Nauka języka obcego jest bardzo popularna nie tylko wśród młodego pokolenia. Zanim zaczniemy naukę warto jest zastanowić się po co nam znajomość języków, jakie korzyści płyną ze znajomości języków. Dlaczego warto jest uczyć się języków? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Jest to istotna kwestia, bowiem odpowiedzi na to pytanie dają nam motywację do nauki, dobrze jest wiedzieć jaki cel przyświeca naszym aktywnościom. Znajomość języków obcych uchodzi za przepustkę do świata i sukcesu.

Powszechnie mówi się o byciu obywatelem świata, o globalizacji i o lepszym starcie w życie ze znajomością co najmniej angielskiego. Z natury rodzimy się ciekawi świata, ale i wygodni. To właśnie potrzeba tworzenia społeczeństwa globalnego popycha nas do nauki, w tym nauki języków umożliwiających komunikację, wymianę doświadczeń i rozwój. Język angielski przejął rolę języka światowego, uniwersalnego, w którym porozumieć możemy się niemal z każdym i wszędzie. Znajomość języka obcego to szansa i narzędzie, które posłużyć nam może w odkrywaniu świata na swój sposób i wedle własnych potrzeb. Nie zawsze bezpośrednio nauka języka przekłada się na realne korzyści i sukcesy życiowe.

Nauka języków obcych nie musi być trudna, nie musi stanowić przykrego obowiązku, a wręcz przeciwnie może stanowić przyjemność.

Wykorzystując naukę przy okazji możemy osiągnąć o wiele więcej niżeli tylko znajomość słówek, gramatyki i wymowy. Chcąc korzystać z życia i możliwości cywilizacji XXI wieku nie sposób nie opanować angielskiego. Do wzrostu znaczenia języków obcych przyczynił się znacząco internet, który zbliżył ludzi. Informacja w sieci obiega świat w ciągu chwili, a my – użytkownicy chcemy być dobrze poinformowani, korzystając z mediów internetowych, portali informacyjnych. Coraz trudniej nam sobie jest wyobrazić życie bez internetu. To dzięki internetowi i uniwersalizmowi angielskiego posługiwanie się językiem obcym stało się czymś naturalnym. Również nauka języka obcego uległa modyfikacjom i dostępna jest online (https://preply.com/pl/angielski-online).

Z pewnością nauka języka obcego nikomu nie może zaszkodzić. Poza funkcją komunikacyjną zdolności językowe mają inne wartości, jak chociażby rozwój logicznego myślenia, poprawa pamięci, plastyczność umysłu, odwaga i refleks, intuicja w podejmowaniu decyzji, ryzyka. Znajomość języków wpływa również na aktywność życiową, jak i podążanie za nowinkami, bycie na bieżąco z trendami w nauce, zapobieganie demencji starczej. Tym samym możemy czuć się o wiele dłużej młodzi, spowolnić procesy starzenia się. Co więcej ucząc się języków zapobiegamy nudzie, rutynie, możemy podejmować wyzwania, stawiać sobie cele i dążyć do nich, stając się coraz bardziej odpornymi na stres, zorganizowanymi i zmotywowanymi.

Nauka języka może okazać się sposobem na poszerzenie wiedzy ogólnej, jak również naszym hobby, przepustką do realizacji marzeń o podróżach, pracy za granicą, studiach zagranicznych, międzynarodowym środowisku znajomych.

Nierzadko by móc podjąć studia na zagranicznych uczelniach trzeba wykazać się co najmniej komunikatywną, często dobrą znajomością języka obcego. Czasem wystarczy angielski, chociaż na przykład w Niemczech obowiązkowo musimy zdać egzamin z języka niemieckiego, by móc ubiegać się o status studenta na uczelni niemieckiej. Nierzadko znajomość języka przydaje się nam podczas wymiany studenckiej, czy delegacji pracowniczej, praktyk zawodowych. Czujemy się wówczas bezpieczniej, pewni siebie i bardziej komfortowo rozumiejąc język, jak i mogąc się wypowiedzieć na każdy temat bez bariery językowej. Nie obawiamy się wyjazdu w nieznane. Również będąc w Polsce i znając na przykład angielski możemy korzystać ze szkoleń i konferencji w języku angielskim, dokształcać się będąc na bieżąco ze światową prasą branżową, badaniami naukowymi i trendami, nie zważając na tłumaczenia. Szybki dostęp do informacji zapewnia nam znajomość angielskiego, daje nam on również poczucie niezależności i bezpieczeństwa. By móc podjąć pracę praktykanta w zagranicznej firmie podstawą jest znajomość języka obcego.

