Medale okolicznościowe cieszyły się ogromną popularnością w czasach starożytnych, później jednak zostały nieco zapomniane, aby po czasie znów wrócić do łask. Obecnie ponownie przeżywamy ich renesans. Warto w związku z tym zastanowić się, jaka właściwie jest historia wręczania medali okolicznościowych?
Od czasów starożytnych, po czasy współczesne
Medale znane są ludziom już od czasów starożytnych, choć wtedy wręczane one były głównie zawodnikom, biorących udział w rozgrywkach sportowych. Medal, jak na tamte czasy, był niezwykle cenną nagrodą – świadczył on o prestiżu i ogromnych umiejętnościach obdarowanego.
Z czasem medale zaczęły być wręczane również jako upominki, lecz tego rodzaju praktyka dotyczy głównie Starożytnego Rzymu. Medalierstwo szybko rozpowszechniło się w Europie, jednak warto mieć na uwadze, że zostało ono nieco zapomniane w czasach średniowiecza, aby później na nowo odrodzić się w renesansie.
Wyrabianie medali cieszyło się ogromną popularnością we Włoszech, lecz z czasem sztuka ta zawędrowała również do Niemiec oraz do Francji. Warto mieć na uwadze, że medalierstwo rozpowszechniło się również w Polsce, jednak pierwsze odlewy datuje się dopiero na XVI wiek. Medale wyrabiano, chociażby z okazji wyboru kolejnych królów elekcyjnych – stanowiły one głównie pamiątkę dla władców oraz osób niezwykle zasłużonych dla kraju.
Sytuacja zmieniła się nieco w XIX wieku, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Wtedy też medale wręczano żołnierzom bądź osobom, które przyczyniły się do podtrzymywania ducha narodu i polskości.
Medale okolicznościowe kiedyś, a dziś
Warto mieć na uwadze, że przez lata zmieniały się nie tylko okazje, przy których wręczano medale okolicznościowe, ale również metody ich wykonywania. Niegdyś nad jednym medalem pracowano całymi tygodniami, bowiem medalierzy nie dysponowali specjalistycznym sprzętem – większość prac wykonywana była odręcznie.
Zmieniały się również materiały, z których wykonywano medale. Z czasem jednak produkcja została zautomatyzowana, natomiast w XXI wieku możemy już mówić o masowym produkowaniu medali dla ogółu społeczeństwa. Co ciekawe, w sklepach pojawiły się medale, które mogą posłużyć w niemal każdej sytuacji – są one uniwersalne, lecz z drugiej strony w żaden sposób nie można ich utożsamiać z konkretnym wydarzeniem, rocznicą, osiągnięciem.
Oczywiście, możemy także wykonywać medale pamiątkowe na zamówienie, co okazuje się być o wiele korzystniejszym rozwiązaniem. Warto mieć na uwadze, że medale w klasycznym tego słowa znaczeniu nie były dotychczas produkowane na masową skalę – ani w czasach starożytnych, ani w późniejszych epokach.
Wtedy też każdy medal wykonywany był pod konkretne wydarzenie czy okoliczność, tak aby móc stanowić jedyną w swoim rodzaju pamiątkę. Dotyczy to nie tylko medali, które wręczane były przy organizowaniu zawodów sportowych, ale również krążków dla zasłużonych, które stały się niezwykle popularne w dobie powszechnych wojen i bitew o nowe terytoria.
Warto pielęgnować tradycję i wybierać medale na zamówienie, aby kultywować piękną, ponad 400-letnią tradycję polskiej sztuki odlewniczej.