Jeśli znasz dowolny język obcy na tyle dobrze, aby przeprowadzić w nim rozmowę, gratulacje- znajdujesz się wśród zaledwie 26% dorosłych Amerykanów i 54% Europejczyków.
W naszym artykule chcielibyśmy Ci przedstawić Belinę Bubenik, wyjątkową 14-letnią dziewczynkę z New Jersey. Choć jej styl życia nie odbiega dużo od innych typowych nastolatków, to jedna rzecz zdecydowanie wyróżnia ją z tłumu: Belina zna już 7 języków. Jak to możliwe i kiedy znajduje czas na chwilę wytchnienia?
„Moja córka Belina uczy się chińskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, oraz francuskiego. Pobiera również lekcje muzyki, uczy się gry na pianinie z Josh’em, nauczycielem online z Preply. Jej marzeniem jest zostać ambasadorem w placówce dyplomatycznej” mówi Bianca, mama dwójki dzieci i Niemka z pochodzenia.
Miłe Zaskoczenie
To właśnie Bianca zainspirowała Belinę do nauki jej pierwszego języka obcego, choć był to już jej czwarty po angielskim, niemieckim oraz czeskim, którymi posługuje się na co dzień w domu. W wieku sześciu lat Belina rozpoczęła lekcje standardowego mandaryńskiego, kiedy to jej rodzina rozważała wyprowadzkę do Chin. Chociaż wkrótce porzucili plany związane z przeprowadzką, Belina nie zrezygnowała ze swoich zajęć.
„Trzy lata temu moja sąsiadka Hinduska poleciła mi wypróbować z córką lekcje online”, mówi Bianca. „W tym czasie jej syn uczył się z korepetytorami Preply, więc ja również postanowiłam dać im szansę. Na stronie Preply znalazłam naszego pierwszego nauczyciela francuskiego przez Skype.”
Wkrótce matka i córka dodały do rozkładu zajęć Beliny po godzinie hiszpańskiego i rosyjskiego tygodniowo. Belina rozpoczęła naukę wszystkich języków z poziomu podstawowego, za to teraz dumnie prezentuje swoje postępy: osiągnęła poziom średnio zaawansowany w większości języków, rozumie bardzo dużo oraz jest w stanie swobodnie porozmawiać ze swoimi nauczycielami lub rosyjskimi przyjaciółmi na Skype.
„Nawet lekcje gry na pianinie online mogą być świetne, a dodatkowo o wiele tańsze. Jeśli musielibyśmy wybrać się do lokalnego nauczyciela, kosztowałoby to nas od 60-70$ za godzinę”, mówi mama Beliny. Jednak dzięki Preply, Bianca płaci zaledwie 8$ za godzinę online. „Co może pójść nie tak? Nie muszę nigdzie jej zawozić i wszystko możemy zrobić w domu. Uważam, że jest to niezwykle wygodna opcja. Kocham pomysł z lekcjami online.”
Nie każdy nastolatek jednak będzie tak dobrze zmotywowany i stale zorientowany na osiągnięcie celów. „Jestem jej mamą, to był mój pomysł, więc w każdej chwili jestem gotowa ją wspierać. Zawsze mówię, 'OK, chodź! Damy radę!’ Zawsze trzymam rękę na pulsie, sama pisze maile i planuje zajęcia, tak aby Belina mogła tylko otworzyć IPada i zabrać się za lekcje. Mam jednak szczęście, że moja córka jest tak zainteresowana nauką online.”
Dookoła świata
Jako jedna z 2 milionów uczniów podróżujących obecnie po świecie w celu nauki języków (przewiduje się wzrost tej liczby do 2.5 miliona w 2020), każdego lata Belina bierze udział w międzynarodowym obozie językowym, który pomaga jej ćwiczyć swoje zdolności w języku hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim oraz francuskim. „Angielski jest językiem globalnym, ale lubię postawić się na miejscu innych ludzi i być w stanie komunikować się z nimi w ich języku ojczystym, a nie tylko moim.”
„Angielski jest językiem globalnym, ale lubię postawić się na miejscu innych ludzi i być w stanie komunikować się z nimi w ich języku ojczystym, a nie tylko moim.”
„Na początku byłam bardzo nieśmiałą osobą,” mówi nastolatka. „Po ponad 160 godzinach zajęć na Preply, nauka języków obcych w jakiś sposób sprawiła, że czuje się o wiele pewniej.” Belina zawsze czuła, że różni się od rówieśników, a znajomość języków pomogła jej zbliżyć się do innych ludzi. „Jest mi też o wiele łatwiej rzeczywiście zrozumieć język. Dzięki temu, czego się nauczyłam, wiem, czego szukać i na czym się skupić”.
Wybór nauczyciela
Ponieważ Preply zapewnia bogaty wybór różnorodnych zajęć i nauczycieli z różnych środowisk, o różnym wykształceniu, wieku, płci oraz znajdujących się w różnych strefach czasowych, nastolatka nigdy nie kończy nauki. Biancę niezwykle cieszy szeroki wybór dostępnych nauczycieli. „Moja córka korzysta z zajęć z tym samym nauczycielem rosyjskiego już od ponad dwóch lat, ale kiedy nauczyciel francuskiego Beliny nie mógł z nami dłużej współpracować, musieliśmy znaleźć nowego. Proces ten mogą trochę skomplikować strefy czasowe. Jesteśmy w strefie nowojorskiej, a większość naszych korepetytorów znajduje się głównie w Europie lub Ameryce Południowej. Mimo wszystko jednak zawsze udaje nam się znaleźć kogoś do współpracy. Jeśli moja córka lub ja nie lubimy danego nauczyciela, to zawsze możemy wypróbować kolejnego. Dzięki Preply jest to niezwykle łatwe”.
