Jak już pewnie wiesz, przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe dla każdego ucznia 8 klasy szkoły podstawowej lub klasy w szkole artystyczne, której program nauczania odpowiada poziomowi 8 klasy. Co prawda, po raz pierwszy odbył się on w roku szkolnym 2018/2019, nadal jest nowością i niekiedy budzi obawy. Materiał oraz jego ilość mogą wydawać się przytłaczające, lecz to tylko pozory. Zaczęcie przygotowań w odpowiednim czasie, pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu i zdobyć wysokie wyniki.
Egzamin ósmoklasisty 2023 – rozkład jazdy
Wszystko rozpocznie się we wtorek 23 maja 2023 roku, o godzinie 9 egzaminem z języka polskiego. Następnego dnia uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z matematyki, a w czwartek 25 maja zakończą egzamin spotkaniem z językiem obcym nowożytnym. Może być to na przykład język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski. W 2023 roku nie będzie dodatkowego przedmiotu ścisłego – z nim uczniowie zmierzą się w 2024 roku.
Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty
Skoro znamy już daty poszczególnych testów, czas odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy zacząć? Odpowiedź jest prosta, choć nieoczywista – im wcześniej, tym lepiej. Zalecamy rozpocząć powtórki już we wrześniu.
Jednak nie jest to takie proste. Przede wszystkim są przedmioty, które bardziej Cię ciekawią, masz z nich lepsze oceny i czujesz się pewniej. Taka sytuacja często wynika z tego, że każda osoba ma swoje indywidualne predyspozycje, co naturalnie wiąże się z większą wiedzą z tego zakresu. Nauka przychodzi Ci łatwiej i potrzebujesz na nią mniej czasu.
Dlatego przed rozpoczęciem przygotowań, warto przemyśleć, w co potrzebujesz włożyć nieco więcej wysiłku. Taka chłodna kalkulacja pomoże Ci stworzyć dobry harmonogram.
Kiedy zacząć się uczyć?
Jak można się domyślić, jest to bardzo indywidualna sprawa. Niektórym wystarczy kilka tygodni, innym kilka dni a niektórym parę miesięcy. Grunt to znać swoje możliwości oraz dobre i złe strony. To nic złego, że potrzebujesz przysiąść do języka polskiego, a Twój kolega do matematyki. Pomożemy Ci jednak odpowiedzieć na to pytanie, podając kilka kwestii do rozważenia. Gdy już je przemyślisz, możesz porozmawiać z kimś, kto dobrze Cię zna oraz będzie wsparciem w tym całym przedsięwzięciu. Z pewnością wspólnie ustalicie, kiedy najlepiej będzie rozpocząć przygotowania.
Zacznij od priorytetów
Ustal, który z przedmiotów jest dla Ciebie najbardziej i najmniej intuicyjny. W ten sposób łatwo odkryjesz, od czego zacząć – oczywiście od większego wyzwania. Później przeglądnij dokładnie materiał, zobacz, z jakiego działu czy zakresu masz największe luki. W tym procesie pomogą Ci różnego rodzaju testy sprawdzające, rozmowa z nauczycielem i przegląd ocen.
Materiały edukacyjne
Księgarnia edukacyjna to dobre miejsce, aby kupić rzetelnie przygotowane materiały edukacyjne, stworzone na podstawie wytycznych ministerstwa edukacji i aktualnego programu oświaty. Wiele z nich dostępnych jest w klasycznej wersji papierowej oraz elektronicznej. Dzięki temu dopasujesz do swoich potrzeb najlepszy i najwygodniejszy format nauczania. Poszukując książek i materiałów przygotowujących do egzaminu warto zapoznać się z ofertą: https://ksiegarnia-melchior.pl/
Znajdź swoją motywację
Motywacja jest podstawą sukcesu. Doskonale wiemy, że niekiedy bardzo ciężko jest znaleźć w sobie siłę do nauki, a co dopiero robienia tego we własnym zakresie. Właśnie dlatego przygotowania do egzaminu mogą być dużym wyzwaniem. Warto w takim razie postawić sobie określony cel. Przykładem jest chęć dostania się do wymarzonej szkoły, w której rozwiniesz swoje pasje. W liceum, techniku czy szkole zawodowej możesz wybrać interesujący Cię profil z przedmiotami pokrewnymi z Twoim hobby. Niezależnie od tego, czy lubisz sport, sztukę czy rzeczy związane z informatyką i programowaniem, znajdziesz pośród ofert szkół ponadpodstawowych coś dla siebie. Poza tym w przyszłości pozwoli Ci to na wybranie wymarzonych studiów.
Kluczem jest regularność
To jeden z niezawodnych sposobów, który sprawdza się zawsze w 100%. Systematyczna nauka przez cały rok szkolny pozwoli uniknąć zaległości i na bieżąco kontrolować stan swojej wiedzy. Bardzo dobrym pomysłem będą również cykliczne powtórki, które możesz robić przy okazji sprawdzianów z większych partii materiałów.
Regularność liczy się również w trakcie zaplanowanych powtórek. Niezależnie od tego, czy robisz je samodzielnie, czy z pomocą korepetytora lub nauczyciela, powinny znaleźć się dni, podczas których skupiasz się jedynie na materiale już dotychczas przyswojonym.
Dbaj o siebie!
Okres nauki do egzaminu może wydawać się ciężki. Jednak im wcześniej zaczniesz i rozplanujesz wszystkie działania, tym mniej stresu Cię czeka. Ponadto zawsze pamiętaj o swoim samopoczuciu. To właśnie od Twojej kondycji psychicznej i fizycznej zależy Twoja efektywność. Czas, który poświęcisz na odpoczynek oraz swoje hobby, jest tak samo ważny jak powtórki.
Nie przejmuj się również gorszymi dniami – one zdarzają się każdemu. W takiej sytuacji odciąż się i porządnie zregeneruj, w ulubiony sposób. Być może odprężysz się podczas spaceru, drzemki, sportu bądź spotkania z przyjaciółmi. Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy i czy w ogóle one się zdarzą. Właśnie dlatego warto zacząć się uczyć jak najwcześniej. Pozwoli to nie tylko na spokojne powtórki w trakcie roku szkolnego, ale i na wygospodarowanie czasu na inne aktywności i hobby. Wcale nie musisz, a nawet nie powinieneś, z nich rezygnować, z powodu zbliżającego się egzaminu.
Nigdy nie jest za późno
Pamiętaj – to, że zaczniesz naukę w listopadzie czy marcu, wcale nie skreśla Twoich szans na dobry wynik. Jak już pisaliśmy, sytuacja każdego ucznia jest po prostu inna. Jeśli nie uda Ci się powtarzać od września, zawsze istnieje jakiś sposób, aby rozwiązać tę sytuację. Nie bój się zwracać o pomoc do nauczycieli, rodziców, rówieśników czy nawet starszych kolegów. Niekiedy wspólna nauka z nimi może w bardzo krótkim czasie przynieść niespodziewane efekty.
Dlatego się nie poddawaj! Twoja ścieżka edukacyjna to wielka przygoda, podczas której poza wiedzą zyskasz bezcenne doświadczenie.