Jeśli umiesz się troszczyć sam o siebie – stajesz się bardziej przyjazny nie tylko dla siebie, ale i świata! A wtedy Twoje życie staje się – LEPSZE! Oto sposoby, które pozwolą Ci zatroszczyć się o siebie!

1. Zaakceptuj rzeczywistość – pamiętaj, że akceptacja nie oznacza rezygnacji.

2. Zmieniaj to, co możesz, na co masz wpływ, rzeczy niezależne od Ciebie przyjmij takimi, jakie są – Twoje nastawienie odgrywa tu bardzo ważną rolę.

3. Przyjmij odpowiedzialność za swoje samopoczucie – to od Ciebie zależy, jakie masz uczucia i myśli, jak postępujesz i jak reagujesz na trudne sytuacje.

4. Nie bój się zmian swoich uczuć, myśli, zachowań – zmiana oznacza rozwój. Obserwuj swoje uczucia i reakcje na negatywne bądź pozytywne sytuacje. Jeśli czegoś do końca nie akceptujesz, zmień swoje nastawienie, przekonaj siebie, popracuj nad tym, abyś dobrze się czuł sam ze sobą.

5. Pozwól sobie na negatywne odczucia, emocje, jednak co z nimi zrobisz, zależy od Ciebie.

6. Bądź elastyczny zarówno w stosunku do siebie, jak i innych – Twoje oczekiwania nie przyniosą wówczas negatywnych emocji.

7. Odrzucaj toksyczne myślenie, zmieniaj jego sens, doszukując się dobrych stron w każdej złej sytuacji – słowo „ale” może być bardzo pomocne (na przykład: jestem gruba, ale przez to moja skóra nie jest zwiotczała i zmarszczki pokażą się znacznie później).

8. Nie mów „może”, jeśli myślisz „nie” – bądź w zgodzie ze swoją naturą, systemem wartości, myśleniem, bądź uczciwy wobec siebie i nie bój się tego wyrażać, mów, co czujesz i czyń, co myślisz.

9. Myśl samodzielnie – słuchaj poglądów innych ludzi i przemyśl, czy zgadzasz się z nimi, zanim przyjmiesz je za swoje.

10. Szanuj swoją indywidualność i dbaj o swoje potrzeby – tylko Ty wiesz najlepiej, czego potrzeba Ci do szczęścia, z kim lub z czym najlepiej się czujesz, co tak naprawdę Ci się podoba – zaopiekuj się sobą!

Zmień swoje złe myśli!

Kiedy poczujesz, że zwyciężają w Tobie niekorzystne emocje, które burzą Twój spokój, wprowadzają w życie nieład, a nawet chaos, porozmawiaj ze swoimi uczuciami i myślami i bądź ze sobą szczery. Możesz też wypisać na kartce odpowiedzi na pytania typu:

  • Co potrafię robić najlepiej?
  • Co sprawia mi największą radość?
  • Co dobrego mnie spotkało w tym miesiącu?
  • Co ja zrobiłem dobrego w tym miesiącu?

Po przeczytaniu tylu pozytywnych informacji na swój temat dojdziesz do wniosku, że nie jest z Tobą tak źle, jak myślałeś wcześniej. Pamiętaj jednak, by zachować w tym wszystkim umiar, gdyż narcyzom nie najlepiej żyje się na świecie!