Marsz to podstawowa forma przemieszczania się gatunku homo sapiens i niemal wszyscy chodzą bardzo dobrze. Rozmowa to podstawowa forma porozumiewania się tego gatunku – a niemal wszyscy rozmawiają źle.

 • Schodziliśmy z Orlej Perci, kiedy zaczęła nam deptać po piętach burza. Wpadliśmy do schroniska i tam zaczęliśmy gadać z niemłodym już małżeństwem. Dogadaliśmy się, że on jest szefem nowo powstającej firmy. Pracuję u niego od pół roku…
  Sawon
 • Kupowałam „Wprost”. Jakaś pani za mną zagadnęła, czy nie chciałabym starych numerów, bo ma wszystkie z ostatnich trzech lat, a właśnie się przeprowadza. Chciałam. Oprócz „Wprost” miała też syna. Chodzimy ze sobą od dwóch lat…
  Jasna
 • Dwa lata temu do moich rodziców przyszli sztywniaccy goście: on – dyrektor, ona – dyrektorowa. Tylko że on z taką pasją opowiadał o astronomii, że nie mogłem się oderwać. Okazało się, że nie byłem szczepiony i zaraził mnie. Jestem szczęśliwcem – wiem, co chcę w życiu robić. Idę na fizykę.
  Potim

Rozmowa ważniejsza niż wszystko

Czasem każdemu z nas trafia się bywać w wysokich progach. Owszem, można się porozglądać, spróbować tego osławionego kawioru i udawać, że na co dzień pijemy szampana z truskawkami. Ale żeby nie wiem jak olśniewające było przyjęcie, jeśli nie znajdzie się tam chociaż jedna osoba, z którą można solidnie pogadać – wszystko jest nijakie. Oceniamy ludzi, wydarzenia, imprezy właśnie przez pryzmat tego najważniejszego dla człowieka wydarzenia – rozmowy. Dobrą rozmowę pamięta się długie lata. Ludzi, z którymi nam się dobrze gada – zawsze będziemy lubić, wspominać, doceniać.

Rozmowa zaspokaja szereg wyższych potrzeb człowieka

 • Daje nadzieję, że na tym świecie – pełnym wariatów, frustratów i odmieńców – jest ktoś, z kim można się porozumieć.
 • Jest najcudowniejszą z rozrywek, dającą pełną satysfakcję intelektualno-emocjonalną.
 • Jest możliwością przetestowania własnych poglądów.
 • Daje szansę lepszego poznania drugiego człowieka.
 • Nigdy nie wiadomo, dokąd nas zaprowadzi.

 

Tak jakoś podczas rozmowy…

Najwięcej ważnych spraw załatwia się właśnie przypadkiem. „Skąd wiedziałeś, że ta baza będzie dobra? A, kumpel mi powiedział”. „Jak znaleźliście namiary na ten kurs? Tak jakoś… Podczas podróży zgadaliśmy się z ludźmi z przedziału i nam podsunęli”. To właśnie wytapiając tłuszcz na plaży lub wytapiając tłuszcz podczas siatkówki, wspinaczki, dyskoteki – warto pogadać. Zawsze warto próbować.

Choć nie zawsze warto kontynuować…

Rozmowa bezwartościowa

– Co słychać?
– Nic.

– Jak się żyje?
– Dobrze.

– O, widzę że już wróciłaś?
– Nie, jeszcze nie wróciłam…

Kilka razy dziennie odbywamy bezsensowne, głupawe rozmowy o niczym. Bo trudno tak pogadać z kimś od serca w przelocie. Chcemy mieć z kimś kontakt, ale by się zaangażować, potrzebujemy atmosfery, czasu, pewności. Dlatego jeśli chcesz (bo możesz przecież wcale nie chcieć) pogłębić swoje werbalne kontakty z ludźmi, zaczynaj tak:

 • Jak tam twoja dziewczyna, dostała się?
 • I co, kupiłeś już ten modem?
 • Masz dzisiaj czas czy nadal latem uczysz się hiszpańskiego?

To trudne, bo żeby tyle o ludziach wiedzieć, trzeba ich słuchać. A to jest dla wielu z nas prawie niewykonalne. Jednak pięć minut normalnej, wartościowej rozmowy o czymś – jest jak życiodajna woda.

 

Test

Czy umiesz rozmawiać?

Na każde z poniższych pytań odpowiedz, używając jednej z następujących odpowiedzi: tak, raczej tak, raczej nie, nie.

 1. Czy ktoś, kto nie umie się dobrze wysłowić,jest mało inteligentny?
 2. Gdy przerywasz, to znaczy, że masz coś ważniejszego do powiedzenia?
 3. Jeśli ktoś, chcąc coś udowodnić, robi Ci wykład z historii Polski, to jest według Ciebie przekonujący?
 4. Czy uważasz, że wulgaryzmy w rozmowie są zawsze nie do przyjęcia i żadna sytuacja ich nie usprawiedliwia?
 5. Gdy ktoś milczy, to oznacza, że Cięuważnie słucha?
 6. Czy zadawanie pytań to najlepsza metoda zachęcania do rozmowy?
 7. Nie z każdym człowiekiem da się „normalnie” porozmawiać?

Policz punkty

Za każde „tak” przyznaj sobie 4 punkty, za każde „raczej tak” – 3 punkty, za „raczej nie” – 2 punkty, a za „nie” – 1 punkt. Sumę przyznanych punktów zapisz.

7 – 13 punktów:
Umiesz rozmawiać. Jesteś dobry słuchaczem. Jeśli jeszcze dodatkowo nie zdradzasz tajemnic – nic dziwnego, że ludzie uwielbiają z Tobą spędzać czas. Umiesz słuchać, gdzie się tego nauczyłeś?

14 – 21 punktów:
Rozmowa bywa dla Ciebie (i dla Twojego adwersarza) trudną rozrywką. Denerwują Cię ludzie, gdy za dużo mówią i gdy za długo milczą. Oni Cię ogólnie denerwują; nie tylko w rozmowie, prawda?

22 – 28 punktów:
Nie umiesz rozmawiać, chcesz tylko być wysłuchany. Masz raczej minimalistyczne potrzeby w tym zakresie. Jednak możesz jeszcze nauczyć się dobrze rozmawiać. Zrób to teraz. Latem najlepiej się gada, bo nie da się iść na łatwiznę i pytać, co w szkole.