Sieć internetowa zbliża ludzi czy sieje zagrożenie?
Interent z jednej strony „sieje” różnego typu zagrożenia, a z drugiej zbliża ludzi. Każdy ma na ten temat inne zdanie. To, czy Internet szkodzi, zależy między innymi od ilości czasu spędzanego przed ekranem komputera. Niektórzy ludzie do Internetu sięgają tylko wtedy, gdy naprawdę czegoś potrzebują. Jednak chyba większość osób może surfować po Sieci godzinami, zapominając o reszcie świata: rodzinie, przyjaciołach, obowiązkach.
Gdy siądzie się przy komputerze, łatwo zatracić poczucie czasu. Przeważnie tacy ludzie są wpatrzeni w monitory, maksymalnie skupieni i nie reagują na to, co dzieje się dookoła. Jednymi z najbardziej popularnych stron są pogawędki internetowe. Z czasem jednak może się okazać, ze internetowa przyjaźń w ogóle nie istniała albo osoba, z którą korespondowaliśmy, jest zupełnie kimś innym, niż nam się wydawało. Przez długie i częste przesiadywanie przy komputerze łatwo stracić kolegów, z którymi wcześniej dużo się przebywało. Dla nas w końcu ważniejszy stanie się Internet niż stare znajomości. Mało kto myśli wtedy o tym, że bardzo łatwo jest przekroczyć granicę oddzielającą dobrą zabawę z przyjaciółmi od uzależnienia internetowego. Wielu osobom po krótkim czasie wszystko wydaje się stratą cennego czasu (np. chodzenie do szkoły i pracy), który można byłoby w tym momencie wykorzystać, szukając czegoś w Sieci. Przez Internet można już zrobić prawie wszystko. Począwszy od poczty elektronicznej, z której korzystają głównie nastolatki, po handel elektroniczny, w którym i tak wiele firm widzi raczej zagrożenie niż szansę na wyprzedzenie konkurencji.
Przesiadując przy komputerze i buszując po Sieci kilkanaście godzin dziennie, stajemy się w pewnym sensie uzależnieni. Chociaż prawie żadnego internauty nie nudzą długie wędrówki po Sieci, to i tak osłabia swój organizm. Aby zerwać z tym nałogiem, wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i pomysł na inne spędzanie wolnego czasu.
Internet ma także plusy. Nie każdy koniecznie musi siedzieć przy komputerze godzinami. Jednak gdyby komputera nie było, wiele osób nie mogłoby się poznać i zawierać nowych znajomości, choćby z ludźmi z drugiego końca miasta, a także Polski i świata. Przecież nie każda internetowa przyjaźń jest fałszywa. Zainteresowania innych osób mogą okazać się takie same alb podobne do naszych, łatwo wtedy z takimi ludźmi znaleźć wspólny język. Z Sieci korzystać powinno się tak, aby nie zaniedbywać rodziny, znajomych, obowiązków i przyjaciół, których ma się na co dzień, i to nie w Internecie. Internet przydaje się w pracy i szkole.
Dzięki niemu można łatwo znaleźć każdą informację, komunikować się, zakładając skrzynkę pocztową i wysyłając listy, publikować, umieszczając w Sieci własną stronę, kupować w tysiącach internetowych sklepów. Jest także dobrą zabawą, jeżeli korzystamy z niego z umiarem. Prawdą jest, że osoby często zaglądające do komputera i Internetu, lepiej się na nim znają niż ludzie, którzy z komputerem stykają się tylko w pracy lub szkole, a także którzy do komputera nie mają w ogóle dostępu. W przeprowadzonych sondażach polscy internauci w Sieci najczęściej szukają: aktualności w dziedzinie informatyki i komputerów, aktualizacji oprogramowania, bieżących informacji z kraju i świata, materiałów naukowych i utworów muzycznych.
Jeżeli człowiek potrafi dobrze gospodarować czasem, to znajdzie go na wszystko: na pracę, naukę, odpoczynek, spotkania, a także na rozsądne i nienałogowe korzystanie z Internetu.
Uważam, że Internet, jak każda rzecz, ma swoje wady i zalety. Z powyższej prezentacji wynika, że sama nie mam na ten temat jednoznacznego zdania. Bez względu na to, czy Internet zagraża społeczeństwu, czy go zbliża, ludzie będą z niego korzystać. W przyszłości może okazać się, że będzie miał więcej sprzymierzeńców niż przeciwników.
