Monarchia Hohenstaufów
Z chwilą wstąpienia na tron niemiecki Konrada III w 1137 r., rozpoczęło się dwustuletnie panowanie w tym kraju dynastii Hohenstaufów (1137-1254). Okres ten charakteryzowała rywalizacja na obszarze Niemiec między Hohenstaufami a Welfami (książętami Saksonii i Bawarii). W rywalizacji cesarstwa z papiestwem, Welfowie często popierali papiestwo. W latach 1178-80 doszło nawet do wojny domowej między cesarzem a Henrykiem Lwem, najwybitniejszym przedstawicielem rodu Welfów. Panowanie Hohenstaufów to również czas tzw. „polityki włoskiej” cesarstwa. Władcy niemieccy pragnąc umocnić swą władzę w Italii, napotkali na opór papiestwa i ligi lombardzkiej (ligi miast północnowłoskich). Doszło do licznych wojen.
- Fryderyk I Barbarossa (Rudobrody) (1152-90) zorganizował 6 wypraw włoskich. W 1176 r. poniósł klęskę pod Legnano. W konsekwencji tego musiał uznać autonomię komun miast lombardzkich.
- Henryk V (1190-97) dzięki małżeństwu uzyskał Królestwo Sycylii (obejmujące całe pd. Włochy).
Zainteresowanie Hohenstaufów polityką włoską, doprowadziło do coraz większej samodzielności lenników niemieckich i, co za tym idzie, feudalizacji Niemiec. Fryderyk II w 1231 r. przyznał książętom niezależność w zakresie sądownictwa i administracji. Polityka włoska zakończyła się przegraną cesarstwa (utrata Królestwa Sycylii), a papiestwo uzyskało dominującą pozycję. Po śmierci Fryderyka II nastąpiło Wielkie Bezkrólewie (1250-73). Żaden z kandydatów do korony niemieckiej nie uzyskał powszechnego uznania. Na skutek wewnętrznych walk, kraj pogrążył się w anarchii. Okres bezkrólewia zakończyło panowanie Rudolfa I Habsburga (1273-91). W 1278 r. pod Suchymi Kratami pokonał on swego oponenta, króla czeskiego Przemysława Ottokara II, na którym zdobył, wcześniej przez Czechów opanowaną Austrię. Stała się ona domeną (ziemią dziedziczną) Habsburgów.
Rozdrobnienie feudalne Niemiec
XIV i XV w. to czas rywalizacji w Niemczech Habsburgów, Luksemburgów i Wittelsbachów (Bawaria) o władzę. Dochodziło do licznych wojen legalnych władców z antykrólami (pretendentami wybranymi przez mniejszość elektorów). Luksemburgowie panowali (z przerwami) w latach 1308-1437. Byli też jednocześnie dziedzicznymi władcami Czech. Najsłynniejszy z nich Karol IV (1346-78) w 1356 r. w Złotej bulli określił sposób wyboru króla niemieckiego przez kolegium książąt Rzeszy, złożonego z 7 elektorów (kurfirstów). Przysługiwało mu również prawo złożenia króla z tronu. Złota bulla nadawała im prerogatywy suwerennych władców w ich posiadłościach, a więc usankcjonowała rozdrobnienie cesarstwa. Nastąpiło również spisanie zwyczajowego prawa niemieckiego – tzw. Zwierciadło Saskie (pn. Niemcy) i Zwierciadło Szwabskie (pd. Niemcy). Obowiązywały one w niektórych państewkach Rzeszy do XIX w.
Hanza
W XIII w. powstał związek miast nadmorskich Niemiec – Hanza. W swym szczytowym okresie rozwoju zrzeszał on ok. 150 miast związanych z handlem morskim na Morzu Północnym i Bałtyku i posiadał szereg placówek (kantorów) za granicą. (W Polsce do Hanzy należały m.in. Gdańsk, Kraków, Toruń i miasta pomorskie). Związek miast hanzeatyckich szczyt potęgi i dominacji na Bałtyku osiągnął w XIV w., prowadził własną politykę, a nawet wojny, np. z Danią. Najważniejszymi miastami Hanzy były Lubeka i Hamburg.