Nie powinno się oceniać książki po okładce, ale pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. „Lubię, kiedy nauczyciele przedstawiają się z uśmiechem na twarzy, używają humoru, aby pomóc Ci w nauce i pozwalają pracować wolniej lub szybciej, w zależności od Twoich potrzeb”, mówi nastolatka.
Podobnie jak większość ludzi, Belina traktuje swoich nauczycieli jako wzory do naśladowania. Dziewczynka lubi myśleć, że pewnego dnia będzie posługiwać się danym językiem tak płynnie, jak jej nauczyciel. Dlatego też uważa, że jest niezwykle ważne, aby uczyć się z native speakerami: znają oni środowisko, kraj, wszystkie jego zasady, gramatyczne triki oraz mowę potoczną. Wszyscy nauczyciele Beliny z Preply to native speakerzy. To naprawdę pomaga, jeśli ktoś bardzo chce doskonale opanować dany język. „Jeśli nauczyciel nie jest nosicielem języka, to w pewnym sensie uczy się razem z Tobą, w przeciwieństwie do nativa, który to dokładnie wie, o czym mówi,” wyjaśnia Belina.
„Aby być najlepszym, trzeba umieć się wyróżnić, a żeby się wyróżnić, trzeba dać z siebie co najlepsze”.
Moja babcia powiedziała kiedyś: „Aby być najlepszym, trzeba umieć się wyróżnić, a żeby się wyróżnić, trzeba dać z siebie co najlepsze”. Słowa te stały się dla mnie prawdziwą inspiracją i nadal często o nich myślę.
Dobrze – Lepiej – Doskonale
Co motywuje Belinę i pomaga jej skoncentrować się na celu? W szkole nauczyła się poniższego hasła: „Dobrze, lepiej, doskonale. Ciężkiej pracy nie bój się wcale. Aż Twe dobrze będzie lepsze, a Te lepsze- doskonałe.” Nastolatka zawsze stara się dać z siebie wszystko, prześciga swoich rówieśników i próbuje z całych sił, nawet jeśli czasem coś jej się nie udaje. „Uczę się na własnych błędach,” mówi Belina. „Za każdym razem, jeśli nie zrozumiałam czegoś podczas zajęć lub lekcji, upewniam się, że jestem w stanie to opanować, aby zawsze być na bieżąco z materiałem i ułatwić mózgowi pracę na pełnych obrotach.”
Oczywiście, nie zawsze wszystko idzie tak gładko. Presja związana z punktualnym wypełnieniem harmonogramu, przetworzeniem ogromnych ilości informacji oraz ciągłym stawianiem sobie wysokiej poprzeczki może wywołać odwrotny skutek: brak motywacji. Belina przyznaje, że takie momenty zdarzają jej się rzadko, ale podczas nich zawsze może liczyć na swoją mamę. „Moja mama jest niezwykle ważną osobą w moim życiu, świetnie mnie motywuje i zawsze wie, kiedy najbardziej tego potrzebuję. Kiedy nie chce czegoś zrobić, mówi mi, ’ Wyobraź sobie, o ile będziesz lepsza, jeśli zrobisz to czy tamto.’ Tak więc, jeśli kiedykolwiek czuję się zdołowana, zawsze analizuję przyczyny i skutki mojego lenistwa: co się stanie, jeśli czegoś nie zrobię oraz co by się stało, gdybym to zrobiła?”
„Dobrze, lepiej, doskonale. Ciężkiej pracy nie bój się wcale. Aż Twe dobrze będzie lepsze, a Twe lepsze – doskonałe.”
Przyszłość Edukacji
Nowoczesna technologia sprawia, że wszystko jest o wiele łatwiejsze. Każdego dnia Belina i jej koledzy z klasy korzystają z Google Classroom, gdzie ich nauczyciele umieszczają zadania, filmiki i dokumenty, do których uczniowie mają dostęp w każdej chwili. Nastolatka uważa, że im więcej technologii będziemy używać w edukacji, tym lepsza się stanie. Belina i niektórzy z jej rówieśników są też na bieżąco z nowymi technologiami wirtualnej rzeczywistości oraz posiadają własne zestawy VR, które planują użyć w celach edukacyjnych, np. aby móc zobaczyć różne miejsca na Ziemi jak gdyby tam byli, bez konieczności odbywania dalekich i kosztownych podróży.
Według światowego raportu Instytutu Economist Intelligence prawie połowa wszystkich przedsiębiorstw na rynku pracy preferuje, aby potencjalny kandydat mówił płynnie w języku obcym, a kolejne 13% zapewnia, że wielojęzyczność jest podstawowym kryterium wyboru. Zamiast skupiać się tylko na jednym określonym języku, Belina marzy, aby wszystkie stały się częścią jej profesji. Obecnie przygotowuje się do szkoły średniej i zamierza dostać się do High Tech High.
Wciąż ma trochę czasu na wybór przyszłego zawodu, ale już rozważa zostanie lekarzem, muzykiem lub międzynarodowym ambasadorem. „Chciałabym podróżować do różnych krajów, gdzie mogłabym nawiązać komunikację, po prostu być z ludźmi oraz pomagać im i ich krajom się spotkać i nawiązać wartościowe sojusze. Może zostanę nauczycielką i będę pomagać uczniom osiągać ich cele.”
Materiały prasowe: Preply.com, 2017. Dziękujemy Tobie Belina Bubenik 🙂