Nienawidzisz korków na drogach? Denerwują Cię szare blokowiska, które nas otaczają? Chciałbyś, żeby każdy miał dom, o jakim marzy? Oto zawody dla Ciebie.

Tester predyspozycji

To praca dla Ciebie, jeśli…

  • lubisz matematykę, dobrze radzisz sobie z obliczeniami i mierzeniem kątów
  • jesteś dokładny i skrupulatny
  • lubisz patrzeć na efekty swojej pracy
  • masz zmysł graficzny
  • niestraszna Ci praca przy komputerze

Zrezygnuj, jeśli…

  • brakuje Ci wyobraźni przestrzennej
  • nie lubisz ciężko pracować
  • jesteś osobą roztrzepaną i nie przywiązujesz wagi do szczegółów

Droga do zawodu

Wybór szkoły średniej powinien być uzależniony od tego, czym chciałbyś się zajmować. Jeżeli marzy Ci się projektowanie nowych domów, budowanie dróg i mostów, to powinieneś rozpocząć naukę w liceum, najlepiej w klasie o profilu matematyczno-fizycznym lub informatycznym, a potem starać się o przyjęcie na wydział architektury lub budownictwa. Warto też zapisać się na lekcje rysunku, np. w ośrodku kultury, czy dodatkowe zajęcia plastyczne w szkole. Już w gimnazjum bądź szczególnie czujny i uważny na lekcjach z rysunku technicznego – to na pewno przyda Ci się w przyszłości. Ucz się również obsługi różnych programów graficznych, bo czeka Cię dużo pracy przy komputerze.

Jeżeli nie liceum, to oczywiście technikum – to droga dla tych, którzy mają już bardzo sprecyzowane zainteresowania i dokładnie wiedzą, co chcą robić w przyszłości. Na pewno znajdziesz w swojej miejscowości lub gdzieś w pobliżu szkołę o kierunku związanym z budownictwem. To modne i stale potrzebne kierunki.

Zawody w budownictwie

Zawód: architekt
Od jego talentu, umiejętności i pomysłów zależy wygląd naszych domów. Nie podobają Ci się szare blokowiska? Owszem, możesz to zmienić, ale tylko w pewnym stopniu. Architekt wykorzystuje swoją wyobraźnię, ale musi też wziąć pod uwagę plany zagospodarowania przestrzeni.
Od wiedzy architekta zależy również bezpieczeństwo i funkcjonalność budynków. Jeżeli chcesz zostać architektem, już dziś zacznij uczyć się rysunku, matematyki i obsługi komputera. Dziś nikt już nie stoi przy desce kreślarskiej, wszystko jest projektowane komputerowo.

Zawód: kierownik budowy
Do jego obowiązków należy kierowanie całością prac na budowie. Decyduje o kolejności podejmowanych robót oraz nadzoruje, żeby były prawidłowo wykonane. Odpowiada za to, by jego pracownicy oddali do użytku budynki czy inne obiekty w wyznaczonym terminie i by spełniały one wszystkie normy. To funkcja dla osób, które potrafią kierować ludźmi, są systematyczne i zorganizowane.

Zawód: budowniczy dróg i mostów
Słyszysz ciągłe narzekania na stan dróg i mostów w Polsce. To jeden z ważniejszych problemów naszego kraju. Niestety, ciągle brakuje pieniędzy na modernizację starych dróg i budowę nowych. Ale to musi się zmienić, bo wkrótce utkniemy w gigantycznym korku. Uwaga! Jeśli
będziesz specjalistą od budowy dróg i mostów, pracy nie powinno Ci zabraknąć. To zawód bardzo przyszłościowy, bo samochodów jeździ po drogach coraz więcej!

Zawód: murarz
To jeden z ważniejszych ludzi na budowie. Od jego solidności i staranności zależy, czy budynek będzie stabilny, a jego ściany proste. To ciężka, fizyczna praca i niestety mało popłatna.

Zawód: konstruktor budowlany
Projekt architektoniczny i wykonanie prac budowlanych to nie wszystko. W przypadku budynku wielorodzinnego potrzebna jest jeszcze osoba,
która opracuje całą konstrukcję budowlaną tak, żeby budynek był bezpieczny i żeby się nie zawalił. Na konstruktorach spoczywa ogromna odpowiedzialność, dlatego powinni mieć ogromną wiedzę i być dokładni.

 

Zawody pokrewne

Zawód: dekorator wnętrz
Coraz więcej osób przy urządzaniu swoich mieszkań korzysta z porad zawodowych dekoratorów. Podsuwają oni doskonałe pomysły, jak zagospodarować przestrzeń, żeby była dobrze wykorzystana i jednocześnie estetyczna. Osoba, której marzy się wykonywanie tego zawodu, powinna mieć nie tylko zdolności plastyczne, ale także dobry gust i smak oraz wyobraźnię przestrzenną. I oczywiście, tysiąc pomysłów na minutę.

Zawód: agent nieruchomości
Rynek nieruchomości rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Buduje się dużo i wiele osób poszukuje dla siebie wygodnego domu. Agent nieruchomości pomaga znaleźć takie mieszkanie i dopełnić wszystkich formalności. Pośredniczy między sprzedającym mieszkanie a kupującym. Powinien starać się, aby obie strony wywiązały się ze swoich zobowiązań i żeby cała transakcja przebiegła bez kłopotów.
Dobry agent musi być osobą komunikatywną i operatywną. Jego zarobki są bowiem uzależnione od szczęścia i zaangażowania. Agenci pracują na własny rachunek. Co to oznacza? Po prostu ich wypłata zależy od liczby pozytywnie zakończonych transakcji, czyli od liczby sprzedanych/ kupionych mieszkań.

Zawód: architekt krajobrazu
Architektów krajobrazu nazywa się często ludźmi renesansu. Znają się nie tylko na krzewach, kwiatach i trawnikach, ale i nieobce im są rodzaje gleb, systemy nawadniania i ogrodowe lampy oświetleniowe. To bardzo przyszłościowy zawód – zapotrzebowanie jest coraz większe, a rynek jeszcze nienasycony. Ale uwaga
– w naszej szerokości geograficznej ogrody można urządzać tylko wiosną i latem. Zimą będziesz musiał znaleźć sobie inne zajęcie.

Zawód: geodeta
Aby w ogóle zacząć budowę, niezbędny jest geodeta. Nie tylko wytycza on zasięg działki, ale i nanosi na plany działki wszystkie projekty architektoniczne. To zawód popłatny i przyszłościowy. Pamiętaj tylko, że czekają Cię ciężkie studia – dużo przedmiotów ścisłych i jeszcze więcej rysunków technicznych do wykonania.