Kryminologia – czy to dobry kierunek dla Ciebie?
Absolwenci szkół średnich obierają różne drogi życiowe. Jedni szukają pracy i zakładają rodzinę, a drudzy chcą kontynuować naukę i decydują się pójść na studia. Obecnie w ofercie uczelni wyższych znajduje się wiele ciekawych kierunków, które nie tylko rozwijają pasje młodych ludzi, lecz przede wszystkim pomagają w znalezieniu dobrego zatrudnienia. W ostatnich latach szczególną popularność zyskuje kryminologia, poszerzająca wiedzę o przestępstwach, a właściwie o wszystkich czynnikach na nie wpływających. Czym zajmują się kryminolodzy i jakie zawody mogą wykonywać absolwenci tego kierunku?
Czym dokładnie jest kryminologia?
Z pewnością każdy miłośnik filmowych thrillerów lub powieści detektywistycznych nieraz w swoim życiu myślał o podjęciu pracy związanej ze śledztwami i tropieniem przestępców. Nic dziwnego – kiedy słyszymy słowo „kryminologia”, to niemal natychmiast przychodzą nam na myśl seriale o tematyce dochodzenia zbrodni. Opisywany kierunek należy do dziedzin nauki ściśle związanych z prawem karnym, psychologią i socjologią, dlatego uważa się, że ma bardzo szeroki zakres problematyki. Kryminologia zajmuje się czynnikami społeczno-behawioralnymi, które wpływają na zjawisko przestępczości. Osoby pracujące w tym zawodzie mają za zadanie znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
-
Co kierowało oprawcą?
-
Dlaczego osoba poszkodowana padła ofiarą przestępstwa?
-
Jakie były motywy przestępstwa?
-
Dlaczego został popełniony czyn zabroniony?
-
Jakie są konsekwencje wynikające z popełnionego przestępstwa zarówno dla środowiska, jak i oprawcy?
-
Czy środowisko społeczne przestępcy miało bezpośredni wpływ na dany przypadek?
W dużym skrócie, kryminolodzy zajmują się szczegółową analizą naruszenia prawa karnego i wykorzystują w praktyce dorobek wielu innych nauk, aby nauczyć się przeciwdziałać w przyszłości podobnym sytuacjom i podejmować działania naprawcze, poprawiające bezpieczeństwo.
Kryminologia to nie to samo, co kryminalistyka
Nie ulega wątpliwości, że oba terminy są ze sobą często mylone. Należy zaznaczyć, że kryminologia zajmuje się głównie teorią, czyli czynnikami wpływającymi na przewinienia przestępcy np. patologie środowiska, choroby psychiczne, traumy z dzieciństwa itp. Pracą techników kryminalistyki jest wykonywanie badań o podłożu biologiczno-fizycznym, które mają na celu określić przebieg zbrodni i ustalić sprawcę.
Studia na kierunku kryminologia – dla kogo?
Studiowanie kryminologii nie dla każdego jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to przede wszystkim kierunek dla tych, którzy mają zahartowany charakter i twardą psychikę. Podstawą jest również logiczne myślenie i zdolność wyłączenia emocji w trakcie opisywania nawet najdrastyczniejszych zbrodni. Więc zanim podejmiesz decyzję o wybraniu tego profilu, dokładnie się zastanów, czy na pewno się do tego nadajesz – nie wystarczy jedynie zamiłowanie do oglądania kryminałów.
Oprócz wyżej wymienionych cech, osoba planująca swoją karierę w zawodzie kryminologa powinna wykazywać zainteresowanie prawem i psychologią oraz mieć zdolności dedukcyjne i analityczne. Przydadzą się również umiejętności matematyczne oraz długiego utrzymania skupienia. Szczególnie ważna jest tutaj odporność psychiczna – trzeba być przygotowanym na omawianie brutalnych gwałtów lub makabrycznych morderstw.
