Coraz młodsze osoby skarżą się w dzisiejszych czasach na dolegliwości ze strony kręgosłupa. Wynika to z siedzącego trybu życia, braku ruchu, ale też źle dopasowanego materaca. Bardzo ważne jest, aby materac 200×220 dopasować do swojego ciała, ponieważ tylko wtedy zapewni równomierne podparcie dla kręgosłupa i pozwoli na przyjęcie właściwej pozycji podczas snu. W jaki sposób wybrać właściwy model i jakie powinien posiadać parametry?
.

Twardość materaca – najważniejsza kwestia

Kiedyś mówiono, że przy bólach kręgosłupa należy korzystać z materaców twardych. Dzisiaj wiemy już, że materac 200×220 (https://godre.pl/Materace-na-wymiar/Materac-200×220-cm-do-lozka-do-spania) dopasowuje się do konkretnej osoby, a przede wszystkim wagi jej ciała oraz wzrostu. Nie dla każdej osoby materac twardy będzie optymalny i bezpieczny. W przypadku użytkowników bardzo szczupłych może powodować jeszcze większe problemy i bolesność na różnych odcinkach kręgosłupa. Firmy takie jak Godre w swoim asortymencie posiadają kilka różnych stopni twardości materaców.

Zwykle są to:

  • materace miękkie,
  • średnio twarde,
  • twarde,
  • bardzo twarde.

W zależności od tego, w jakim przedziale wagowym znajduje się dana osoba, taki materac 200×220 powinna wybrać do spania. Większość osób decyduje się na produkty o średniej twardości, ponieważ przeznaczone są dla osób ważących od około 60 do 100 kg. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto położyć się na wybranym przez siebie modelu i sprawdzić, czy faktycznie twardość jest dobra, jednak zdaniem Godre.pl oraz innych producentów, dopiero po kilku dniach spania na danej twardości materaca jesteśmy w stanie w pełni ocenić, czy dobrze go dopasowaliśmy.

Pozycja snu – równie ważna

Nawet najlepiej dopasowany do danej osoby materac 200×220 nie będzie w stanie sprawić, że bóle pleców znikną, jeśli przyjmujemy w trakcie snu niewłaściwą pozycję. Najbezpieczniej jest spać na wznak, na plecak z rękoma wzdłuż tułowia. Równie bezpieczna pozycja to sen na boku, jednak zarówno nogi, jak i ręce powinny być ułożone wzdłuż ciała.

Nie zaleca się spania na brzuchu ani w uwielbianej przez wszystkich pozycji embrionalnej, ponieważ mogą one wywoływać szereg ucisków, a kręgosłup znajduje się w wykrzywionej pozycji, dzięki czemu nie ma możliwości odpoczynku.