Twoje IQ może być wyższe, jeśli nad nim popracujesz.
Oto ćwiczenia, które przynoszą efekty!
Rozpoznaj dźwięki
Obejrzyj film: taki, w którym jest dużo dźwięków. Klasyczny obraz Roberta Altmana „M.A.S.H.” jest tu dobrym przykładem. Ale możesz też sięgnąć po bardziej współczesny, rozgrywający się w szybkim tempie thriller. Spróbuj zidentyfikować jak najwięcej dźwięków występujących w tle – sapiącą lokomotywę, szemrzącą wodę, kroki itd.
Trening z wizualizacji
Na ziemi połóż swoją rękawiczkę. Rzucaj w nią kamieniem. Zwróć uwagę, jak często w nią trafiasz. Teraz zwizualizuj sobie scenę, w której raz za razem wykonujesz tę czynność perfekcyjnie. Następnie spróbuj ponownie rzucić kilka prawdziwych kamieni w rękawiczkę. Stwierdzisz, że celność rzutów poprawiła się tak, jakbyś w rzeczywistości przećwiczył ten ruch setki razy!
Zwiększ swoją świadomość zróżnicowania kolorystycznego
Patrz na dowolny obiekt, osobę lub zwierzę przez pięć sekund. Potem odwróć wzrok i spisz wszystkie kolory, jakie zauważyłeś. Spójrz ponownie, ale wnikliwiej. Teraz zobaczysz więcej kolorów. Podczas pierwszego szybkiego spojrzenia wybiórczo zarejestrowałeś cechy przedmiotu – dominujące kontrasty i kolory. Gdy patrzymy dłużej i uważniej, dostrzegamy większą różnorodność.
Wybór lepszej decyzji
Sposobem na wybór lepszych decyzji jest świadome podejmowanie większości z nich. Ćwicz tę umiejętność. Notuj rezultaty. Ponownie oceń decyzje i podejmuj ich więcej. Na potrzeby tego ćwiczenia postanów, że będziesz rozpoczynał dzień od sporządzenia listy celów, jakie chciałbyś osiągnąć przed położeniem się do łóżka. Następnie zapisuj wszystkie małe decyzje podjęte przez siebie w ciągu dnia: co kupiłeś, z kim rozmawiałeś, co przeczytałeś bądź obejrzałeś. Wieczorem sięgnij po listę sporządzoną rano. Oceń swoje decyzje w kontekście realizacji tych celów. Postaw czerwony krzyżyk obok tych, które zbliżyły Cię do nich. Czarnym krzyżykiem zaś oznacz te, które Cię oddaliły od celu lub sprawiły, że zboczyłeś z właściwej drogi. Po jakimś czasie przekonasz się, że możesz zmienić stosunek krzyżyków czerwonych do czarnych, co będzie oznaką tego, że poprawiłeś efektywność swoich decyzji!
W domu
Spróbuj wykonać następujące czynności, aby zobaczyć, jak działają Twoje obwody mózgowe:
- Przez cały dzień noś pod nadzorem innej osoby opaskę na oczach. Zwróć uwagę, o ile więcej usłyszysz, poczujesz przez skórę, posmakujesz i wywąchasz.
- Gdy będziesz miał opaskę na oczach, spróbuj wykonać zadanie, z którym normalnie dobrze sobie radzisz. Staniesz się bardziej świadom wszystkich ruchów potrzebnych do jego realizacji. Obserwuj swoje postępy.
- Włóż zatyczki do uszu i obserwuj świat dookoła. Sprawdź, czy widzisz więcej niż normalnie.