Zauważ, że ilekroć poznajesz nowego człowieka (nawet przelotnie) stwarzasz sobie jakiś jego obraz. Z Tobą jest tak samo. Każdy, kto Cię zna, ma jakiś pogląd na temat Twojej skromnej osoby… Od czego on zależy?

 • Pierwsze wrażenie
  Jest doprawdy nie do przecenienia. Dlatego włóż możliwie dużo wysiłku w zawieranie znajomości z każdą(!) nową osobą. To, co ona pomyśli o Tobie podczas pierwszych kilkudziesięciu sekund – najczęściej jest już nie do wymazania. I nie szukaj usprawiedliwienia w stylu: miałem wtedy kiepski dzień. To dobre dla ludzi, którzy zjedli już z Tobą worek soli. Obcych to nic nie obchodzi.
 • Etykietka
  Świat jest superskomplikowany. Żeby go nieco uprościć, wszyscy staramy się pewne rzeczy (osoby) jednoznacznie nazwać i mieć spokój. Nie daj sobie przypiąć etykietki: mruk, spóźnialski. Wręcz przeciwnie – w nowym środowisku działaj na najwyższych obrotach. Jeśli zostaniesz zakwalifikowany jako fachowiec, sumienny, swój chłop – to nawet szef-tyran rozgrzeszy Cię ze zmarnowanej szansy.
 • Kto z kim przestaje
  Jeśli prowadzasz się z rozwrzeszczanym marginesem społecznym, to nie licz na to, że sąsiedzi domyślą się, że chcesz zdawać na socjologię. Twoje towarzystwo kształtuje opinię na temat Twojej osoby. Na szczęście to nie dotyczy rodziny. Wiadomo, jej jednej nie można sobie wybrać.
 • Uproszczenia
  Wszyscy Twoi znajomi myślą o tobie „na skróty”. Jeśli jesteś kulturalny, to na pewno też sumienny. Jeśli chodzisz jak obdartus, to na pewno też kradniesz. Twoje cechy zewnętrzne wszyscy łączą z charakterem i osobowością, a cechy charakteru jedne z drugimi (odważny – prawdomówny; wesoły – przyjazny). I bądź pewny, że gdy masz brudne paznokcie, to nikogo nie obchodzi, że wyłączyli wodę na całym osiedlu. Każdy pomyśli – brudas. I niechluj.
 • Nastawienie
  Opinia na Twój temat może też nie mieć z Tobą w ogóle nic wspólnego. Wystarczy, że pracodawca dowiedział się, że jesteś świetny, kreatywny, asertywny, poprawny politycznie itd. On chce Cię takim zobaczyć. I zobaczy. Bez względu na to, co Ty zrobisz. Dlatego dbaj, żeby fama o Tobie była pozytywna.

Jak widzisz, opinię na Twój temat kształtuje kilka składników. Nie lekceważ żadnego. I pamiętaj: jak cię widzą, tak Ci w akta personalne wpiszą.