Opisz wyjątkowy dzień swojego życia!
- Ten dzień wakacji był naprawdę szczególny.
- Dzień niepodobny do innych.
- Dzień, na który czekałam.
- Najpiękniejsze dni mojego dzieciństwa.
- Tego dnia nigdy nie zapomnę.
- To był dzień spełnionych marzeń.
Czy w Twoim życiu wydarzyło się coś, o czym warto napisać? Nawet jeśli całe życie wydaje się nudne i jednostajne, jest w nim pewnie kilka rzeczy, które warto zachować w pamięci. Co to może być?
Spotkania
Każdy z nas ma Kogoś Ważnego, kogoś kogo kiedyś spotkaliście po raz pierwszy: przyjaciela lub przyjaciółkę, pierwszą sympatię, ulubionego nauczyciela. Dzień takiego „znaleziska” można nazwać wyjątkowym. Jak to było? W jakich okolicznościach?
- Możesz zaprezentować scenerię, w której to się odbyło, otaczający pejzaż (obojętne, czy były to łany zbóż, czy podwórkowy śmietnik, do którego podążałeś z wiaderkiem). Przypomnij sobie pogodę. Na pewno natknąłeś się na takie fragmenty w literaturze: „Był ziąb, huczał wiatr, lecz na jej widok zrobiło mi się jakby cieplej, wszystko ucichło…” No właśnie.
- Opisz natłok własnych myśli, uczuć: nagłe poczucie wspólnoty dusz, onieśmielenie, zachwyt, a może wstyd z racji trzymanego w ręku wiaderka? Albo uczucia wręcz przeciwne – może się zdarzyć, że osoba, którą polubiliśmy, wcale nie przypadła nam do gustu w pierwszej chwili. Najpierw wydała się ponura, zupełnie bez poczucia humoru i niezbyt inteligenta. Za to potem…
Opowieści tego typu lubią zdarzenia. Jak rozwinęło się spotkanie? Może gdzieś razem poszliście, może coś zginęło i znaleźliście razem, może on lub ona zwichnęła nogę i trzeba było pomóc, dociągnąć do domu zakupy, ofiarę i na dodatek nasze wiaderko na śmieci?
- Przygody rozmaite, to bardzo dobry początek przyjaźni, a nawet głębszych uczuć. Nie muszą one zresztą ograniczać się do ludzi. Być może niektórzy z Was napotkali na swojej drodze życia czworonożnego przyjaciela – psa, kota albo podobną postać, która na zawsze już pozostała z Wami? To też jak najbardziej nadaje się na treść wyjątkowego dnia.
„Strach ma wielkie oczy”
- To dzień, w którym pokonałeś własny strach, przekonałeś się do czegoś,, może nauczyliście się, że… strach ma wielkie oczy i boli bardziej niż przyczyna strachu. Czego bałeś się w życiu? Może wizyty u dentysty, wyjątkowego sprawdzianu lub egzaminu, jakiegoś wyjazdu albo pierwszego dnia w nowej szkole, a może bałeś się o kogoś?
- I co uczyniłeś ze swoim lękiem, jak udało Ci się go pokonać i zwyciężyć? Czy finał całej sprawy przyniósł ulgę? I nie masz racji jeśli wstydzisz się własnych obaw i strachów. Sam Szekspir, wieszcz angielski, rzekł przecież: „Odważnym nie jest ten, kto nie odczuwa strachu, lecz ten, kto potrafi go pokonać!” Pokonać strach – to może być wyjątkowe zdarzenie, w wyjątkowym dniu.
Nagła zmiana w życiu
Wielu młodych ludzi ma za sobą taką zmianę: przeprowadzkę ze starego miejsca zamieszkania do nowego, zmianę szkoły, czasem zmienia się coś w ich życiu rodzinnym albo w zainteresowaniach. Zmiana szkoły, pierwszy dzień z nowymi kolegami, nieznani nauczyciele… To na pewno niezapomniane chwile.
- Takim niezwykłym momentem w Twoim życiu może być dzień, w którym odkrywasz, że chcesz być… archeologiem. Zobaczyłeś film, przeczytałeś książkę o pierwszych odkrywcach starożytności i postanowiłeś, robić to co oni.
- Pewnego dnia ojciec zabrał Cię na wycieczkę w góry. Na własne oczy zobaczyłeś widoki, które widziałeś tylko w telewizji, poczułeś smak potu i satysfakcję ze zdobycia pierwszego szczytu i… To jest wspaniałe – myślisz. Tak chcę spędzać każdą wolna chwilę.
Osiągnięcie celu
Na pewno stawiałeś przed sobą większe i mniejsze cele. Kiedy udało Ci się osiągnąć któryś, to zapewne stało się to pewnego szczególnego dnia.
Jeśli za taki cel stawiałeś sobie dostanie się do renomowanego gimnazjum – to egzamin, ogłoszenie listy przyjętych lub pierwszy dzień w tej szkole był dniem bardzo ważnym. Ale może miałeś inny ważny cel: osiągnąć jakieś wyniki w nauce, poprawić oceny z danego przedmiotu, pogodzić zwaśnionych przyjaciół, zdobyć czyjąś przyjaźń, pomóc komuś, kto tej pomocy potrzebuje… Jeśli coś z tych rzeczy lub podobnych, udało Ci się zrealizować – warto to opisać.
