Wynalazek magiczny? Fabryka snów? Toksyczna rozrywka? Czym Twoim zdaniem jest kino? Uzasadnij swój sąd.

Kino jest dla mnie magią, zaczarowaną grą dźwięków i obrazów. Przenosi nas do fantastycznych światów, na przykład na średniowieczne dwory, pokazuje dobre i złe strony życia. Po prostu bawi, naucza i wzrusza.

Uważam, że ludzie, idąc do kina, powinni wybierać filmy, o których wiedzą, że dostarczą im rozrywki i jednocześnie wprowadzą coś dobrego w ich życie. Wtedy kino stałoby się tym, czym powinno być, czyli wspaniałym widowiskiem wzbogacającym naszą egzystencję.

Z przykrością stwierdzam, że niektórzy ludzie filmami zastępują prawdziwe życie lub, co gorsza, przejmują negatywne zachowania bohaterów.

Kino wywiera wprost niesamowity wpływ na ludzi, a osoby tworzące filmy, niestety, nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Człowiek z wybujałą wyobraźnią może uznać, że skoro jego ulubiona postać ciągle łamie prawo i uchodzi jej to na sucho, on może robić to samo. Takie myślenie często okazuje się tragiczne w skutkach…

Mimo że opisałam wiele przejawów złego wpływu kina, to i tak twierdzę, że jest rzeczą wspaniałą. Trzeba jednak umieć właściwie z niego korzystać, jak z każdego innego wynalazku. To, czym stanie się dla kogoś kino, zależy tylko od niego samego. Może być przekleństwem zatruwającym życie albo wręcz przeciwnie – czymś, co daje szczęście. Dla mnie kino to coś, co pomaga dostrzec sens wielu rzeczy.
Beata

 

Komentarz

Autorka zdefiniowała, czym jej zdaniem jest kino, skupiając się na tym, że jest to wynalazek magiczny. Wskazała też, na czym może polegać toksyczność kina (zjawisko naśladowania negatywnych bohaterów). Wiele sądów zawartych w tej pracy można było jednak lepiej umotywować i pogłębić.

Wypracowanie pozostawia pewien niedosyt. Nie wszystkie swoje sądy Beata należycie umotywowała i rozwinęła. Tak jak gdyby nie postawiła kropki nad i.

Zdania, które wymagały dopełnienia

  • To na przykład opinia, że ludzie filmami zastępują prawdziwe życie. Beata nie rozwinęła tej myśli. Możemy jedynie domniemywać, że chodziło jej o karmienie się niektórych widzów wyimaginowanym życiem filmowych postaci i zaniedbywanie z tego powodu rodziny, znajomych, przyjaciół oraz o uzależnienie od kina.
  • Beata nie rozwinęła również myśli zawartej w zakończeniu, iż kino pomaga jej dostrzec sens wielu rzeczy. O co tak naprawdę chodziło tu autorce? O sens pracy reżyserów i aktorów? O wytłumaczenie życiowych prawd na ekranie? Nie wiadomo.

Jak inaczej można było napisać to wypracowanie?

1. Zdefiniować pojęcia: wynalazek magiczny, fabryka snów, toksyczna rozrywka.

2. Przyjąć jeden z punktów widzenia (tezę): na przykład kino jest fabryką snów.

3. Znaleźć argumenty, że kino jest fabryką snów, ponieważ:

  • Narodziło się z marzeń (snów) człowieka o stwarzaniu innych, niezależnych, nieistniejących światów, w których rządzi niepodzielnie twórca: reżyser. Niekiedy są to światy fantastyczne, baśniowe albo prehistoryczne, ale nawet stworzenie mającej znamiona realizmu rzeczywistości w kinie sprowadza się do ujęcia czasami całego życia bohaterów w ciągu dwóch godzin.
  • Kino jest iluzją – widzimy zdarzenia, fabuły, śledzimy losy ludzi, którzy tak naprawdę nie istnieją, choć niekiedy wydają się widzom bliżsi i bardziej wiarygodni niż realnie istniejące postacie.
  • Film kreuje gwiazdy, na przykład nieziemsko piękne kobiety i nadludzko silnych mężczyzn, to właśnie fabryka snów.
  • Ludzie, oglądając gwiazdy na ekranie, marzą o sławie, naśladują ich sposób bycia, ubierania się, nawet mówienia. Kino jest źródłem ich snów o sławie, o urodzie, ale też na przykład o miłości jak z ekranu.

4. Podsumowanie: potwierdzenie tezy, że kino jest fabryką snów.

Plus za konstrukcję!
Wypracowanie ma spójną, trójdzielną budowę. I poza drobnymi usterkami, które poprawiliśmy, napisane jest poprawnym językiem.

W wypracowaniu zauważ typowe dla rozprawki sformułowania

  • Uważam, że…
  • Mimo że…
  • Takie myślenie często okazuje się tragiczne w skutkach.
  • Dla mnie kino to…

Minus za
Zbyt rzadkie bezpośrednie nawiązywanie do tematu pracy. Ani razu w wypracowaniu nie pojawiły się sformułowania „fabryka snów” czy „wynalazek magiczny”, nie zdefiniowano ich. Tak więc autorka nie w pełni odniosła się do tematu.

Plus za sformułowania

  • zaczarowana gra dźwięków i obrazów
  • wspaniałe widowisko wzbogacające naszą egzystencję

Jak można było wzbogacić tę pracę

  • Tytułami filmów, dzięki którym Beata poczuła, że kino rzeczywiście jest „zaczarowaną grą dźwięków i obrazów”
    To mogły być jakieś filmy z pięknymi pejzażami czy sugestywnym dźwiękiem, na przykład Władca Pierścieni albo obrazy z wielkim udziałem muzyki – filmy o kompozytorach czy musicale.
  • Bardziej wtajemniczeni w temat kina mogli przywołać któryś z filmów traktujących właśnie o magii kina – to na przykład Cinema Paradiso Giuseppego Tornatore’a czy Historia kina w Popielawach Jana Jakuba Kolskiego.
  • O nieprzystawaniu bohaterów filmowych do życia mówi na przykład słynny film Woody’ego Allena Purpurowa róża z Kairu.