Emocje, adrenalina, nowe wyzwania… Jedną z najbardziej ciekawych i modnych dyscyplin aktywnego spędzania czasu ostatnich lat stała się wspinaczka.

Coraz większa ilość tzw. skałek i oraz ścianek zostaje oddana na użytek publiczny. Dla wszystkich, którzy są lub dopiero zostaną fanami wspinaczki, zima oznacza jedynie przeniesienie się do hal sportowych.
Wspinaczka to przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że trzeba użyć rąk do utrzymania równowagi. Inaczej rzecz ujmując, za pomocą naszych dłoni i nie zawsze nóg, pniemy się ku górze. Dawno temu wspinaczka była uważana za sport przestrzenny, taki jak żeglarstwo czy szybownictwo. Dopiero upowszechnienie i popularyzacja sztucznych ścian wspinaczkowych spowodowała, że ten typ sportu jest dostępny dla… no właśnie. Czy każda osoba może się wspinać?

Dla kogo jest ten sport?

Na pewno silny lęk wysokości, wady serca, a także otyłość czy słaba kondycja wykluczają sprawne pokonywanie metrów w pionie. Oczywiście, jak w każdej dyscyplinie sportu początki bywają trudne i nie należy się z góry załamywać.
Idąc pierwszy raz na ściankę, powinniśmy mieć świadomość, że poniżej osiemnastego roku życia potrzebna jest zgoda rodziców. Kolejnym dość istotnym elementem jest fakt, że do tanga trzeba dwojga:) Tak samo jest ze wspinaczką. Nawet do najprostszego trybu tzw. na wędkę potrzebne są dwie osoby (jedna asekuruje, podczas gdy druga się wspina).
Pakując się na ściankę, najlepiej zabrać ze sobą buty na płaskiej podeszwie – trampki, halówki lub też adidasy. Warto zaopatrzyć się w dużo wody, strój do przebrania oraz coś do jedzenia. Bardziej zaawansowanym proponuje zaopatrzyć się w woreczek (koszt ok. 30 zł) plus magnezja (ok. 10 zł) plus specjalistyczne obuwie (od 100 zł w górę).

O co tu chodzi?

Po pierwsze celem wspinaczki jest wejść, wdrapać się na samą górę ściany, co za każdym razem przynosi ciekawe, trudne do opisania, pozytywne uczucie. Istnieją różne szlaki wspinania, które odróżniamy po kolorach chwytów. Zawsze istnieje w podświadomości ryzyko, że można spaść! Dlatego właśnie szaleje nam poziom adrenaliny we krwi, a co za tym idzie, mamy ograniczone zaufanie do zabezpieczeń oraz przeraźliwie większą siłę.
Wspinaczka jest na pewno sportem, który doskonale rozwija mięśnie, a nawet wyobraźnię.
W aktywny sposób można mile spędzić czas ze znajomymi. Instruktorzy są zobowiązani zadbać o poprawne zakładanie uprzęży, wiązanie lin i przeprowadzenie kilku prób na początku, przekazując nam potrzebną wiedzę.

Rodzaje wspinaczek

Wyróżniamy trzy typy wspinaczki: buldering, na wędkę oraz z asekuracją dolną.
Pierwsza nie wymaga zabezpieczeń oraz partnera. Na tzw. wędkę potrzebny jest już cały osprzęt, asekurant i dobra motywacja, aby osiągnąć cel. Wspinaczka z asekuracją dolną jest przeznaczona dla zaawansowanych w temacie.

Kursy wspinaczkowe
Koszt takiej zabawy to ok. 200 zł przy trzech spotkaniach w tygodniu na czas dwóch, trzech godzin. Będąc w klubie, możemy liczyć na zniżki i wyjazdy za granicę. Ogólny koszt jednorazowego pobytu na ściance waha się w zależności od miejsca w granicach cenowych od 11 do 20 zł.
Po zaliczeniu wszystkich ścianek w Warszawie śmiało mogę napisać, iż każda ma swój urok. Różnorodność brył i układu chwytów nie pozwala nam na schematyczne przecieranie wciąż tych samych ścieżek. Co jakiś czas instruktorzy zmieniają układ chwytów.

Jak rozsypane puzzle…

Co wyróżnia wspinaczkę spośród innych dyscyplin sportu? Poza siłą fizyczną potrzebna jest wyobraźnia i inteligencja, ponieważ kolorowe chwyty na ścianie można porównać do rozsypanych puzzli. Dopasowując dane elementy, tworzymy sobie drogę ku górze. Na pewno kiedy jesteśmy osiem metrów nad podłożem, trzymamy się malutkich uchwytów jedną ręką, rośnie nam poziom adrenaliny, i pojawia się trudne do opisania uczucie walki o życie!