Warujesz przy telefonie prawie od godziny, marząc, żeby zadzwonił. I w końcu dzwoni, ale kiedy podnosisz słuchawkę, jesteś już tak zdenerwowana, że wrzeszczysz do telefonu. A to źle!
To od Ciebie zależy, jaki będzie przebieg i następstwa rozmowy przez telefon. Skoro chłopak już do Ciebie zadzwonił, możesz pomóc mu być zadowolonym z tego, że to zrobił. Jak?
Okaż radość
Kiedy on się przekona, że cieszysz się z jego telefonu, natychmiast się rozluźni i będzie mu łatwiej z Tobą rozmawiać.
- Wypowiedź prawidłowa: „Cześć Jacek! Fajnie, że dzwonisz!”
- Wypowiedź nieprawidłowa: „O rany! To naprawdę ty? Fantastycznie! Nie mogę uwierzyć, że zadzwoniłeś. Nie wytrzymam! Zaraz opowiem o tym Kaśce. Wszyscy mówili, że masz za dużo pietra, żeby zadzwonić do dziewczyny. Ale numer!”.
Pomóż mu prowadzić rozmowę
Zadawaj więc pytania o rzeczy, którymi się interesuje. Mów o wspólnych znajomych, o szkole, o czymkolwiek, co macie ze sobą wspólnego.
- Wypowiedź prawidłowa: „Będę pisać z polskiego recenzję książki „Traktat o łuskaniu fasoli”. Czytałeś coś Myśliwskiego?”.
- Wypowiedź błędna: „To co, powiesz coś?”.
Bądź dobrą słuchaczką
Nikt nie lubi rozmawiać z osobami, które nie chcą dopuścić do głosu swojego rozmówcy. Podtrzymuj dialog, ale kiedy zadasz mu pytanie, słuchaj, co ci odpowiada. Nie przerywaj mu.
- Wypowiedź prawidłowa: „To, co powiedziałeś, jest interesujące. Przeżyłam podobną historię…”.
- Wypowiedź nieprawidłowa: „Dobra, dobra, możesz nie kończyć. Wiem, co masz na myśli! Ja również…”.
Odpowiadaj na pytania dłużej niż samymi „tak: lub „nie”
Jeśli będziesz dawać mu tylko krótkie, lakoniczne odpowiedzi, zniechęci się i zakończy rozmowę. Dlaczego? Dlatego, że w ten sposób składasz na niego cały jej ciężar. To za dużo dla chłopaka, który i tak jest spięty.
Kiedy odpowiadasz na pytanie, podaj uzasadnienie swojej odpowiedzi. Nie przesadzaj jednak z tym, i nie opowiadaj mu od razu historii swojego życia, ale podtrzymuj temat, mówiąc pełnymi zdaniami.
On pyta: „Czy będziesz chodzić w tym roku na kurs tańca?”.
- Wypowiedź prawidłowa: „Nie, raczej nie. Chodzę na chór i mam dużo prób. Ale słyszałam od dziewczyn, że kurs ma być bardzo fajny, wiesz coś o tym?”
- Wypowiedź nieprawidłowa: „Nie i w ogóle nie wiem, jak możesz o coś takiego pytać. Wiesz, że robi mi się niedobrze, kiedy się szybko obracam. To po tym wypadku samochodowym, który mieliśmy w poprzednie wakacje. Jechaliśmy przez wieś i krowa wyszła nam na drogę. Ojciec skręcił, żeby ją wyminąć i wpadliśmy w poślizg…”.
Zakończ, dając mu nadzieję
Możesz zapewnić sobie kolejny telefon albo spotkanie z chłopakiem, jeśli zrobisz mu konkretne nadzieje na przyszłość. Da mu to satysfakcję, że nie na darmo dzwonił i doda pewności siebie. Czekaj jednak z tymi nadziejami do końca rozmowy.
- Wypowiedź prawidłowa: „To do zobaczenia jutro w szkole, prawa? (W ten sposób podajesz mu konkretne miejsce, w którym ma Cię szukać. To pomoże mu nie tylko pamiętać, że ma Cię jutro szukać w szkole i sprawi, że będzie chciał Cię jutro zobaczyć. Dlaczego? Dlatego że wie, że Ty chcesz go widzieć).
- Wypowiedź nieprawidłowa: „No to do zobaczenia kiedyś”.