Pomysł na weekend – wyluzuj! Zrób sobie wolne!
Nie spóźnić się, dogonić tramwaj. Zdążyć napisać, spisać, notować. Lecieć na korki, powtórka, zdążyć, a jeszcze tyle…
To nie wiersz współczesny. To zapis biegu myśli – może twojego? Stop! Zatrzymaj się na chwilę! Posłuchaj fachowców a olśni cię, że:
- Każdy z nas ma tyle samo czasu! Dokładnie tyle samo masz ty co koleś z piętra. Twoja żabka jak go wykorzystasz.
- Wysiłek szkodzi (intelektualny – czyli nauka też) ! Oczywiście w nadmiarze i bez przerwy.
- Wszystkim jednakowo potrzebne jest oderwanie się od codziennych spraw, świadomy oddech jak u pływaka, który czerpie powietrze, by móc płynąć dalej.
- Bez odpoczynku żadna praca nie będzie efektywna.
- Nie wolno wypoczynku n traktować jak kolejnego nakazu! To ma być absolutne wyleniuchowanie i przyjemność I na to mamy ten weekend.
Program Eichelberga:
Znany psycholog Wojciech Eichelberger, twierdzi, że nasi rodzice stawiając przed nami zadania, instalują nam w psychice wewnętrznego opiekuna. Wewnętrzny opiekun sprawia, że trafnie odczytujemy sygnały ciała, świadczące o przeciążeniu i zagrożeniu. Czyli, że jeśli czujesz zmęczenie – to słyszysz głos opiekuna. On cię lubi, słuchaj go!
Eichelberg i proponuje program wspierający, którego motto brzmi:
„Jestem tutaj i nigdzie się nie spieszę. Mam czas dla siebie. Mogę na sobie polegać. Mam w sobie oparcie.”.
Program na weekend:
- Zamiast przesiedzieć ten czas nad książkami i przy komputerze, lepiej wyjść z domu , oderwać się od codzienności – super byłoby wyjechać!
- Jeśli nie da rady wyjechać, zmień coś w przestrzeni, przemaluj ściany, zmień ustawienie mebli, zrób sobie wolne od podręczników i miejsc, które znasz na pamięć.
- Poznaj nowe przestrzenie – na pewno są w twoim mieście, albo w okolicy miejsca, których nie znasz. To w ten właśnie weekend poznaj.
- rób to, na co masz ochotę bez wyrzutów sumienia. Zrób sobie wolne od siebie – od wewnętrznego: marnuję czas, szkoda dnia, trzeba efektywnie Nic nie trzeba. Masz weekend i tyle.
- Bez względu na pogodę idź połazić, ale nigdzie się nie spiesz. I nie idź w stronę szkoły!
- Wypoczynek czynny? Zawsze jesteśmy za! W trakcie ruchu wydzielają się endorfiny, które działają odprężająco, dzięki czemu mózg otrzymuje swoją dawkę relaksu szybciej niż podczas leniuchowania w łóżku. Już idzie wiosna, w week end wołają: rower, wędrówka, jogging ! Najlepiej, oczywiście, w grupie.