Co jest Twoją piętą achillesową? Nie umiesz powiedzieć? To źle! Swoje słabe strony trzeba koniecznie zidentyfikować.

Moja mama była ostatnio na zebraniu. Nie mam najmniejszych problemów z nauką, ale teraz, przy nowej polonistce nagle okazało się, że moją słabą stroną jest za mały rozmach. Każdego z klasy Polonicha wypunktowała.
Tym najsłabszym wyciągnęła ortografię, średniakom – styl, a mnie… brak rozmachu. Wkurzyłam się. Dlaczego ona nie umie nikogo pochwalić? Przyjąć, że jest OK. Ani jedna osoba nie okazała się po prostu dobra z polskiego. Wściekłam się. Co za babsko…
Magda

Nie wiem, co tak Magdę zaszokowało. Mnie w tej sytuacji nic nie szokuje. Tak to już jest i trzeba jak najszybciej sobie to uświadomić: każdy ma jakieś wady, słabe strony. W każdym jest coś, co da się objąć programem naprawczym. Waszej nowej polonistce po prostu chce się sięgnąć głębiej niż tylko ortografia i styl. Że też tacy belfrzy jeszcze istnieją. Cud?

Każdy z nas jest Achillesem

Przypadek Achillesa nie jest odosobniony, bo każdy człowiek może być lepszy, niż jest. Oczywiście można się dzięki temu do każdego przyczepić, że powinien nad sobą pracować… Ale czyż nie powinien? Na nauczycielach akurat bardzo dobrze widać lenistwo w wykrywaniu owych słabości: zły uczeń jest leniwy i koniec – nikt nie wnika głębiej. A warto.

„Nasze słabości są naszą siłą”

Siła aforyzmów polega na tym, że każdy z nas znajduje w nich to, czego w danej chwili potrzebuje. A wszyscy i zawsze potrzebujemy jednego – potwierdzenia, że wszystko jest z nami w najlepszym porządku. Dlatego czytamy ten miły aforyzm i takie skojarzenia kiełkują nam w głowie automatycznie:

  • Brak punktualności – luz, dystans do życia, spokój wewnętrzny.
  • Nieufność – omijanie nieszczęść, rozwaga.
  • Skłonność do kłamstwa – elastyczność poglądów.
  • Skąpstwo – oszczędność, rozwaga, wyważenie.

Takie rozumienie tej maksymy jest bardzo niebezpieczne, choć nie przeczę, że bardzo pociągające. To klasyczna pułapka chodzenia w życiu na łatwiznę i na skróty. Jednak to zawsze bardzo krótka droga. Gdy słyszę maksymy w stylu: „Jakiego mnie stworzyłeś, takiego mnie masz”, to automatycznie widzę zamarzającego w parku pijaka, który ciągnie ostatni łyk i mamrocze: „Wszystko jest dla ludzi”.

 

Test

Twoja słaba strona.

Marzysz o architekturze, ale rysunek nie jest Twoją mocną stroną. Co planujesz?

♥ Wszystko da się obejść.
♦ Może wezmę ze dwie lekcje.
♠ Chyba nie rysuję tak najgorzej.

Przez własną głupotę wpakowałeś się w kłopoty. Leżysz w łóżku i co Cię gryzie?

♥ Nic, jakoś to będzie.
♦ Kto mi teraz pomoże?
♠ Dlaczego tego nie przewidziałem?

Napisałeś na brudno spore wypracowanie. W połowie przepisywania nagle musisz je już oddać. Które rozwiązanie wybierzesz?

♥ Kończę, gdzie jestem.
♦ Daję resztę w brudnopisie.
♠ Nie wiem. To zależy od… wszystkiego.

Ktoś „uroczy” opowiada Ci szczegóły jakiegoś samobójstwa. Jaki motyw przemówi do Ciebie najbardziej?

♥ Kompromitacja.
♦ Przeciążenie.
♠ Miłość.

Jaki problem dotyczy Ciebie w najmniejszym stopniu?

 

Odpowiedzi

Większość ♥: Narcyz i okolice
Masz typowy przerost ego. Uważasz się za osobnika wyjątkowego, któremu od życia należą się szczególne względy. Kochasz swoje decyzje, często ocierasz się o nonkonformizm na pokaz. Cechuje Cię skrajny egoizm, brak empatii, bufoneria, kłótliwość, arogancja, obrażalstwo, nieprzyjmowanie jakiejkolwiek krytyki. Zacznij działać w jakichś grupach wsparcia, zostań wolontariuszem – od razu znajdziesz swoje miejsce.

Większość ♦: Pędziwiatr z przyległościami
Masz potencjał, ale brak silnej woli. Błyskawicznie się wypalasz, nie umiesz żadnego projektu doprowadzić do końca. Bez przerwy rzucasz sobie nowe wyzwania i obietnice, jednak nic z tego nie wychodzi. Cechuje Cię brak wiary w siebie, szybkie znużenie, ciągła gonitwa za nowymi doznaniami, brak stałości. Wyznaczaj sobie jak najkrótsze dystanse celów oraz niesurowe kary (w razie niedotrzymania słowa). Musisz ogłaszać publicznie, nad czym pracujesz, bo tylko zewnętrzna opinia może Cię zmobilizować.

Większość ♠: Kochaś i spółka
Nie chce Ci się dostosowywać do najlepszego ze światów. Myślisz, że pozą luzaka przejdziesz na skróty. Cechuje Cię ignorowanie świata i nieumiejętność jakiejkolwiek współpracy z ludźmi, niepunktualność, mylenie ludzi, faktów, zdarzeń, niewyciągnie wniosków z doświadczeń własnych, kierowanie się zawsze wyłącznie instynktem. Przejdź na własny garnuszek, weź za kogoś całkowitą odpowiedzialność.