Learn how to learn

Chcesz wybrać szkołę językową? Wybierz ją dobrze!

1. Lektorzy
Zawsze zapytaj o kwalifikacje lektorów. Powinni mieć ukończone studia – anglistykę, kolegium językowe lub lingwistykę stosowaną. Jeśli uczysz się języka dla przyjemności, pragniesz mieć dużo konwersacji i złapać dobry akcent, native speaker będzie najlepszy. Jeśli natomiast uczysz się do matury, egzaminów na studia itp. lub od podstaw, wtedy polski lektor będzie lepszym wyjściem.

2. Metody
Są różne specjalne metody nauki języka, np. metoda Callana, metoda SITA. Zanim zdecydujesz się na kurs daną metodą, dowiedz się jak najwięcej na jej temat. Często szkoły oferują lekcję próbną. Skorzystaj z niej!

3. Podręcznik
Zawsze zapytaj, z jakiego podręcznika będziesz się uczyć. W dobrej szkole powinien być ujednolicony system pomocy, ponieważ każdy podręcznik – wszystkie jego poziomy – tworzą całość. Jeśli usłyszysz, że „mamy różne podręczniki, nauczyciel wybiera”, to się zastanów – oznacza to nie tylko brak kontroli ze strony szkoły, ale także to, że co semestr (jeśli zmienisz nauczyciela), będziesz musiał kupować nowy podręcznik.

4. Liczebność grup
Powiedzmy sobie szczerze: nie ma optymalnej grupy. Moim zdaniem 12 osób to jest maksymalna liczba, jeśli w ogóle chcesz mieć możliwość wypowiadania się. Im mniejsza grupa, tym więcej czasu dla Ciebie, jednak w bardzo małym zespole praca w grupach jest ograniczona.

5. Cena
Cena cenie nie równa, bo zależy od liczby godzin, policz więc, ile wychodzi za godzinę. W wielu szkołach możesz płacić w ratach. Zwróć uwagę na to, co wchodzi w cenę: podręcznik? dodatkowe konwersacje? korzystanie z kafejki internetowej? Wszystko się liczy.

6. Renoma
Możesz myśleć, że szkoła z długim doświadczeniem i wieloletnią tradycją jest zawsze lepsza, ale niekoniecznie tak bywa. Renoma szkoły nie powinna być podstawowym kryterium!

7. Opinia znajomych
Najwięcej możesz dowiedzieć sie od przyjaciół lub znajomych. Jeśli oni są zadowoleni, to Ty też prawdopodobnie się nie rozczarujesz.