Poza możliwościami jakie dają nam języki obce ważne są również statystyki wskazujące na wyższe zarobki oferowane pracownikom władającym językiem lub językami obcymi. Aktualnie znajomość języka angielskiego na poziomie dobrym skutkuje nie tylko łatwością w znalezieniu pracy, ale i wynagrodzeniem wyższym o co najmniej dziesięć procent od pracowników pozbawionych umiejętności językowych. Bez względu na to w jakiej profesji planujemy pracę, jaki mamy zawód i w jakiej branży funkcjonujemy, czy to na rynku lokalnym czy międzynarodowym. Im więcej znamy języków i w lepszym stopniu, tym wypłata może być wyższa. Co więcej rzadkie języki są w cenie, co za tym idzie możemy polepszyć swój status finansowy dzięki znajomości języka. Dodatkowym plusem znajomości języka jest fakt, iż możemy pracować zdalnie dla obcojęzycznych pracodawców, wykonując pracę w języku obcym. Dzięki znajomości języków jesteśmy bardziej mobilni, co za tym idzie nie musimy ograniczać się do lokalnego rynku pracy.

Każdy z nas może mieć inne motywy do nauki języków. Dla wielu osób nauka języka to spore wyzwanie i przedsięwzięcie, zwłaszcza w wieku starszym, kiedy nauk nie przychodzi już tak łatwo jak w okresie szkolnym. Czasem pomaga rzucenie całkowicie na głęboką wodę i konieczność nauki, czasem to kwestia widocznych korzyści, jak możliwość awansu dzięki nauce języka.

Korzyści płynące z poznania języka obcego mogą różnić się, w zależności od konotacji zawodowych, sytuacji rodzinnej, miejsca zamieszkania, planów kariery zawodowej, naukowej itp. prócz indywidualnych wartości, jakie posiadają języki obce i ich znajomość warto wymienić obiektywne i uniwersalne. Po pierwsze mówi się o lepszej pracy, która dostępna jest dla osób władających wieloma, co najmniej dwoma, kilkoma językami obcymi. Kluczowym jest język angielski, jednakże coraz częściej znajomość angielskiego to zbyt mało.

Pracodawcy cenią sobie pracowników, którzy swobodnie komunikują się w językach obcych, dzięki czemu są bardziej kreatywni, posiadają szerszą wiedzę o świecie i zyskują pewność siebie. Te cechy są istotne nie tylko z punktu widzenia pracodawcy, ale również dla samego siebie powinno nam zależeć na rozwoju osobistym. Znając języki obce jesteśmy bardziej zaradni i otwarci na świat, nie obawiamy się podróży, kontaktu z obcokrajowcami itp. Coraz częściej język obcy umożliwia nam rozwój hobby, realizacje rozrywkę w sieci, robienie zakupów globalnie, nie tylko w polskich sklepach internetowych. W końcu znając język obcy mamy możliwość poznania wielu ciekawych osób, zawarcia znajomości zdalnych, poznawania obcych kultur, zwyczajów itp.

Warto jest podkreślić, iż nauka języka obcego sama w sobie jest wartościowa. Wiele osób zraża się do nauki z powodu niepowodzeń, zniechęcenia, tymczasem nauka języka, jej kontynuowanie niesie ze sobą szereg korzyści, które trudno jest dostrzec i przeliczyć na pieniądze. Kiedy się zastanowimy z łatwością możemy znaleźć związki między sukcesami w życiu towarzyskim, prywatnym, czy zawodowym, z nauka języków. Nierzadko obowiązkowość, systematyczna praca, umiejętność wyszukiwania materiałów dydaktycznych to umiejętności przydatne nie tylko w nauce języków obcych.

Polecamy również:

http://www.eksperciwoswiacie.pl/dla-nauczycieli/szkoly-dla-nauczycieli/wychowanie-/art,34,dlaczego-warto-uczyc-sie-jezykow-obcych.html#.WHkcxX2KSMY

http://www.edulider.pl/edukacja/10-niesamowitych-powodow-dla-ktorych-warto-uczyc-sie-jezykow-obcych