Skończyłeś szkołę. Za moment zaczniesz funkcjonować w nowej grupie społecznej…
10 RAD, jak wyjść z dotychczasowej roli w grupie, bez względu na to, jaka ona była:
1. Każdego dnia, gdy jesteś poza wpływem grupy, analizuj swoje zachowania, zastanawiaj się, dlaczego postąpiłeś tak, a nie inaczej. Żyj świadomie.
2. Popracuj nad mową ciała. Pilnuj się, jak chodzisz, jak gestykulujesz, jak mówisz… Zmień się zewnętrznie, a niechybnie nastąpią też zmiany wewnętrzne.
3. Gdy tylko możesz, przejmuj inicjatywę. Kreuj swoje miejsce. Bądź najaktywniejszy.Kwestionuj każdy pierwszy pomysł grupy. Stań się bezlitosnym krytykiem. Miej zawsze własne zdanie. Przyzwyczaj ludzi, że Ty na pewno będziesz na opak.
4. Zadbaj o przynależności co najmniej do dwóch grup. Gdy masz jakiekolwiek inne sprawy poza życiem grupy, od razu jesteś mocniejszy.
5. Baw się, wymyśl sobie rozrywki, do których nie dopuszczasz nikogo ze swojej grupy. Miej swoje rewiry, nic nikomu o nich nie mów. Twoje „drugie życie” po pewnym czasie koledzy zaczną wyczuwać. I szanować to.
6. Wchodź w polemikę z liderem. Jeśli brak Ci odwagi, nie kwestionuj jego pomysłów wprost, ale pytaj „Dlaczego tak sądzisz? Dlaczego chcesz tak zrobić? Dlaczego…”. To mocno naruszy jego pozycję, a wzmocni Twoją.
7. Wypowiadaj się dobrze o Waszych „wrogach”, czyli o osobach nieprzynależnych do grupy. Zawsze bądź ich adwokatem.
8. Od czasu do czasu mów cudotwórcze zdanie: „Muszę już iść. Mam coś do załatwienia”. Nie wiadomo dlaczego, ale taka formułka wzbudza zawsze powszechny respekt.
9. Nie pozwalaj sobie na fantazje, jaki to Ty jesteś silny, mocny, sprytny, inteligentny. Zamiast tego uwierz, że to możliwe.
10 . Jak widzisz, praca nad zmianą roli w grupie jest niemal tożsama z pracą nad samooceną, bo jasne jest, że nikt nie chce rezygnować nagle z roli lidera. Prawie każdy chce natomiast wyjść z roli popychadła, pachołka lub wesołka.