Co było Twoim zdaniem największym wynalazkiem ludzkości: druk, elektryczność, komputer, kino? A może jeszcze coś innego? Uzasadnij swój sąd.

Moim zdaniem największym wynalazkiem, który najbardziej przyczynił się do postępu ludzkości, jest elektryczność. Uważam, że większość ludzi powiedziałoby to samo. Z pewnością ci wielcy odkrywcy, którzy po raz pierwszy wykorzystali energię elektryczną, nie mieli pojęcia, jak bardzo ich wynalazek zmieni oblicze ziemi w kolejnych stuleciach. Nie mogę zrozumieć, dlaczego o lotach w kosmos i broni atomowej mówi się tak dużo, a o Michaelu Faradayu (odkrywcy zjawiska indukcji elektrycznej) usłyszałam niedawno. Być może chodzi tu o stopień ciekawości tematu – wyprawy na podbój wszechświata to newsy: w ich cieniu sprawa elektryczności wydaje się nam nieco przestarzała. Jednak mimo wszystko, mają one stosunkowo niewielki wpływ na nasze codzienne życie, natomiast urządzeń elektrycznych używamy nieustannie.

Dzisiaj nie można wyobrazić sobie nawet jednego dnia bez światła, komputera, telewizora, radia czy internetu. Wielkie miasta wraz z utratą prądu “tracą istnienie”. Powstają wówczas wielkie trudności z przemieszczaniem się, ponieważ zatrzymują się tramwaje, trolejbusy… Jest nadzieja na dotarcie do celu autobusem lub autem… Ale… nie! Samochody “pozbawione” sygnalizacji świetlnej zatrzymują się również. Powstaje wielki chaos… Przestają pracować komputery, toteż zamyka się banki, biura, sklepy, zakłady przemysłowe… Stają windy. Ludzie nudzą się niezmiernie, nie mogąc obejrzeć ulubionego serialu. Są odcięci od reszty świata, pozbawieni dostępu do informacji.

Wszystko to trwa stosunkowo niedługo – po niecałych dwóch godzinach życie się normalizuje, a wydarzenia sprzed nich stają się tylko niemiłym wspomnieniem. Dlatego można spokojnie powiedzieć, że żadne inne osiągnięcie techniki nie wniknęło tak głęboko w nowoczesny świat jak elektryczność.

Basia P.

Komentarz

Szczere, sprawne, przekonujące – tak chciałoby się powiedzieć o wypracowaniu Basi. Autorka zdecydowanie broni swego stanowiska. Utrzymuje, że najważniejszym wynalazkiem ludzkości była elektryczność. Przytacza przekonujące argumenty. Właściwie jest ich niewiele, ale plastyczny obraz miasta z wyłączonym prądem, który przedstawia Basia, wydaje się bardziej sugestywny niż wyliczanka suchych argumentów za.

Plusy tego wypracowania

• Autorka umiejętnie eksponuje swoje zdanie
Zwróć uwagę na sformułowania:

Moim zdaniem…
Uważam, że…
Nie mogę zrozumieć…

• Basia konsekwentnie prowadzi tok myślowy.
Poszczególne części pracy łączą się ze sobą i wynikają z siebie nawzajem. Świadczą o tym np. takie sformułowania, jak:

Jednak mimo wszystko…
Dlatego…

• Rozprawka jest klarownie skonstruowana
Jasna teza
Moim zdaniem największym wynalazkiem, który najbardziej przyczynił się do postępu ludzkości, jest elektryczność.

Przykład inaczej sformułowanej tezy
Pośród przytoczonych w temacie pracy wynalazków w moim prywatnym rankingu wygrywa elektryczność.

Kolejne argumenty

  • inne wynalazki mają mniejszy wpływ na nasze życie
  • prądu używamy nieustannie
  • wyłączenie elektryczności paraliżuje miasta

Zakończenie

Dlatego można spokojnie powiedzieć, że żadne inne osiągnięcie techniki nie wniknęło tak głęboko w nowoczesny świat, jak elektryczność.

  • • Basia nie waha się przytaczać swych wątpliwości, a nawet sądów innych niż swój.
    Uatrakcyjnia to pracę i ożywia jej tok, ale też wypracowania nie rozbija, bo Basia umie zbijać możliwe do przytoczenia kontrargumenty. Oto najlepszy fragment tego typu:
    Nie mogę zrozumieć, dlaczego o lotach w kosmos i broni atomowej mówi się tak dużo, a o Michaelu Faradayu (odkrywcy zjawiska indukcji elektrycznej) usłyszałam niedawno. Być może chodzi tu o stopień ciekawości tematu – wyprawy na podbój wszechświata to newsy: w ich cieniu sprawa elektryczności wydaje się nam nieco przestarzała. Jednak mimo wszystko, mają one stosunkowo niewielki wpływ na nasze codzienne życie, natomiast urządzeń elektrycznych używamy nieustannie.
  • Konkretna informacja w postaci nazwiska Faradaya.
    Wzbudza zaufanie do autorki. Dzięki tej konkretnej bardzo wiadomości wydaje się ona czytelnikowi dobrze poinformowaną i kompetentną osobą.
  • Sugestywny obraz sparaliżowanego brakiem prądu miasta.
    Ten fragment działa na wyobraźnię czytelnika i zbliża temat do jego codziennego życia.
  • Subiektywny charakter wypowiedzi.
    Dobrze, że autorka odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczeń. Zdradza czytelnikowi, kiedy sama dowiedziała się czegoś o Faradayu. To bardzo ożywia rozprawkę.

Jak można było wzbogacić tę pracę?

Innymi argumentami, np. takimi:

  • Elektryczność pozwala oszczędzać nasz czas i nasze siły. Dzięki niej działają urządzenia bardzo ułatwiające nam życie, takie jak pralki, lodówki czy suszarki do włosów.
  • Nie musimy wkładać aż tak wielkiego wysiłku w wiele prac, które wykonują za nas urządzenia elektryczne (np. pranie, suszenie), być może nawet zastosowanie prądu przyczyniło się do… emancypacji kobiet, które mniej zajęte domowymi obowiązkami, wyręczone przez liczne urządzenia, miały wreszcie czas, by zająć się swymi zainteresowaniami, kształceniem, pracą zawodową.
  • Gdyby nie prąd, nie rozwinęłyby się tak masowo niektóre gałęzie sztuki, np. film, a inne, np. malarstwo czy muzyka, nie zostałyby tak spopularyzowane (to dzięki telewizji możemy się przenieść na przykład na koncert odbywający się wiele kilometrów od miejsca naszego zamieszkania albo obejrzeć dzieła sztuki znajdujące się w odległej galerii czy wysłuchać wywiadu z człowiekiem, którego nie mielibyśmy szansy usłyszeć na żywo).
  • Inne wynalazki nie miałyby miejsca, gdyby nie odkryto prądu, nie moglibyśmy bez niego tak szybko podróżować, nie wynaleziono by telewizji, nie byłoby komputerów, internetu, pralek, lodówek i sprzętu muzycznego.