Co rozumiesz pod pojęciem rewolucja przemysłowa?
Rewolucja przemysłowa rozpoczęła się w Anglii w XVIII w. i zapoczątkowana była wynalazkami przede wszystkim w przemyśle włókienniczym. W drugiej połowie XVIII w. do produkcji tkanin bawełnianych wprowadzono maszyny przędzalnicze (wynalezione 1765 – 1769 r. , zwiększyły 200-krotnie wydajność pracy) i mechaniczne warsztaty tkackie (wynalezione 1785 r.). Ale zmiany miały też miejsce w innych gałęziach przemysłu. W hutnictwie główną rolę odegrały nowe metody wytapiania i obróbki żelaza, w których zastąpiono węgiel drzewny węglem kamiennym i koksem, co doprowadziło do skonstruowania nowego typu wielkich pieców.
Przełomowe okazało się wynalezienie maszyny parowej przez Jamesa Watta w 1769 r. Przewrót dokonał się w wyniku zastosowania maszyny parowej do napędu urządzeń mechanicznych w górnictwie, hutnictwie, włókiennictwie, następnie w innych dziedzinach produkcji, na końcu w transporcie.
Dzięki tym wszystkim urządzeniom mogła dokonać się rewolucja przemysłowa. Pod pojęciem tym rozumiemy przejście od przemysłu manufakturowego (praca ręczna) do przemysłu zmechanizowanego, od produkcji pojedynczych wyrobów do produkcji masowej. To oznaczało zmiany w organizacji produkcji i charakterze przedsiębiorstw. Nastąpił spadek znaczenia rzemieślników, chłopów i wielkich właścicieli ziemskich przy wzroście znaczenia coraz liczniejszej nowej klasy robotników oraz burżuazji przemysłowej. Jednocześnie następowała koncentracja ludności w dużych miastach.