Postęp technologiczny – zbliża czy dzieli ludzi? Jakie wynalazki służące łączności zaliczyć można, Twoim zdaniem, do największych odkryć w dziejach ludzkości? Odpowiedź uzasadnij.

Odpowiedź:

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Można znaleźć tyle samo plusów, co minusów. Postęp technologiczny zbliża ludzi, bo dzięki wynalazkom można się komunikować, będąc na końcu świata. Na przykład dzięki satelitom możemy usłyszeć głos ludzi wdrapujących się na Mount Everest. Kiedy wyjeżdżam na wakacje, rodzice zawsze mogą do mnie zadzwonić. Kiedy chcę coś opowiedzieć koleżance lub koledze, mogę to zrobić natychmiast przez internet i do tego przesłać im jeszcze zdjęcia. Dzięki samochodom, samolotom i nowoczesnym statkom można przenieść się w dowolne miejsce i poznać nowych ludzi. Z drugiej strony, coraz więcej osób nie wychodzi z domu. Nie znają nawet swoich sąsiadów. Wystarczy im sieć i telefon.

To znaczy, że nie chcemy poznawać innych ludzi z bliska. Oddalamy się od siebie. Czasem piszemy czy dzwonimy nawet do kogoś, kto jest 20 metrów od nas. Zanim pojawiły się komórki, więcej osób spotykało się wieczorami, żeby porozmawiać.
Najważniejsze wynalazki w dziejach ludzkości:

  • telegraf – dzięki niemu można było szybko przekazywać informacje np. podczas wojny,
  • maszyna parowa – pozwoliła ludziom szybko się przemieszczać i częściej się odwiedzać,
  • telefon – można usłyszeć ludzi, za którymi się tęskni,
  • internet – dzięki niemu możliwe jest ratowanie ludzkiego życia, np. w trakcie operacji, kiedy lekarze z różnych stron świata konsultują się ze sobą.

Zobacz:

https://aleklasa.pl/gimnazjum/c268-prace-pisemne/praca-domowa-jezyk-polski/co-rozumiesz-pod-pojeciem-cywilizacja-wymien-cechy-charakteryzujace-cywilizacje-zachodu