Matematyka to nieodłączny element studiów informatycznych. Przedmioty takie jak statystyka lub analiza matematyczna często odstraszają młodych programistów. Nie da się jednak ukryć, że ich zaliczenie faktycznie będzie konieczne, jeśli student chce w przyszłości zdobyć dyplom potwierdzający jego kompetencje. Nauka programowania nierozłącznie wiąże się z matematyką. Wybierając studia informatyczne trzeba się z tym liczyć i nie ma sposobu na to, żeby uniknąć konfrontacji z „królową nauk”. Przecież informatyka ma swoje początki właśnie w matematyce. Każdy adept sztuki programowania musi poznać teoretyczne podstawy, które pozwolą mu dalej rozwijać swoje umiejętności.
Programowanie a matematyka
Osoby, które chcą programować, ale nie do końca radzą sobie z matematyką, nie powinny jednak rezygnować ze swoich marzeń. Istnieje wiele problemów informatycznych, które nie wymagają skomplikowanych obliczeń, znajomości wzorów i zaawansowanej analityki. W nauce programowania bardzo często liczy się przede wszystkim kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Wielu deweloperów korzysta z gotowych rozwiązań, które pozwalają im realizować ciekawe pomysły i projekty. To pokazuje, że nawet podstawowa wiedza na temat zagadnień matematycznych, może okazać się wystarczająca, aby skutecznie rozwijać nowe programy i algorytmy. O tym, jak wygląda nauka programowania dla dzieci przeczytasz w tekście https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/programowanie-dla-dzieci.
Matematyka w programowaniu
To, jak często programista będzie musiał wykorzystywać wiedzę z zakresu matematyki, w dużym stopniu zależy od tego, z jakimi zadaniami przyjdzie mu się mierzyć. Praca z kodem aplikacji mobilnych lub stron internetowych bardzo często opiera się na zautomatyzowanych procesach, które obsługujemy za pomocą przejrzystego interfejsu. Zadaniem programisty będzie więc jedynie optymalizacja pewnych mechanizmów i wdrożenie rozwiązań, których wymaga dany projekt. W takim przypadku, podstawy programowania w zupełności wystarczą. Trudniejsze zadania czekają na informatyków, którzy chcieliby tworzyć profesjonalne gry komputerowe, kodować algorytmy sztucznej inteligencji lub pracować przy projektach bazujących na analizie danych. Tutaj trudno będzie się obejść bez matematyki. Chcąc rozwijać swoje kompetencje w kierunku zaawansowanych technik programowania, trzeba być przygotowanym na to, że gotowe rozwiązania nie wystarczą.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy matematyka jest potrzebna programiście. Z całą pewnością każdy informatyk powinien znać jej podstawy i dążyć do tego, żeby rozwijać swoje kompetencje. Istnieją jednak branże w których można zrobić karierę bez znajomości zaawansowanej matematyki dla programistów.