Polecenie: Uzupełnij tabelkę:
wyraz neutralny wyraz nacechowany dodatnio wyraz nacechowany ujemnie
…………………………. ………………………………………………. ……………………………………………….
Do tego polecenia przyda się powtórka z wyrazów neutralnych i nacechowanych uczuciowo. Czym są wyrazy neutralne? To takie wyrazy, które nie niosą żadnych skojarzeń emocjonalnych, np. dziewczyna.
Wyrazy nacechowane uczuciowo to takie wyrazy, które niosą skojarzenie emocjonalne – dodatnie (lepsze) i ujemne (gorsze). Na czym to polega? Zobaczcie na przykładzie wyrazu: dziewczyna. Wyraz nacechowany dodatnio będzie brzmiał: dziewczynka, dziewuszka, a wyraz nacechowany ujemnie będzie brzmiał: dziewuszysko, dziewczynisko. Po takich wyrazach nacechowanych uczuciowo zorientujemy się, jaki stosunek miał mówiący do tego, o czym mówił. Bo chyba przyznacie, że odbierzecie zupełnie różnie te trzy zdania:
Spotkałem mojego sąsiada z psem.
Spotkałem mojego sąsiada z jego pieskiem.
Spotkałem mojego sąsiada z jego psiskiem!
Czas na odpowiedź na polecenie:
Pytanie dodatkowe: Scharakteryzuj krótko antonimy, synonimy i homonimy. Podaj przykłady.
- Antonimy to wyrazy przeciwstawne znaczeniowo. Np. mały – duży; chudy – gruby.
- Synonimy to takie wyrazy, które mają to samo znaczenie, ale różnie wyglądają. Synonimy to wyrazy bliskoznaczne, np. mężczyzna to również: pan i facet.
- Homonimy to takie wyrazy, które tak samo wyglądają, ale znaczą zupełnie coś innego, np. babka – to może być jakaś pani, ciasto albo – nazwa leczniczej rośliny.