Dane osobowe
- Imiona: Stanisław Bogusław
- Personalia rodziców: Rafał Leszczyński, starosta generalny wielkopolski i podskarbi wielki koronny i Anna z Jabłonowskich, córka hetmana wielkiego koronnego Stanisława
- Data urodzenia: 20.10.1677
- Stan cywilny: żonaty z Katarzyną Opalińską (córką kasztelana poznańskiego)
- Dzieci: m.in. Maria Leszczyńska, od 1725 r. żona króla Francji Ludwika XV
- Zawód: król Polski w 1704-1709 i 1733-1736, od 1737 r. władca Lotaryngii
- Zmarł: 23.02.1766
Zmiany na tronie
Wojewoda poznański Stanisław Leszczyński zawdzięczał wyniesienie na tron osobistej znajomości z Karolem XII i przewadze wojsk szwedzkich. Zapłacił za to uległością wobec szwedzkiego protektora. Po klęsce Karola XII Leszczyński zbiegł do Szczecina. Potem tułał się po świecie, był nawet gościem sułtana tureckiego. Jego córka, Maria Leszczyńska, została żoną Ludwika XV, królową Francji. Odmianę losu przyniosła śmierć króla Augusta II (1733 ). Stanisław w przebraniu kupca dotarł do Warszawy i po raz drugi został obwołany królem (wrzesień 1733 r.). Niestety, siły jego zwolenników okazały się za słabe. Musiał uciekać do Gdańska, który obległy wojska rosyjskie popierające syna Augusta II, Augusta III.
Stanisław w przebraniu chłopa uciekł do Prus Książęcych, skąd prowadził działania skierowane przeciwko Sasowi. Nie przyniosły mu one korzyści. Zmuszony do abdykacji osiadł we Francji, gdzie otrzymał w dożywocie księstwo lotaryńskie. Zasłynął jako mecenas sztuki i nauki oraz dobry gospodarz. Żył długo, a miał szanse dożyć setki, gdyby nie głupi wypadek przy… kominku. Jego ubranie zapaliło się od iskier z kominka. Leszczyński doznał tak rozległych oparzeń, że kilkanaście dni później zmarł.
Datownik
1733-1735 – wojna Stanisława Leszczyńskiego i Augusta III o koronę