To ostatni moment, by zorientować się, co jeszcze trzeba zrobić, by móc wyjechać na… obóz żeglarski!

Nie chcesz do Ustki z rodzinką – jedź na żagle!
Ani do Dąbek z trojgiem młodszego rodzeństwa… A rodzice organizują właś­nie wczasy w Dąbkach? Musisz się opowiedzieć, bo ilość miejsc, opłaty itp., itd. Nie daj się. Nie chcesz, to nie jedź. Zorganizuj sobie w tym czasie wypad na żagle!

Obóz żeglarski! To jest to!
Jeśli przekonasz rodziców, że impreza jest zorganizowana, pod opieką instruktora – nie będą nic gadać. Mogą przecież to, co i tak wydaliby na ciebie nad morzem, zainwestować w obóz. A przy tym – czyż można w ogóle porównywać wartości dla zdrowia tłustych fryt i smażenia się na słońcu, z wiatrem, wodą, łodzią i nową sprawnością? No nie można – i oni o tym wiedzą.

Z kim jechać?
Zaufaj poradom kumpli. Ktoś był, zna organizatora – to już rzecz sprawdzona. Najlepiej w ogóle jechać z kimś albo w grupie. Ale jeśli to niemożliwe – sprawdź:

  • Czy organizator obozu działa legalnie.
  • Czy ma koncesję wydaną UKFiT (w centralnym rejestrze zezwoleń http://turystyka.crz.mg.gov.pl/index.html.
  • Zapytaj o polisę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Niech Ci ją pokaże. Ważna jest suma gwarancyjna – musi być wyższa od Twojej opłaty za obóz!
  • Unikaj ofert tanich, najtańszych – to jakieś krzaki.
  • Unikaj firm małych, nieznanych, nowo powstałych.
  • Zaufaj tradycyjnym organizatorom turystycznym, z renomą, o znanej nazwie. Najlepiej niech poleci Ci ją rodzic.

Trzeba się za to zabrać właśnie teraz nie tylko ze względu na plany rodziców, ale właśnie teraz trwa nabór na obozy żeglarskie.

Uwaga!
Wystrzegaj się imprez mających łączyć wszystkie możliwe zalety. Jeśli np. ktoś proponuje Ci imprezę „turystyczno-szkoleniową” to ma ona mieć zalety pływania turystycznego i kursu szkoleniowego. Jeśli nie chcesz jeszcze zdobywać patentu, wybierz imprezę turystyczną, rekreacyjną. Najlepszy będzie rejs. Poznasz prawdziwe żeglarstwo. Żeglowanie co dzień po innym jeziorze, noclegi w kolejnych portach i na biwakach. Prawdopodobnie będziesz mieć okazję płynąć przez kanał, śluzę itp.

Jaki rodzaj obozu?
Kiedy już dokonasz selekcji organizatorów, przede wszystkim musisz zastanowić się, czego oczekujesz.
• Czy chcesz wyjechać na obóz, żeby swobodnie wypocząć, pływać sobie rekreacyjnie i na luzie poznawać żeglarstwo?
• Czy też chcesz pojechać na imprezę szkoleniową, gdzie przejdziesz intensywny kurs i na koniec zdobędziesz patent żeglarza jachtowego?