Niemiecka ekspansja na wschód – „Drang nach Osten”
XII i XIII w. to również czas niemieckiej ekspansji na wschód. Odbywała się ona dwutorowo – pokojowo i zbrojnie.
Pokojowa ekspansja niemiecka na ziemie słowiańskie (i bałtyckie) odbywała się poprzez kolonizację – zarówno ziem podbitych przez niemieckich feudałów jaki też na terenie Czech, Węgier i Polski (zwłaszcza Śląska). Była to przede wszystkim fala osadników chłopskich i mieszczan, lecz również drobnego rycerstwa (Śląsk i Czechy).
Decydujące znaczenie jednak miała ekspansja zbrojna feudałów wschodnioniemieckich, a w konsekwencji podbój i germanizacja ziem sąsiednich. Ekspansję prowadzili margrabiowie władający marchiami – okręgami pogranicznymi. Najwcześniej Niemcy podbili ziemie słowiańskie sąsiadujące z Bawarią. W X w. powstały tam Marchia Wschodnia, Styryjska i Karyncka – przyszłe kraje Austrii. W pocz. XI w. podbito również Łużyce i Milsko.
Podbój i germanizacja Słowian połabskich
Krucjata z 1147 r. na ziemie Wieletów i Obodrzyców doprowadziła do rozciągnięcia na nie zwierzchności Henryka Lwa. Książęta obodrzyccy ulegli germanizacji i jako władcy Meklemburgii, jak nazywano po niemiecku ich zgermanizowane księstwo, panowali do 1918 r.
W poł. XII w. margrabia Marchii Północnej, Albrecht Niedźwiedź opanował ziemie Stodoran, pokonując ostatniego ich księcia, Jaksę z Kopanicy. Powstała w ten sposób Marchia Brandenburska (od miasta Brandenburg, powstałego na miejscu słowiańskiej Brenny). Na jej terenie w poł. XIII w. założono Berlin. Władcy Marchii Brandenburskiej, z dynastii askańskiej, w 1250 r. zawładnęli Ziemią Lubuską, a następnie pd.-wsch. częścią Pomorza Zach. i pod koniec XIII w. zaczęli zagrażać Pomorzu Gdańskiemu.
Niemieckie państwa zakonne w Inflantach i Prusach
Od końca XII w. Niemcy zaczęli osiedlać się w Inflantach. W 1202 r., dla podboju tych ziem, pod pretekstem chrystianizacji, utworzono zakon rycerski kawalerów mieczowych. Był on wzorowany na zakonie krzyżackim, z którym zresztą połączył się w 1237 r. Osadzeni w 1226 r. w Prusach Krzyżacy do końca wieku podbili całkowicie ich ziemie. W 1309 r. przenieśli oni z Wenecji swą stolicę do Malborka. Ekspansja kawalerów mieczowych na Ruś zakończyła się ich klęską poniesioną w bitwie z Alek-sandrem Newskim, na zamarzniętym jeziorze Pejpus (1242).
Datownik
1137-1254 – panowanie Hohenstaufów 1152-1190 – panowanie Fryderyka I Barbarossy
1176 – bitwa pod Legnano
1190-97 – panowanie Henryka VI
1215-50 – panowanie Fryderyka II
1237 – połączenie zakonów kawalerów mieczowych z krzyżackiego
1242 – bitwa na jeziorze Pejpus
1250-73 – Wielkie Bezkrólewie
1273-91 – panowanie Rudolfa I Habsburga
1308-1437 – panowanie Luksemburgów
1309 – przeniesienie stolicy zakonu krzyżackiego do Malborka
1346-78 – Panowanie Karola IV
1356 – „Złota bulla”
od 1438 – panowanie dynastii Habsburgów