Napisz artykuł do popularnego czasopisma o parze literackiej lub historycznej, którą uważasz za niezwykłą.

A śmierć ich nie rozłączy…

Miłość, jaka zdarza się tylko raz w życiu. Para, jakich dziś już się nie spotyka – gotowa poświęcić dla siebie wszystko. Ona – Julia. On – Romeo.

Ileż w literaturze – nie tylko polskiej, ale i światowej – par literackich. Niektóre z nich nie różnią się wiele od nas czy naszych rodziców – ot, pary i małżeństwa jakich wiele, niczym niewyróżniające się z tłumu. Nie brakuje jednak wśród nich par wyjątkowych – takich, których połączyły niecodzienne losy, które o swoją miłość musiały walczyć, które połączyło uczucie niezwykłe.

Julia i Romeo… Romeo i Julia… Czy dziś taka miłość jest jeszcze możliwa? Czy dzisiejsi zakochani są zdolni do największych poświęceń, rezygnacji ze wszystkiego, byle tylko być blisko ukochanej osoby? Nie wiem… ale mam nadzieję, że tak! Bo czym byłoby życie bez miłości, która by je napędzała? Bez tej jednej jedynej osoby, o której można by marzyć całymi dniami i nocami? Romeo i Julia wiedzieli, że takie życie byłoby szare i niewiele warte.

Niezwykła to para! Młodzi ludzie, a o ile wydają się doroślejsi i dojrzalsi od dzisiejszej młodzieży!

Co tak ich wyróżnia? Na pozór nic. Julia Kapuleti to czternastoletnia dziewczyna – cicha, posłuszna, nieśmiała. Takich Julii i dziś są tysiące! Kiedy jednak dziewczyna poznaje na balu młodego Romea, przechodzi prawdziwą przemianę. Co tak ją odmienia? Miłość – tak, jedna jedyna, pierwsza i najprawdziwsza, taka, o której piszą poeci. To, oczywiście, miłość nieszczęśliwa – młodzi pokochali się wbrew woli swoich rodzin, które od dawna są skłócone. Zakochani potrafią jednak walczyć o swoją miłość! Odrzucają uprzedzenia swoich rodzin – ba, młodziutka Julia, do tej pory tak posłuszna rodzicom, po raz pierwszy im się sprzeciwia i potajemnie bierze ślub z ukochanym. To niezwykłe, ile potrafią dla siebie poświęcić – to nie kolejne zakochanie, chwilowy kaprys, ale dojrzałe, świadome uczucie.

O tym, że to naprawdę wyjątkowa para, decyduje ich upór i odwaga, aby zawsze, nawet wbrew wszystkiemu i wszystkim, być razem. Kiedy podstęp, który Julia obmyśliła wspólnie z ojcem Laurentym, nie udaje się, ani ona, ani Romeo nie mają najmniejszych wątpliwości – życie bez swojej drugiej połówki nie miałoby najmniejszego sensu. Dlatego, choć to rozwiązanie bardzo drastyczne i ostateczne, młodzi postanawiają odebrać sobie życie w myśl zasady – albo razem, albo wcale.

Ich miłość była bliska szaleństwu – to najprawdziwsza miłość – od pierwszego wejrzenia aż po grób. Taka, której nikt z ludzi nie jest w stanie zniszczyć, która oprze się tylko śmierci. Taka, która nie boi się przeciwności czy nakazów starszych. Zdolna do wielkich poświęceń, czasami nawet wbrew rozumowi. Czy dziś istnieje gdzieś taka Julia i taki Romeo, takie wyjątkowe pary? Romeo i Julio XXI wieku, gdzie jesteście?!

 

Jakie pary mogliście wybrać?
Wybór jest ogromny, musicie spełnić tylko dwa warunki. Po pierwsze – opisywana para ma być parą literacką lub historyczną. Ten warunek nie pozostawia chyba żadnych wątpliwości. I po drugie – ma to być para niezwykła. A co to oznacza? Dla każdego niezwykłość może przejawiać się na wielu płaszczyznach i na wiele sposobów. Ważne tylko, żeby wyraźnie to wytłumaczyć.

To tylko nasze propozycje – Wasze mogą być zupełnie inne i tak samo pasować do tematu.

