Czasem łatwiej o bohaterstwo w godzinie próby niż w codziennym życiu. Być sobą, wałczyć o swoje prawa – to dopiero odwaga. Odwaga naszych czasów.
Dzisiejsze czasy nie wymagają od nas spektakularnego heroizmu. Nie poświęcamy życia za innych, nie wykazujemy się bohaterstwem, broniąc słabszych, a szansa, że będziemy mieli okazję ratować kogoś z płonącego budynku, zmniejsza się z każdym dniem, który wprowadza dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe.
Nie znaczy to jednak, że nie ma w naszym życiu obszarów, w których możemy się wykazać. Odwaga w dzisiejszych czasach to przede wszystkim prawo do bycia sobą. Jeśli masz z tym problemy – trenuj.
Żyj tak, żeby być dumnym stulatkiem!
Wyobraź sobie, że dożyłeś 100 lat. Zamknij oczy. Oto znalazłeś się na swoim przyjęciu urodzinowym. Otacza cię rodzina i przyjaciele. Niedługo zdmuchniesz świeczki, ale jeszcze zanim to zrobisz, postanawiasz wyjść na taras i zaczerpnąć świeżego powietrza. Wychodzisz, opierasz się o balustradę i wspominasz, co udało ci się osiągnąć przez te wszystkie lata. Przepełnia cię satysfakcja. Jesteś dumny ze swoich życiowych wyborów. Przypomnij sobie dokładnie co zrobiłeś, by stać w tym miejscu i być tak szczęśliwym. Otwórz oczy, weź kartkę i zapisz to wszystko, co przyszło ci do głowy. Podkreśl te, które wydają ci się szczególnie ważne i zastanów się, co zrobić dziś, by wcielić je w życie. Miej odwagę żyć tak jak chcesz i zrób to!
Okazuj dobre uczucia!
Jeśli boisz się okazywać pozytywne uczucia, pomyśl sobie, że każdy je ma. Czy wiesz, że masz prawo je wyrażać? Bądź odważny i wyraź to, co czujesz bez względu na reakcję innych. Pomyśl o osobie, którą kochasz, lubisz, cenisz czy podziwiasz. Czy ona o tym wie? Co chciałbyś jej powiedzieć? Nie czekaj do jutra: zadzwoń, wyślij maila, spotkaj się jeszcze dziś i wyraź to, co czujesz.
Uwolnij marzenia!
Brakuje ci odwagi, by zadbać o swoje potrzeby? Boisz się, że inni zarzucą ci egoizm albo wyśmieją twoje pomysły? A może nie wiesz po prostu, do czego zaprowadzą cię twoje marzenia? Zaryzykuj. Przez tydzień noś przy sobie kartkę, na której zapisuj wszystkie pomysły, które chciałbyś zrealizować, a o których gdzieś po drodze zapomniałeś. Być może na twojej liście znajdą się rzeczy najróżniejsze: wyprawa w Andy, przemalowanie pokoju na różowo czy nauka serbskiego. Z pewnością wiele z nich wyda ci się niemożliwych do zrealizowania. Postaraj się jednak powstrzymać od krytycznego myślenia. Jeśli czujesz, że chciałbyś to zrobić, ale się boisz, znajdź mentora, który będzie cię wspierał i zaplanuje z tobą pierwszy krok w kierunku marzeń. To się uda!
Miej odwagę bronic swoich praw!
Jeśli zdarza ci się robić rzeczy, których nie chcesz, spróbuj choć raz zaryzykować i zmienić swe zachowanie. Zrób to na próbę. Zobaczysz jak się czujesz. Jeśli koleżanka pije w twoim kubku, a ty tego nie lubisz, zaryzykuj i powiedz jej o tym: łagodnie, ale stanowczo. Powiedz: „Nie chcę, byś używała mojego kubka. Jestem do niego przywiązana, jest to dla mnie osobista rzecz.” Pamiętaj, że masz do tego prawo. Skup się na zachowaniu swoim, a nie jej reakcji. Zadbaj o swoje, ale nie atakuj jej i nie przekraczaj granic. Miej odwagę Bronic swoich praw, ale nie zapominaj o prawie innych do bycia traktowanym z szacunkiem.
Jeśli nie chcesz – powiedz nie!
Jeśli podrywa cię kolega lub koleżanka z pracy, a ty nie masz ochoty na kontynuowanie znajomości poza biurem, przestań się wić i wyszukiwać kolejne powody, dla których nie możesz akurat w ten wieczór. Powiedz wprost, że nie chcesz.
Ośmiel się i nagradzaj za odwagę!
Boisz się zabierać głos publicznie? Wybierz się na konferencję, na której nikt cię nie zna i ośmiel się zadać głośno pytanie, gdy przyjdzie na to czas. Skup się tylko na tym, by zabrać głos. Pomyśl, że nikt cię przecież nie zna i nigdy już cię nie spotka. Jak tylko ci się uda, wyjdź stamtąd i spraw sobie nagrodę: kup ciuch albo książkę, którą chciałaś mieć.
Masz prawo być niedoskonaly!
Jeśli całe życie przeżyłeś w przeświadczeniu, że musisz sobie ze wszystkim poradzić, znajdź w sobie odwagę, by przyznać się do tego, że czegoś nie potrafisz. Przyznaj się do tego przed samym sobą. Pamiętaj, że masz prawo czegoś nie wiedzieć albo nie umieć. Masz prawo nie być doskonały. Miej odwagę nie wymagać od siebie bycia idealnym!
Jeszcze dziś:
- Powiedz komuś: kocham Cię! lub jesteś świetny!
- Wymyśl marzenie swojego życia – szalone i niewykonalne.
- Powiedz „nie” – jeśli ktoś narusza twoje prawa.
- Powiedz sobie: nie muszę być ideałem!
- Spraw sobie nagrodę za odwagę!