Oprogramowanie do stremowania
Podstawowym elementem tej układanki jest odpowiednie oprogramowanie i sprzęt pozwalający na stremowanie sygnału wideo na żywo. Jeśli chcesz od samego początku transmitować sygnał bezpośrednio na swoją stronę internetową, to musisz wiedzieć, że niezbędny do tego sprzęt kosztować będzie od kilku do kilkunastu tysięcy. Próg wejścia jest zatem dość duży, to też jeśli planujesz live streaming, czy też płatne transmisje w systemie pay-per-view, których proces dystrybucji chcesz realizować we własnym zakresie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług podwykonawcy. Jeśli jednak Twoja transmisja ma cel wizerunkowy, chcesz udostępniać swoje wideo na żywo swoim subskrybentom na YouTubie czy fanom na Facebooku, to najlepiej skorzystać z rozwiązań, które te portale mają przygotowane właśnie na tę okazję. Znajdziesz je w ustawieniach swoich profili.
Niezbędny sprzęt
Gdy kwestie wyboru oprogramowania będą już jasne, do skompletowania pozostaje sprzęt niezbędny do nagrywania. Zasadniczo sprzęt ten sprowadza się do trzech elementów:
- kamera wideo
- mikrofon
- oświetlenie
Kamera ma za zadanie zarejestrować obraz wideo, który prześlesz do sieci. Im lepsze parametry będzie miała Twoja kamera tym lepiej. Poszukując rozważań budżetowych warto sprawdzić specyfikację swojego smarfona. Jeśli dysponujemy telefonem z wyższej półki cenowej, to kamera aparatu, który jest w nim zainstalowany, powinna bez problemu obsłużyć transmisję online, realizując sygnał o jak najbardziej zadowalających parametrach jakości. Znani twórcy na YouTube nie kryją, że bardzo często rejestrują swoje wideo właśnie przy użyciu kamery swojego smartfona. Dla przykładu, Łukasz Jakubiak, z programu 20m2, nie krył się zupełnie z faktem, że nagrywa swój kanał korzystając z aparatu swojego iPhone.
Z mikrofonem sprawa wygląda już nieco bardziej poważnie. Raczej odradza się wykorzystywanie mikrofonów wbudowanych w laptop czy telefon. Mikrofony te rejestrują zwykle wiele odgłosów pochodzących z otoczenia. Jakoś takiego nagrania audio jest więc pełna szumów, co negatywnie wpływa na jej ocenę. Szukając budżetowych rozwiązań warto zaopatrzyć się w podstawowy mikrofon krawatowy, który przypiąć można do koszuli lub bluzki. Tego rodzaju mikrofon zarejestruje dużo mniej szumów aniżeli mikrofon zintegrowany. Ceny takiego sprzętu zaczynają się od 20 zł. Dysponując nieco większym budżetem, rzędu 200-300 zł, rozejrzeć możemy się za mikrofonami kierunkowymi, które podpiąć możemy pod nasz telefon.
Światło to element, który zwykle marginalizowany jest przez osoby, które zaczynają swoją przygodę z produkcją wideo. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie oświetlenie planu ma bardzo duży wpływ na ocenę rejestrowanego materiału. Nawet najlepsza kamera nie usunie bowiem z planu cienia, a ten, nieujarzmiony, jest największym wrogiem każdego twórcy wideo. Jeśli planujemy nagrywanie statycznych kadrów z udziałem jednej osoby, to na początku zacząć możemy od jednego dodatkowego źródła światła – lampy studyjnej wycelowanej w prezentera. Lampa taka ma temperaturę barwną rzędu 4500 K, co odpowiada temperaturze barwnej światła naturalnego. Im bardziej rozbudowany plan, im więcej osób i przedmiotów do oświetlenia tym więcej lamp będziemy potrzebować.
Jest to absolutnie podstawowy zakres wyposażenia domowego studia do live streamingu, niemniej przy wielu realizacjach okazać się może w zupełności wystarczający. Wraz z rozwoje i zmianą formy swoich transmisji możesz rozwijać także zaplecze sprzętowe, którego będziesz używać.
Autor: https://streamonline.pl/