Pary literackie
Adam i Ewa
Tristan i Izolda
Parys i Helena
Orfeusz i Eurydyka
Odys i Penelopa
Don Kichot i Dulcynea
Tadeusz i Zosia
Wacław i Klara

Pary historyczne
Napoleon Bonaparte i pani Walewska
Jan III Sobieski i Marysieńka (Maria Kazimiera)
Adam Mickiewicz i Maryla Wereszczakówna
Stanisław August Poniatowski i caryca Katarzyna II

 

Za co możesz zdobyć punkty?

  • Za nadanie tytułu
    Artykuł musi mieć tytuł! To charakterystyczna cecha dla tej formy wypowiedzi. Jego brak kosztował utratę punktu!
    Tytuł musi być chwytliwy – intrygować, zachęcać do przeczytania całego artykułu.
    Możesz też zastosować tzw. lid. To kilka zdań zamieszczonych między tytułem a artykułem. Wprowadzają w temat, który porusza artykuł – ale nie są klasycznym wstępem! To bardziej zachęta, aby poświęcić kilkanaście minut na zapoznanie się z tekstem, szansa na zainteresowanie nim czytelnika.
  • Za przedstawienie wybranej pary i rozwinięcie o niej informacji
    To oczywiste. Ważne jest to, żeby nie wybrać sobie pary, która pojawiła się w tekstach źródłowych – to wymóg tematu.
    Jeśli chodzi o rozwinięcie informacji – w żadnym wypadku nie opisuj życia wybranej pary ani treści lektury. Tylko najpotrzebniejsze informacje!
  • Za poprawną argumentację
    Bez tego ani rusz! Musisz uzasadnić, czemu właśnie tę, a nie inną parę uważasz za niezwykłą.
  • Za poprawną kompozycję tekstu
    Artykuł – tak jak każda inna forma wypowiedzi – wymaga zachowania trójdzielności tekstu.
    Czyli – wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Ważne, żeby wszystkie części pracy były ze sobą logicznie powiązane i uporządkowane.

Uwaga! Forma – artykuł

Pojęcie artykuł jest bardzo ogólne. Artykułem jest bowiem każdy tekst zamieszczony w gazecie – czy to w popularnym miesięczniku, gazecie codzien-nej, czy gazetce szkolnej.

Czy to oznacza, że mogliście napisać krótką notatkę prasową, wywiad czy sprawozdanie – bo te formy pojawiają się przecież w gazetach? Zdecydowanie nie! Czemu? Bo choć temat bardzo ogólnie zakładał napisanie artykułu, to po jego uważnej lekturze niektóre formy zostały absolutnie wykluczone. Notatka jest króciutkim tekstem o charakterze informacyjnym, a sprawozdanie to przedstawiona
w porządku chronologicznym relacja pewnych wydarzeń. Wywiad też odpadał – bo to zapis rozmowy z jakąś osobą, a Wy mieliście przedstawiać swoje zdanie w danej sprawie.

Tak sformułowany temat tak naprawdę jest formą bardzo zbliżoną do rozprawki. Macie przecież wybrać jakąś niezwykłą parę. Musicie więc wykazać się umiejętnością poprawnego i skutecznego argumentowania.

Wszystkie artykuły mają jednak kilka cech wspólnych. Przede wszystkim – nie zapominajcie, że artykuł to wypowiedź publicystyczna – czyli przeznaczona do druku w prasie. Celem każdego artykułu jest dostarczenie informacji na opisywany temat – oczywiście, w sposób, który zainteresuje czytelnika.

Bardzo ważne jest, aby tekst był pisany poprawną polszczyzną, w jasny, zrozumiały dla każdego sposób. Ponieważ temat wypracowania wyraźnie zakładał, że artykuł ma być pisany do popularnego czasopisma, błędem byłoby stosowanie naukowych terminów, nieznanych wszystkim zapożyczeń czy skrótowców. Wykluczone są także wulgaryzmy.

I jeszcze jedno – przy pisaniu artykuły zwróćcie uwagę, w jakiej gazecie ma być zamieszczony. Zupełnie inaczej będzie wyglądał tekst pisany
do szkolnej gazetki, którą czytają Wasi rówieśnicy, a inaczej do popularnego czasopisma.

Zobacz:

Literackie pary kochanków