Zaczynasz nowe życie! Wszystko przed Tobą! Zmiana środowiska zawsze stwarza genialną okazję do odsłonięcia nowej (lub starej, ale w innym świetle) twarzy. Możesz zaprezentować się jak tylko chcesz – każdy pomysł zostanie, przynajmniej na początku, kupiony.

Problem w tym, że Ty sam nie bardzo jeszcze wiesz, jak w zasadzie chcesz tę szansę wykorzystać, jak chcesz się w nowym środowisku odnaleźć. Niestety, nie jesteś już ani w podstawówce, ani w gimnazjum i nadszedł ciężki czas świadomego kierowania swoim życiem. Dlatego – w jakikolwiek sposób będziesz odnajdywał się w szkole średniej – pamiętaj o jednym: miej świadomość, co robisz.

Przyjrzyj się kilku konkretnym sposobom na odnalezienie się (czyli szybkie wykorzystanie szansy) w szkole średniej:

  • 1. Zmień rolę społeczną – jeśli do tej pory czułeś się w gimnazjum tłamszony, niedoceniany, “zakurzony” – teraz masz jedyną szansę zmienić to. Wymyśl rolę dla siebie i zagraj ją. To wcale nieoszukiwanie. Wszyscy gramy role, a to bardzo dobry sposób, żeby błyskawicznie się w nowym miejscu odnaleźć, bo nie będziesz czuł stresu, tylko radość, że masz szansę bycia kimś nowym.
  • 2. Nic nie rób, czyli podejdź do nowego miejsca filozoficznie – też dobry sposób, może nie dla wszystkich, ale znakomity szczególnie dla tych strasznie się wszystkim przejmujących. To w końcu tylko cztery lata. Czy warto do tak krótkiego czasu przywiązywać wagę?
  • 3. Zaangażuj się szybko i całościowo w cokolwiek, co robią w nowej szkole – genialny sposób! Polecamy serdecznie! Odnajdziesz się natychmiast. Będziesz miał w krótkim czasie masę znajomych w całej szkole i będziesz czuł się u siebie.
  • 4. Wyznacz sobie cel… Piękne wyjście – chyba najlepsze, bo najbardziej twórcze. Określ sobie, co chcesz przez te cztery lata zdziałać, wyobraź sobie siebie, gdy dostajesz maturę, kim chcesz wtedy być, co umiesz. Od razu zacznij myśleć w kategoriach: co ta szkoła może mi dać, jak z niej skorzystam, jak ona pomoże mi zrealizować moje cele. Nastaw się na jakiś konkretny sukces, a odnajdziesz się błyskawicznie.
  • 5. Zakochaj się (ewentualnie z kimś zaprzyjaźnij) – znakomity pomysł! Nie ma jak zażyłość w nowym miejscu. Od razu przestaniesz się czuć obco i wręcz będziesz biec co tchu do placówki edukacyjnej. Żarty na bok – to dobre wyjście, po prostu poszukaj chociaż jednej bratniej duszy, a od razu znajdziesz się w nowej szkole jak u siebie.
  • 6. Znajdź kogoś, komu pomożesz… Gdy masz być dla kogoś tarczą, przestajesz tak strasznie skupiać się na sobie. Jest Ci lżej, czujesz w sobie siłę i co więcej – masz tę siłę. Znakomite wyjście!