Uzasadnienie tezy (argumentacja)
Argumenty przeciw Sieci:
- Internauci tracą poczucie czasu.
- Znajomości internetowe są złudne.
- Sieć uzależnia, prowadząc w efekcie do zaniedbania nauki, pracy i rozchwiania hierarchii wartości.
- Internet tylko pozornie zbliża nas do ludzi, faktycznie często oddala od najbliższych.
- W handlu elektronicznym wiele firm widzi raczej zagrożenie niż szansę (dlaczego? – tego Joasia nie napisała).
- Przesiadywanie przy komputerze szkodzi zdrowiu (dlaczego?– tego Asia też nie wyjaśniła).
Argumenty za Siecią:
- Internet pozwala poznawać ludzi z całego świata, zawierać nowe znajomości.
- Może pomóc w nawiązywaniu przyjaźni.
- Pozwala rozwijać zainteresowania, miło spędzać czas (słuchanie muzyki).
- Pomaga w pracy i nauce.
- Czyni nas kreatywnymi, daje nam poczucie, że coś od nas zależy, podnosi samoocenę (możemy stworzyć własną stronę).
- Dzięki Internetowi możemy zareklamować się całemu światu.
Jakimi argumentami można było wzbogacić rozprawkę?
Za:
- Internet oszczędza nasz czas (mail idzie krócej niż list, szybciej za pośrednictwem Internetu możemy sprawdzić stan konta bankowego czy dokonać przelewu).
- Komputer podłączony do Internetu wyręcza nas, ułatwia życie (przykładowo: za pośrednictwem Sieci można sprawdzić ofertę odległego sklepu, zamówić potrzebne produkty czy dokonać transakcji bankowych, nie wychodząc z domu).
Joasia pisała, że „przez Internet można zrobić wszystko” tylko w negatywnym kontekście. - Poczta elektroniczna ułatwia kontakt między ludŸmi: możemy szybko napisać do osoby, która jest obecnie bardzo daleko albo… bardzo blisko, ale nie mamy możliwości powiedzenia jej czegoś, bo np. się wstydzimy albo… nie możemy się dodzwonić.
- Mądre korzystanie z Sieci pozwala zaoszczędzić pieniądze (darmowe SMS-y, a przede wszystkim rozmowy przez Internet zamiast rozmów telefonicznych).
- Internet daje szansę osobom niepełnosprawnym (mogą załatwić wiele codziennych spraw bez pomocy innych, choćby sprawy w banku, na poczcie; mają możliwość nawiązania wielu kontaktów, także z ludŸmi podobnymi do siebie, bez Internetu mieliby na to dużo mniejsze szanse).
Przeciw:
- Internet często nie jest wiarygodnym Ÿródłem informacji, rozpowszechnia na niebywałą skalę informacje błędne (to, co znajduje się w Sieci, nie jest przez nikogo weryfikowane, a internaucie trudno rozróżnić wiadomości prawdziwe od tych mniej wiarygodnych, powielane są błędy, to znacznie mniej pewne Ÿródło niż książka czy prasa).
- Nie ma szacunku dla słowa (niejednokrotnie utrwala nie tylko błędne informacje, ale i błędną pisownię wyrazów, przyczynia się do mniejszej dbałości o słowo i mniejszej odpowiedzialności za nie).
- Nietrwałość, niestabilność Internetu (w Sieci wiele i szybko się zmienia, co w pewnych sytuacjach może być zaletą, ale także osłabia nasze poczucie bezpieczeñstwa: nie warto przywiązywać się do stron internetowych, osób z Sieci – mogą zniknąć równie szybko, jak się pojawiły).
- Anonimowość – słowa krążą często po Sieci, odrywając się od ich autorów, Internet sprzyja plagiatom, często nie podaje się źródeł informacji, cytatów…
Niekiedy anonimowość naszych rozmówców jest plusem, ale niekiedy zagrożeniem. - Internet przyczynia się do zanikania wielu ładnych zwyczajów (np. przestaje się wysyłać tradycyjne kartki świąteczne, czasami nawet rzadziej odwiedza się przyjaciół).