Sprawdź, czy ten problem Cię dotyczy
- Czasem coś czytasz i potem nie wiesz o czym?
- Jeśli w pokoju jest bałagan, nie możesz się skoncentrować?
- Czy mając dwadzieścia minut do wyjścia, nawet nie próbujesz brać się do czegoś poważnego, bo to dla Ciebie za mało czasu?
- Kiedy pracujesz, nie znosisz, gdy Ci ktoś przerywa, coś od Ciebie chce?
Jeżeli masz więcej niż jedno „tak” – to Twoja koncentracja bywa niezadowalająca, ale przy odrobinie dobrej woli można temu zaradzić. Trzeba tylko przyjąć do wiadomości, że zdolność koncentracji zależy od Ciebie. Tylko Ty kierujesz i utrzymujesz myśli na tym, na czym chcesz.
Skoncentrowany jesteś zawsze
Z koncentracją nie mają problemów tylko i wyłącznie ludzie, którzy nad nią wciąż pracują. To nietrudne. Chodzi o to, żeby koncentrować się na właściwych rzeczach.
Koncentracja to skierowanie swojej uwagi na wybrany (jest to więc działanie intencjonalne) przedmiot lub jakąś myśl. Kiedy człowiek siedzi nieruchomo, wpatrzony w jeden punkt, kiedy sam nie wie, że obgryzł sobie pół paznokcia – jest skoncentrowany, czyli wykorzystuje, oszczędza czas, więcej rozumie i nie traci energii. Jeśli natomiast człowiek siedzi nad otwartym zeszytem, przygląda się owadowi za oknem, wygładza swoje spodnie, kontroluje stan swoich paznokci – nie znaczy to, że się nie koncentruje, tylko że nie na tych rzeczach, na których by chciał i że tych przelotnych obiektów koncentracji jest zbyt dużo.
Poćwiczmy
Za chwilę przekonasz się, na czym polega koncentracja. Przed Tobą trzy ćwiczenia; bardzo proste, bo nie chodzi tu o żadne trudności, ale o świadomą koncentrację. Weź kartkę, ołówek i wykonaj je.
Ćwiczenie 1.
Popatrz na rysunek. Jakiej cyfrze przyporządkowana jest każda z liter?
Ćwiczenie 2.
Przekreśl co drugą liczbę, w której przynajmniej jedna z cyfr jest parzysta.
325 66 987 10 325 43 65478 546
12 43 67 87654 9 76 432 11 2365
77 65 988 776 323 415 6544 711
Ćwiczenie 3.
Podkreśl wszystkie powtarzające się słowa.
ryba wędka moczydło rzeczka strumień raki
robaki spławik nurt raki podbierak wędkarz
sum ryba woda wodorosty robaki staw ikra
spławik podbierak haczyk strumień
Wisła pozwolenie żywiec przynęta rzeczka
Zrób te same ćwiczenia natychmiast po zadzwonieniu budzika rano, w zatłoczonym autobusie, gdy jesteś głodny, zmęczony, przed klasówką, do której się nie przygotowałeś. Zobaczysz, że musisz zużytkować więcej energii niż w sprzyjających warunkach. Tym, którzy pragną być mistrzami koncentracji, proponujemy połączenie wszystkich tych przeszkadzaczy. Dodatkowo poproś swoją sympatię, żeby Ci do ucha szeptała o… niech zresztą sama wymyśli, co najbardziej Cię rozproszy – a Ty rób nasze ćwiczenia. Nie jest to niemożliwe, ale jest trudne. Na szczęście nie ma prostej zależności: im więcej przeszkadzaczy, tym trudniej się koncentrować. Raczej liczy się ich siła.
Prawdy i mity na temat koncentracji
• Pomaga jej muzyka.
Tak. Cicha, w tle i to też dlatego, że umiesz przestać ją słyszeć.
• Człowiek może koncentrować się na kilku rzeczach jednocześnie.
Absolutnie nie. Może oczywiście jeździć na łyżwach i rozmawiać jednocześnie przez komórkę, ale tylko ten, który się nie uczy jazdy i ma już taką wprawę, że robi to automatycznie.
• W okresie dojrzewania zdolność koncentracji jest obniżona.
Każde wytłumaczenie jest dobre, żeby siebie usprawiedliwić. Jednak wiek nie ma tu znaczenia; raczej życie emocjonalne, bogate w wieczne problemy z najciekawszym osobnikiem wszech czasów – czyli sobą samym.
• W stresie człowiek koncentruje się lepiej.
Niestety, nie można tego tak uogólnić, bo jeśli stres jest zbyt duży, powoduje raczej niemożność trwałej koncentracji. Nie radzimy uczyć się, skacząc na bungee.
• Dobrze skoncentrować można się tylko w absolutnej ciszy.
W całkowitej ciszy człowiek nie może funkcjonować i bardzo szybko zasypia. Drobne bodźce są niezbędne jako podtrzymywacze naszej aktywności.
• Niektórzy rodzą się ze znakomitą koncentracją.
Nie znam takich. Wszyscy, którzy umieją pracować wyjątkowo skupieni, wyćwiczyli to, udoskonalili potrzebne im narzędzie.
Wspomagacze koncentracji
• Sen.
• Motywacja.
• Lekki stres.
• Właściwa dieta.
• Rozwiązane problemy emocjonalne.
• Właściwa pora nauki.
• Zaspokojone podstawowe potrzeby fizyczne (dotlenienie itp.).
Kilka powodów, dla których warto popracować nad swoją koncentracją:
• Nie musisz wracać do treści „niby przeczytanych”.
• Oszczędzasz czas (całe godziny!), bo umiesz pracować w każdych warunkach.
• Więcej rozumiesz od razu, bo skupiasz się na tym, co jest ważne.