Nie można się go całkowicie pozbyć ani go polubić. Można jednak kontrolować!
Stres
Dobry
- pomaga „sprężyć” się w trudnych sytuacjach (Wydaje Ci się, że nic nie pamiętasz z wczorajszego zakuwania, a kiedy dostajesz na sprawdzianie kartkę z pytaniem – odpowiadasz na nie…)
- lepiej się z nim działa (Mobilizuje się cały organizm. W naukę angażuje się „więcej człowieka”.)
- dzięki niemu rozwijamy się, potrafimy rozwiązywać sytuacje problemowe (Stres powoduje nieustanną gotowość do działania. Nie działamy z przyzwyczajenia – za to kombinujemy, szukamy nowych rozwiązań.)
- życie nie jest monotonne, nudne
Zły
- powstaje, gdy wydaje się nam, że coś przerasta nasze możliwości, nie damy rady czegoś zrobić, nauczyć się, zdać
- towarzyszy mu lęk
- kojarzy się z zagrożeniem, nastawieniem, że ktoś chce nas skrzywdzić („To niesprawiedliwe!” – burzymy się, gdy nauczyciel wywołuje nas niespodziewanie do odpowiedzi a w głowie mamy pustkę…)
- powodują go praca, pośpiech, tłok, hałas, bałagan, niewłaściwe odżywianie się, za mała ilość snu, brak ruchu
- powoduje złe samopoczucie, może nawet być przyczyną chorób
Jak rozpoznać zły stres?
- serce bije szybciej niż zwykle
- trudno złapać oddech
- bez powodu wybuchasz, jesteś niecierpliwy, nerwowy
- jesteś roztargniony, trudno Ci kontrolować swoje zachowanie
- mięśnie bolą, są napięte jak po niezłym wycisku na WF-ie
- drżą ręce
- pocisz się intensywniej
- boli głowa, brzuch
Oswajanie stresu
Jeśli zauważyłeś u siebie któryś z objawów złego stresu – najwyższy czas, by zacząć sobie z tym radzić. Poślij stres na zwolnienie! A jeszcze lepiej – wykorzystaj go na własny użytek. Jak? Spójrz niżej. Wybierz sposób, który najbardziej przypadnie Ci go gustu. I do dzieła!
1. Nie rób niczego z przyzwyczajenia.
Nie chodzi o to, byś nagle zaczął chodzić w piżamie do szkoły. Albo w ogóle przestał w szkole bywać. Po prostu – myśl o tym, co robisz a zmieniaj kolejność, sposób wykonywania zajęć. Np. spróbuj posłuchać nowego rodzaju muzyki, idź do szkoły inną drogą lub kup ciuch w kolorze, o który byś siebie nie podejrzewał.
2. Nie przesadzaj – to zajęcie ogrodnika
Żadna przesada nie jest dobra. Spróbuj wypośrodkować czas między nauką a odpoczynkiem. Na zakuwanie i rozrywkę przeznacz tyle samo czasu.
3. Nie komplikuj
Nie przejmuj się drobnostkami. Szukaj raczej prostych rozwiązań. Jeśli masz problem z nauczeniem się czegoś – po prostu o tym powiedz.
4. Spójrz problemom w oczy
Nie udawaj, że wszystko gra, jeśli coś nie jest OK. Żadne problemy nie rozwiązują się same.
5. Posłuchaj
Wiej jak najdalej od hałasu, który powoduje ból w uszach i szum w głowie. Słuchaj tego, co lubisz, co najbardziej Cię uspokaja.
6. Niepowodzenie to nie koniec świata
Niepowodzenia małe i te większe możesz świetnie wykorzystać. Przede wszystkim zapomnij o wpadaniu w dołki. Jeśli coś nie wychodzi – wiesz już, co musisz podszlifować, podgonić, poświęcić temu więcej czasu i uwagi.
7. Nie walcz ze smokami
Dyscyplina narzucona sobie zazwyczaj popłaca. Ale i z tym nie przesadzaj. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Co by to było, gdybyś wszędzie był pierwszy, najlepszy? Daj i innym szansę! Jeśli wyznaczasz sobie cele, nie rzucaj się zaraz na Mount Everest. Pochodź najpierw po Bieszczadach i Tatrach.
8. Szukaj „pozytywnych”
Nie tylko choroby przenoszą się przez ludzi. Potrafimy zarażać się także złym samopoczuciem, zdenerwowaniem i utratą wiary. Unikaj ludzi wiecznie jęczących i niezadowolonych. Szukaj za to towarzystwa osób pozytywnie nastawionych do życia, radosnych.
9. Nie bój się
Strach potrafi sparaliżować, jak nic na świecie. Nie bój się podejmować decyzji. To naturalne, że część z nich może być niewłaściwa, nie najlepsza.