pracownicy z przynajmniej rocznym doświadczeniem w budownictwie zarobią minimum 196,50 NOK za godzinę;
- pracownicy poniżej 18. roku życia mogą liczyć na przynajmniej 126,50 NOK za godzinę.
Czy można znaleźć pracę za granicą bez znajomości języka obcego?
Wielu naszych rodaków przechodzi w Norwegii przez wszystkie szczeble kariery zawodowej, zakłada tam własne firmy lub zdobywa kwalifikacje niezbędne do pracy w bardziej opłacalnych branżach czy na lepszych stanowiskach. Jesteśmy cenieni i poważani, nie ciągnie się za Polakami stereotyp osoby niechętnej do podejmowania nowych zawodowych wyzwań, nierzetelnej czy leniwej. Choć mówi się, że w Norwegii praca leży na ulicy, każdy, kto próbował jej szukać na własną rękę, wie, że samodzielne znalezienie zajęcia zarobkowego, które w pełni odpowiadałoby naszym kwalifikacjom i było całkowicie satysfakcjonujące finansowo, jest trudne. A w przypadku osób nieznających realiów norweskiego rynku pracy, prawa pracy oraz języka angielskiego i/lub norweskiego jest jeszcze trudniejsze. Dlatego warto skorzystać z pomocy dobrej Agencji Pośrednictwa Pracy za Granicą.
W powstaniu artykułu pomogła Agencja JobbAssistanse zajmująca się pośrednictwem pracy za granicą i pomagająca pracownikom z Polski znaleźć dobrze płatną pracę w całej Europie https://jobbassistanse.com/praca-w-norwegii/