Chcąc studiować kryminologię, powinieneś być wrażliwy na nieszczerość i umieć czytać ludzkie emocje. To właśnie te zdolności będą niezwykle przydatne do podjęcia pracy w instytucjach publicznych, zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny państwa. Kryminologia to świetna propozycja edukacyjna dla przyszłych policjantów, obrońców praw człowieka, funkcjonariuszy więziennych, badaczy problemów społecznych oraz kuratorów.
Kierunek kryminologia – jak wyglądają studia?
Kryminologia istnieje jako specjalność na profilu bezpieczeństwo wewnętrzne lub jako osobny kierunek. Należy zaznaczyć, że w zależności od uczelni program studiów może się nieco różnić, jednak możesz się spodziewać takich przedmiotów, jak: etyka, metody badań i techniki kryminologiczne, nauki społeczne, prawo karne i sądowe, strategie zapobiegania przestępczości, resocjalizacja, wiktymologia, podstawy socjologii czy etyka służb publicznych.
Studia licencjackie trwają 3 lub 3,5 roku, zaś magisterskie – 2 lub 1,5 roku. Edukację można podjąć zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Darmowy tryb nauki, polegający na codziennym uczestniczeniu w zajęciach, dostępny jest tylko na uczelniach państwowych. Studia II stopnia pozwolą osiągnąć tytuł magistra kryminologii.
Jakie przedmioty powinieneś zdawać na maturze, aby dostać się na takie studia?
Biorąc pod uwagę fakt, że kryminologia jest nauką humanistyczną, to rekrutacja odbywa się na podstawie rankingu średniej ocen, a rozpatrywany może być WOS, biologia, język polski, historia, geografia, język obcy.
Ogromnym ułatwieniem jest fakt, iż studenci mogą swobodnie wybierać tryb studiów – niektóre uczelnie wprowadzają nawet możliwość pobierania nauki w formie hybrydowej lub online. Jest to opcja szczególnie przydatna dla tych, którzy łączą edukację z pracą zawodową.
Czego się nauczysz?
Jako absolwent kryminologii zdobędziesz wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu zwalczania przestępczości, poznasz metody pomiaru i analizy zjawisk przestępczości, dowiesz się, jaka jest geneza zachowań przestępczych i dewiacyjnych oraz czym jest przestępczość zorganizowana, nauczysz się określać społeczne uwarunkowania przestępczości i przekonasz się, jak funkcjonuje policja, służba więzienna, sądownictwo, prokuratura czy kurator.
Oprócz tego zapoznasz się z mechanizmem ludzkim i prawem karnym oraz przyswoisz umiejętności, takie jak:
-
rozwiązywanie zawiłych problemów i stawianie hipotez,
-
ocena krytycznych zachowań społecznych,
-
poszukiwanie motywów i poszlak,
-
znajomość zaburzeń psychicznych, które mogą wpłynąć na przyczynę zabójstwa,
-
badanie skutków przestępstwa i resocjalizacji,
-
umiejętność podejmowania współpracy w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości.
Symbol sprawiedliwości
Studia na kierunku kryminologia – perspektywy pracy
Należy zaznaczyć, że ukończenie kryminologii daje wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór ścieżki zawodowej. Absolwenci tego kierunku otrzymują pracę w instytucjach rządowych, laboratoriach lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Interesują Cię motywy zbrodni i dotarcie do przyczyn zdarzenia? Masz umysł analityczny? Studia kryminologii zagwarantują Ci start zawodowy, a zdobytą wiedzę wykorzystasz w:
-
firmach detektywistycznych i ochroniarskich,
-
administracji rządowej,
-
policji i więziennictwie,
-
organach ds. bezpieczeństwa publicznego,
-
Straży Granicznej i Służbie Więziennej,
-
instytucjach pomocy społecznej.
Podsumowanie
Każdy człowiek wie, że nie da się zapobiec wszystkim karygodnym uczynkom. Jednak decydując się na studia kryminologiczne, nauczysz się wielu metod, które z pewnością pomogą Ci w próbie zniwelowania przestępczości w kraju. Obecnie duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo, dlatego wyżej opisany kierunek zapewni przyszłe zatrudnienie. Jeśli planujesz wstąpić w szereg policji, koniecznie weź udział w rekrutacji!