Sprawy tych, których kochamy
- Czy tęskniłeś za kimś i pewnego dnia ten ktoś przyjechał? Był to więc dzień niepodobny do innych.
- Czy martwiliście się o kogoś – o to, czy uda mu się przedsięwzięcie, czy wyzdrowieje, przyjedzie, zdobędzie nagrodę w konkursie, czy poradzi sobie z trudną sytuacją życiową? Dotyczy przyjaciół, rodzeństwa, rodziców… Nawet sąsiadów, jeśli im dobrze życzymy.
I może to być zarówno dzień, w którym nasza starsza siostra wydała tomik poezji, jak i dzień, w którym sąsiad zamienił starego malucha na „nówkę” forda i wszyscy musieliście oglądać go z zachwytem przez kilka godzin. Szczęście i radość zawsze warto opisać, są nawet ważniejsze niż ich przyczyna, podobnie jak ze strachem.
Spokojny dzień
Być może ktoś, kto żyje intensywnie, wciąż coś mu się przydarza, życie nieustannie płata mu figle – może uznać za swój niezwykły dzień jakiś dzień zupełnie zwykły. Taki uporządkowany, od rana do wieczora, dzień, w którym nic się nie zdarzyło, człowiek wypełnił swoje obowiązki, odpoczął, pomarzył…
Szczęśliwy, niezwykły, szczególny nie musi oznaczać: sensacyjny, gwałtowny, dramatyczny. Być może umiesz czerpać radość z pierwszego dnia wakacji albo z jesiennego, spokojnego popołudnia, gdy za oknem pada deszcz, a w domu raźno płonie ogień na kominku.
Czy pamiętacie wiersz Czesława Miłosza pt. Dar?
Dzień taki szczęśliwy
Mgła opadła wcześnie,
pracowałem w ogrodzie.
Kolibry przystawały nad kwiatem kapryfolium
Nie było na ziemi rzeczy, którą chciałbym mieć
Nie znałem nikogo, komu warto byłoby zazdrościć (…)
Podpatrzeć literaturę, film…
Być może „wielki dzień” bohatera literackiego albo filmowego natchnie Cię do własnych refleksji. Jeśli żadna z powyższych dróg nie odpowiada Ci osobiście, jest na to taka rada: doradzić innym. Naprawdę. Nic tak dobrze nie poprawia samopoczucia i nie wywołuje pomysłów, jak rady dawane innym. Co powinni opisać jako swój najwspanialszy dzień nasi ulubieni bohaterowie filmów lub lektur (niekoniecznie szkolnych)?
- Mały Książę
Jego wysokość mógłby opisać dzień, w którym powrócił na swoją Planetę, a tam okazało się, że jego Róża wciąż czeka, i że wybaczyła mu wycieczkę. To nie taka łatwa sprawa wybaczyć komuś, że pojechał zwiedzać wszechświat, gdy najbliższej mu Róży zagrażały podmuchy wiatru i korzenie baobabów. Ale może Róża przebaczy podróżnikowi i Książę będzie miał swój najszczęśliwszy, nie opisany w książce dzień?
- Ikar
A Ty, niepokorny marzycielu, powinieneś mieć czas opisać swój lot ku słońcu, zanim spadniesz i przestaniesz istnieć. Jeśli marzenie o tym, by latać na wzór ptaków i zobaczyć ziemię z daleka, a słońce z bliska, było tak silne – Twój najszczęśliwszy dzień był zarazem twoim dniem ostatnim. I teraz obojętne, czy Cię podziwiają, czy potępiają za twój czyn – spełniły się Twoje marzenia…
Pytanie o najszczęśliwszy dzień możesz zadać każdej postaci, którą lubisz, a nawet takiej, za którą nie przepadasz. Nie chodzi też o to, by taki dzień bohatera opisywać przy okazji własnej pracy pisemnej, o własnym dniu. Chodzi o to, by obserwować i uczyć się czegoś z książek, które czytamy.
Inni bohaterowie literaccy, którzy mogą Wam podsunąć pomysł na wyjątkowy dzień:
- Staś i Nel mogą przypomnieć dużo wyjątkowych dni:
- dzień porwania
- dzień, w którym spotkali Kalego
- dzień, w którym znaleźli słonia
- dzień odnalezienia ojców
- Rudy, Zośka, Alek (dzień, w którym odbili Rudego i dali dowód swej odwagi i wielkiej przyjaźni)
- Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek (dzień, w którym pogodzili się – ciekawe, czy na długo…)
Przydatne cytaty
- Żyć należy każdą chwilą i dbać o to, by przeżyć ją w sposób najbardziej pełny i przyjemny.
Epikur
- Doniesionym do celu
nie wolno twierdzić,
że ten cel zdobyli.
M. von Ebner-Eschenbach - Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka.
Zofia Nałkowska - Istota wspomnień polega na tym, że nic nie przemija.
E. Canetti
Wspomnienia to nasze doświadczenie.
Uczą, co robić, czego unikać. Więc każdy rozgląda się i przygląda, potem znów poznaje coś innego, nowego.
Pamięta, zapomina i znów wspomina.
J. Korczak