E-dukacja to przyszłość, od której nie ucieknie żadna uczelnia wyższa! W wielu szkołach już uwzględniono elementy nauki elektronicznej. Zobacz, co to oznacza!

E-dukacja

Pozwala na dużą elastyczność w wyborze czasu i sposobu nauki. Ażeby skorzystać na tym jak najwięcej:

  • Notatki rób tak, żeby miały sens dla Ciebie, a nie wzorując się na podręcznikach.
  • Ćwicz i baw się technologią, aż poczujesz się pewnie w tej dziedzinie.
  • Korzystaj z dostępnych możliwości, szczególnie grup dyskusyjnych stworzonych dla studentów Twojego kierunku. Wiele osób czuje się pewniej, wymieniając poglądy drogą elektroniczną. Unikaj jednak dzielenia się materiałami pisanymi drogą elektroniczną. Praca wysłana tą drogą może być łatwo wykorzystana przez osoby trzecie. Unikaj także kopiowania z materiałów elektronicznych, ponieważ jest to bardzo łatwe do wykrycia.
  • Ćwicz testy na tyle często, aby wyniki były zadowalające.

E-komunikacja

Oznacza korespondencję e-mailową z wykładowcą, wymianę informacji o programie studiów, dostarczanie prac drogą e-mailową, elektroniczne biuletyny i tablice ogłoszeń. Być może nadarzy Ci się sposobność pogłębiania wiedzy na odległość, za pośrednictwem kamery internetowej lub łącza wideo.

E- materiały interaktywne

W trakcie e-dukacji zetkniesz się z materiałami interaktywnymi. Będą to programy ćwiczące techniczne umiejętności, filmy interaktywne pozwalające na wirtualne odwiedziny miejsc trudno dostępnych z powodów finansowych, gry edukacyjne, symulacje sytuacji lub procesów związanych z przedmiotem studiów!

E-moderowana nauka

Nauka przez internet może oznaczać także grupy dyskusyjne na forach internetowych i chatroomach. Osoba prowadząca takie zajęcia może „moderować” interakcje w grupie na wiele sposobów, na przykład udostępniać forum tylko wyznaczonym osobom, stymulować debaty zadawaniem kluczowych pytań i dostarczaniem materiałów do dyskusji, monitorować, kto bierze udział w dyskusji, kontaktować się i udzielać wsparcia indywidualnym osobom!

E-organizacja

W e-dukacji ważna jest organizacja nauki! Dlatego też załóż dziennik elektroniczny, zapisuj plany na dany dzień, tydzień, rok. Dzięki temu nie zapomnisz o umówionych spotkaniach i nieprzekraczalnych terminach. Spisz też biografię tekstów, które czytasz. Jeśli będziesz korzystać z tego samego źródła w przyszłości na użytek jakiejś pracy pisemnej, możesz użyć poleceń „Kopiuj”, „Wklej”. Zachowuj też kopie wszystkich swoich prac na dysku.

E-programy

Korzystaj z programów takich jak PowerPoint, żeby udoskonalić swoje prezentacje. Obliczenia i operacje matematyczne wykonuj za pomocą kalkulatora lub arkuszy kalkulacyjnych takich jak Excel.

Działaj selektywnie

Możliwości oferowane przez media elektroniczne są niezmierzone. Istnieje choćby mnóstwo fascynujących stron, forów internetowych, chatów. Jeżeli nie skupisz się na tym, co naprawdę jest dla Ciebie wartościowe, stracisz masę czasu. Nie bierz udziału w więcej niż jednym kursie, dwóch takich kursach naraz!